من همراهتم! مقالات خوب رو در همراهتم دنبال کنید.

ماندنی‌ها و رفتنی‌ها

هاروی مک‌کی نویسنده‌ی کتاب ما اخراج شدیم که به فروشندگی در یکی از فروشگاه های دوست پدرش مشغول بود، پس از اخراج به نتایج هشت‌گانه‌ای رسید تا دیگران مانند او به راحتی کارشان را از دست ندهند:

  • وقتی فردی از اقوام و یا دوستان ذی ‌نفوذتان کاری برای شما پیدا می‌کند، همواره به خاطر داشته باشید که شما آن کار را به خاطر شایستگی‌هایتان به دست نیاورده‌اید. پس به دنبال اثبات شایستگی‌هایتان باشید.

  • مصر باشید تا در کارهای نه چندان خوشایندی که شاید بسیاری از همکاران‌ تان از زیر آنها شانه خالی می‌کنند، کمک کنید. خودتان را درگیر کنید تا دیگران نیز به شما بپیوندند.

  • به دنبال موقعیتی بگردید تا بتوانید دقایقی دیرتر از سایر همکاران‌تان محل کار را ترک کنید. و یا زودتر از آنها به محل کارتان بیایید.

  • به دست آوردن یک کار به معنای تمام شدن کار نیست. موفقیت یعنی نگه داشتن کار و پیشرفت در آن.

  • در ابتدای راهتان همواره به دنبال پیدا کردن دوستی قابل اطمینان باشید تا از طریق او نظر دیگران را راجع به خود بدانید.

  • حتی در صورتی که کار شما یک کار موقت و یا برای پرکردن اوقات بیکاری ‌تان است، هیچگاه نگذارید همکاران‌تان از این موضوع بویی ببرند.

  • هرگز در کار نیمه وقت‌تان تقاضای مرخصی نکنید.

  • این را بدانید کسی را که شما با دیرآمدن به سر کار و یا سهل‌انگاری‌تان رنجیده‌خاطر می‌کنید رییس‌تان نیست، خودتان هم نیستید، بلکه کسی است که به شما کمک کرده تا آن کار را با موفقیت به دست آورید.

                                                        

اگر قرار است فردا تیر اخراج در تاریکی در برود و شما نیز قربانی آن باشید، همین امروز استعفای خود را بنویسید. این شبیه یک جور وصیت ‌نامه است. در دنیای کار، آماده داشتن جوابی در آستین می‌تواند به معنای به دست آوردن و یا از دست دادن کار تمام شود.

 

ارتباطات خود را گسترش دهید مخصوصاً با ارباب جراید

هیچگاه از ایجاد ارتباطات خوب با جراید پشیمان نخواهید شد. علی‌الخصوص مطبوعاتی که با صنعت شما در ارتباطند. زمانی که اخراج شدید یا در شرف آن بودید، نظرات ‌تان را از طریق دوستان روزنامه ‌نگارتان منعکس کنید. هیچ رازی را برملا نکنید اما سعی کنید با استفاده از این موقعیت توانایی‌ هایتان را در حوزه‌ی کارتان به دیگران بشناسانید.

 

درب خروج مال شماست

زمانی شرکت اینتل که همزمان با ساخت پردازنده‌ها، حافظه ‌های کامپیوتری نیز تولید می‌کرد، بازار را به سود شرکت های تولید کننده‌ی حافظه‌ی کامپیوتری ژاپنی از دست داده بود. حافظه‌ های آنها از کیفیت بالا و قیمت پایینی برخوردار بودند اما اینتل همچنان با کاهش فروش، به تولید حافظه‌های خود اصرار می‌ورزید. اندی گرو یکی از مدیران اینتل خاطره‌ی زیر را چنین تعریف می‌کند:

روزی با گوردون مور رییس اینتل در دفترم نشسته بودم و از او پرسیدم: به نظر تو اگر هیات مدیره ما را از کارمان برکنار کند و مدیرعامل جدیدی برای شرکت انتخاب کنند، اولین کاری که او می‌کند چیست؟ گوردون بی درنگ جواب داد: تولید حافظه را متوقف می‌کند. و من پس از مدتی که در خود فرو رفتم گفتم: پس چرا من و تو بیرون نرویم و از فردا صبح که سر کارمان برگشتیم، خودمان این کار را انجام ندهیم؟

آنها شرکت اینتل را از قالب سازنده‌ی حافظه‌ی کامپیوتر بیرون آوردند و آن را به پیشتاز تولیدکنندگان پردازشگر در جهان بدل کردند. آنها هویت گذشته‌ی کاری ‌شان را اخراج کردند، پیش از آنکه بازار بتواند اینتل را از پای درآورد.

 

در مورد خودتان بیشتر بدانید

اگر بعد از مدتی جست وجو به دنبال کار به این نتیجه رسیدید که ابتدا باید با وضعیت خودتان بیشتر آشنا شوید، سراغ یک روانشناس صنعتی بروید و خودتان را آزمایش کنید. یادتان باشد که شما بر سر یک دو راهی قرار گرفته ‌اید، شاید شغل بعدی شما مسیر زندگی ‌تان را تغییر دهد. این تست ارزش بالایی دارد و به شما نشان می‌دهد که در مسیر درست گام بر می‌دارید یا خیر و آیا وقت آن رسیده که کارتان را عوض کنید؟ شما با استفاده از این آزمایش مجهز به سلاحی هستید که 9/99درصد از متقاضیان کار-رقبای شما- از وجود آن بی اطلاع اند.

 

بالا و پایین

– «جوان کاتلین رولینگ» یا همان «جی . کی. رولینگ» پیش از آنکه به عنوان نویسنده شناخته شود، به عنوان منشی مشغول به کار بود و به دلیل نوشتن داستان بر روی کامپیوتر محل کارش اخراج شد. پس از آن، او مبلغ ناچیز سنواتش را به نوشتن داستان«هری پاتر و سنگ جادو» اختصاص داد و این کار را تنها زمانی انجام می‌داد که دختر کوچکش در حال استراحت بود. او امروزه نویسنده‌ای میلیاردر است.

– وزیر کشور آمریکا وقتی «والت ویتمن» را به خاطر پیدا کردن صفحه شعری در کنار میزش اخراج کرد نمی‌دانست که آن شعرـ برگ‌های چمن ـ روزی تبدیل به یکی از ارزشمندترین آثار ادبی آمریکا خواهد شد. اروپایی‌ها که بعدها استعداد «ویتمن» را شناختند، او را از فقر نجات دادند.

 

مقاله های مرتبط:
اخراج یعنی طرد شدن
آمار به شما دروغ نمی‌گوید
همیشه آنهایی که بد هستند اخراج نمی‌شوند
25 نشانه‌ی نزدیک شدن به خط پایان
بهترین اتفاقات در دوقدمی شماست
خودکشی با قلم
منبع: ما اخراج شدیم