من همراهتم! مقالات خوب رو در همراهتم دنبال کنید.

مدیریت مفید پروژه

بعضی از مهارت ها برای رسیدن به موفقیت شکل پیرامونی دارند. آنها به کار و حرفه شما کمک می کنند اما میزان شکست یا موفقیت شما را تعیین نمی کنند. اما مهارتهای دیگری وجود دارند که برای رسیدن به حداکثر توانمندی بالقوه ضرورت دارند و شما باید آنها را تا حدود زیاد رشد و پرورش دهید. یکی از مهارت های ضروری توانایی مدیریت پروژه در اندازه های مختلف است. یک پروژه را میتوان یک کار چند بخشی توصیف کرد. برای اینکه موفق شوید، باید از مدیریت پروژه به نحو عالی برخوردار باشید.

 

خودتان را بیش از اندازه هوشمند تلقی نکنید

یکی از خطرات بزرگ در مدیریت پروژه این است که فکر کنید شما پیشاپیش اطلاعات وسیع درباره موضوع دارید. افراد بسیاری میخواهند در آن واحد چندین کار بکنند. این اشخاص در دام هوشمندی گرفتار می شوند و عملکردشان رو به نقصان می گذارد. این اشخاص به خودشان و به دیگران می گویند که چقدر لایق و توانمند هستند. در این شرایط آنها به جمع بی صلاحیت های ناهشیار می پیوندند. بی صلاحیت ناهشیار کسی است که نمیداند، اما نمیداند که نمیداند.

 

یک مهارت مهم در زندگی

توانایی شما در سازمان بندی و تکمیل کردن یک پروژه بطور موفق مهارتی حیاتی برای موفقیت است. این هنر ضروری مدیریت است. اینگونه است که توانمندی ها و دستاوردهایتان را چند برابر می کنید. توانایی شما در مدیریت انواع پروژه ها برای افزایش ارزش و زیاد کردن دستاوردها ضرورت دارد. این مهارت کلید دستیابی به استقلال مالی و رفتن به رأس هرم در سازمانی است که در آن کار می کنید.

 

در کار خود بهترین باشید

همه می توانند کاری را که از چند بخش تشکیل میشود اداره کنند، اما تنها معدودی در این کار خوب هستند. اغلب اشخاص در زمینه هایی سازمان یافته و در زمینه هایی غیرسازمان یافته هستند. وقت بسیار زیادی را صرف می کنند، پول بیش از اندازه ای را خرج می کنند و برای اینکه از نقطه «الف» به نقطه «ب» برسند، مرتکب اشتباهات عدیده میگردند.

برای موفق شدن در زندگی به کمک دیگران احتیاج دارید. اگر میخواهید به دستاوردهای وسیع برسید، اگر می خواهید زندگی عالی داشته باشید، به کمک اشخاصی بسیاری احتیاج دارید. باید بتوانید فعالیت دیگران را هماهنگ کنید و در مسیری واحد به سوی موفقیت گام بردارید. اگر مهارتهای خود را در زمینه مدیریت پروژه رشد ندهید، بازهم درگیر پروژه ها خواهید بود. اگرچه همیشه عضو گروه می مانید ولی هرگز رهبر گروه نمی شوید.

 

استفاده از منابع خارج از سازمان

امروزه اغلب شرکت ها به جای اینکه همه فعالیت ها را زیر نظر کارکنان خود انجام دهند، بخش هایی از آن را به منابع خارج از شرکت واگذار می نمایند. این منابع بیرونی در کاری که می کنند تخصصی دارند. اغلب شرکت ها به این نتیجه رسیده اند که اگر بخش هایی از کارشان را به منابع تخصصی دیگران بدهند، کمتر هزینه می کنند.

 

مديريت پروژه

مدیریت پروژه یک هنر است. نیاز به فکر و بینش و فراست دارد. هرگاه کاری بزرگ برای انجام دادن دارید، به عنوان اولین قدم باید قلم و کاغذی بردارید و روی کاغذ فکر کنید.

 

به نظم و ترتیب بها بدهید

مدیریت پروژه مانند هر چیز دیگر به تمرین احتیاج دارد. به نظم و ترتیب و دیسیپلین احتیاج دارد. باید قبل از اینکه شروع به کار کنید، خوب فکر کنید. خیلی ها رفتار واکنشی دارند. این اشخاص نسبت به هر اتفاقی که در پیرامون آنها می افتد واکنش نشان میدهند.

 

با پروژه تمام شده شروع کنید

برای اجرای هر پروژه، بهترین کار این است که از هدف شروع کنید و به عقب بازگردید. استفن کاوی میگوید: «بادر نظر گرفتن پایان در ذهن خود شروع کنید.»

دکتر روبرتو اساجولی میگوید: «همه فعالیت ها را با در نظر گرفتن نتیجه اش بر روی کاغذ و یا در ذهن شروع کنید.»

رابرت فویتز در کتاب راه کم مقاومت میگوید که قدرتمندترین اصول سازمانی داشتن پنداره ای از هدف است که شما و دیگران به آن متعهد هستید.

هر پروژه را به شکلی شروع کنید که انگار تمام شده آن را می بینید. ببینید اگر آن را به خوبی انجام دهید، چه شکل و شمایلی پیدا می کند.

 

هر یک از مراحل را سازمان بندی کنید

اقدام بعدی در مدیریت پروژه سازمان بندی فهرست کارهایی است که باید برای رسیدن به هدف خود و تکمیل کردن پروژه انجام بدهید. برای سازماندهی یک فهرست در مدیریت پروژه دو راه وجود دارد.

روش نخست زنجیره ای است. هر اقدامی به دنبال اقدام قبلی انجام می شود. کار اول باید قبل از اینکه کار دوم شروع شود، تکمیل گردد.

روش دوم فهرست کردن کارها در مدیریت پروژه فعالیت های موازی است. اینها کارهایی هستند که بطور همزمان می توان آنها را انجام داد، هر کدام به شکلی جداگانه از سایر کارها.

 

پروژه را دیداری کنید

درست همانطور که فکر کردن روی کاغذ اهمیت دارد، استفاده از تخته و فیلیپ چارت به هنگام ملاقات با کارکنان مفید و موثر می باشد. هر چه پروژه دیداری تر شود و  و فرآیند رسیدن به هدف مشخص تر و مرئی تر باشد، با احتمال بیشتری کارها به موقع و به نحو مطلوب انجام خواهند شد. به خاطر داشته باشید که قانون مورفی را مردان و زنانی تحقق بخشیدند که مدیریت انواع پروژه ها را در دست داشتند.

 

مقالات مرتبط:
کسب درآمد
سه عامل، زندگی اقتصادی و آینده شما را متحول می کند
هفت نکته مهم درباره مدیریت شخصی
سه قاعده و قانون در زمینه آموزش ذهن
کار مناسب پیدا کنید
7 خواسته کارفرمایان
قدرت متقاعد سازی
راه موفقیت را سوال کنید
هفت اقدام برای رسیدن به هدف
قوانین مورفی در شغل
هفت اصل ضروری در کسب و کار
مسائل را به شکل نظام مند حل کنید
چگونه بیشتر حقوق بگیرید
همیشه به سود بیندیشید
منبع: کسب درآمد نوشته برایان تریسی