من همراهتم! مقالات خوب رو در همراهتم دنبال کنید.

مدیریت زمان با تکنیک ” پومودورو “

مدیریت زمان با تکنیک پومودورو “

اگر شما هم  از آن دسته افرادی هستید که برای مدیریت زمانتان دچار مشکل هستید پیشنهاد میکنیم از تکنیک پومودورو استفاده کنید .

 

این تکنیک ضمن ساده بودن ،می تواند در موارد زیر به شما کمک کند :
1. رهایی از حواس پرتی
2.افزایش  تمرکز
3.انجام کارها در بازه زمانی کوتاه

4.داشتن وقفه های مکرر برای هواخوری و استراحت
این  تکنیک برای افراد پرمشغله بسیار کارآمد است و در افزایش بازدهی کمک شایانی می کند. برای آشنایی با این تکنیک همراه ماباشید .

 

 

 


 


تاریخچه تکنیک پومودورو :

در اوایل دهه 1990 زمانی که فرانسسکو سیریلو در دانشگاهی در شهر رم تحصیل می کرد و تلاش می کرد تا شرایطش را مدیریت کند ابداع شد تا با کمک آن بتواند ضمن افزایش تمرکز ذهنی باعث بالارفتن دقتش هم بشود .فرانچسکو کارآفرین و نویسنده بود .دلیل اینکه اسم این تکنیک “پومودورو ” می باشد این است که سیریلو از تایمری به شکل گوجه فرنگی که در آشپزخانه از آن  استفاده می کرد برای این کار کمک گرفت.
این روش بسیار ساده است، کافی است  زمانی که با وظایف بزرگ یا مجموعه ای از وظایف روبرو می شوید، کار را به بازه هایی کوتاه و زمانبندی شده (به نام پومودوروها) تقسیم کنید که به وسیله توقف هایی کوتاه با هم فاصله دارند
.

در این روش مغز شما یاد می گیرد که در بازه های زمانی معین شده متمرکز بوده ، درنتیجه  در زمان معین به اهداف خود دست یابید. بنظر میرسد این روش در افزایش تمرکز و توجه  افراد در دراز مدت نیزموثر باشد .

در پومودورو دوره هایی تعیین می کنیم که باعث می شود ، شما در بازه های کوتاه کار کنید، و در نتیجه به طور مداوم بهره ور باقی بمانید. ضمنا از استراحت های مرتب برخوردار خواهید بود که انگیزه شما را تقویت می کند و شما را خلاق نگه می دارد.

تکنیک پومودورو چگونه کار می کند؟

تکنیک پومودورو احتمالاً یکی از ساده ترین روش های مدیریت زمان  است. در این تکنیک تنها به یک تایمر ، یک کاغذ و یک قلم نیاز دارید .البته می توانیدکتاب سیریلو به نام «تکنیک پومودورو» را به منظور دریافت اطلاعات دقیق تر مطالعه کنید ..

این تکنیک شامل پنج مرحله می باشد .

  1. هدف یا وظیفه مشخصی را انتخاب کنید .

2.تایمر(پومودوو) خود  را روی 25 دقیقه تنظیم کنید .
3.تا زمانی که تایمر زنگ بخورد فقط روی وظیفه مشخص شده کار کنید و پس از آن کارتان را متوقف کنید.

  1. یک استراحت کوتاه مثلا 5 دقیقه داشته باشید.
    5.بعد از هر 4 باری که تایمرتان زنگ خورد ، استراحت طولانی تری انجام دهید .
    استراحت طولانی تر می تواند بین 15 تا 30 دقیقه طول بکشد .هر زمان که احساس کردید برای 25 دقیقه های بعدی آماده وشارژ هستید دوره های پومودوروی بعدی را شروع کنید. با تکرارچند باره ی این تکنیک در روز نه تنها به دستاوردهای زیادی می رسید بلکه می توانید در زمان های استراحت وقت کافی برای ریختن یک فنجان قهوه ، پر کردن بطری آب یا چک کردن گوشی موبایلتان داشته باشید.

 

نکته مهم در این تکنیک این است که بدانیم واحدهای پومودورو (25 دقیقه ای ) غیرقابل تقسیم است و در این بازه زمانی فقط باید روی کار اصلی تمرکز کنیم و اگر به هردلیلی تمرکز ما به هم خورد ، باید تایمر را متوقف کرده و 25 دقیقه را از اول شروع کنیم .

فراموش نکنید که پومودوو قرار است بازدهی ما را بالا ببرد، پس  اگر قبل از پایان کاری مهم تایمر به صدا درآمد ، هیچ ایرادی ندارد که تایمر را متوقف کنید، و پس از پایان کار به استراحت بپردازید.هدف از این تکنیک این است که در کنار افزایش تمرکز به استراحت هم بپردازیم. ضمنا ، به یاد داشته باشید که ممکن است پومودورو با سبک کار شما هماهنگ نباشد ، در این صورت اصراری به استفاده از این روش نداشته باشید.

برای موفقیت بیشتر ، با آکادمی هفت همراه باشید ………….