من همراهتم! مقالات خوب رو در همراهتم دنبال کنید.

قضاوت ممنوع

قضاوت

قضاوت نکردن دیگران خیلی کار سختی شده است به ویژه در زمان حاضر که زمینه قضاوت کردن دیگران از هر زمانی مهیاتر است. وقتی در صفحات مجازی میرویم با دیدن عکس، فیلم و هر نوشته‌ای از دیگران شروع به قضاوت می‌کنیم ومهم هم نیست که این افراد را میشناسیم و با آن‌ها ارتباط داریم یا خیر.
از افراد سلبریتی گرفته تا فامیل و آشنا همه را مورد قضاوت قرار می‌دهیم .
درست است که خود آن فرد عکس و یا هر اطلاعات دیگری از خودش را، خودخواسته در صفحات مجازی به اشترک گذاشته است اما نکته مهم این است که سعی ما بر این باشد که دیگران را قضاوت نکنیم .

گاهی ناخواسته اطلاعاتی از فردی نشر پیدا می‌کند که متاسفانه با قضاوت‌های بی‌رحمانه روبرو می‌شود ضمن اینکه گاهی شخص از زندگی معمول خود باز می‌ماند. همچنین ممکن است منجر به افسردگی وی شود که در جامعه خود کم از این موارد ندیده ایم. در این مقاله از سایت آکادمی هفت قصد داریم به بررسی دلایلی که نباید دیگران را قضاوت کنیم بپردازیم.

قضاوت کردن ممنوع

موارد فوق مثال‌هایی از قضاوت کردن در سطح گسترده بود که ارتباطمان با فرد مورد قضاوت قرار گرفته، دور بوده و نهایتا ارتباطی درحد کامنت و پیام دادن، داریم.

گاهی پیش می‌آید که در محیط کار یا بین دوستان خود، رفتار یا گفتاری از فردی می‌بینیم که شاید همین کافی باشد تا ما در ذهن خود یا همراه با دیگران شروع به قضاوت درباره وی کنیم.

قضاوت کردن او باعث میشود نگاهمان به آن فرد تغییر کند، رفتارمان با او بد شود. چرا؟ دلیل این رفتارمان چیست؟ فقط به خاطر اینکه او رفتاری که ما می‌پسندیدیم انجام نداده است؟ اگر شما در شرایط او بودید بهتر عمل می‌کردید؟ بهترنیست به جای قضاوت کردن دیگران با آنها همدلی کنیم؟ اصلا از شرایط او خبر دارید؟ اگر لازم است قضاوت کنی ، درباره چیزی قضاوت کن که در مسئولیت تو است. 

وقتی که خارج از مسئولیت خود قضاوت می‌کنی اگر درست بگویی، کار تو دخالت و زیاده روی است و اگر اشتباه کنی، بار نتایج این نظر اشتباه هم به آن اضافه خواهد شد. به این جمله باور پیدا کنید که هر کسی که شبیه شما نبود لزوما انسان بدی نیست.

معیاری از خود نسازید که دیگران را با آن بسنجید که هرکس شبیه شما بود خوب است و اگر شبیه شما نبود بد است و باید قضاوت شود. قرار نیست با همه افراد جامعه زندگی کنیم شاید بتوانیم برای انتخاب همسر معیار تهیه کنیم ولی برای همه افراد جامعه نمی‌توانیم. روانشناسان معتقدند علت قضاوت کردن دیگران این است که انسان تمایل به قالب بندی دارد و دوست دارد افراد را نسبت به قالب بندی ذهنی خود ببیند.

چرا دیگران را قضاوت میکنیم؟
(چرا دیگران را قضاوت میکنیم؟)

 چرا دیگران را قضاوت می‌کنیم

در ادامه به بررسی برخی از دلایل شخصیتی که می‌تواند منجر شود ما دیگران را قضاوت کنیم می‌پردازیم.

قضاوت کردن نشانه ناتوانی است

در بسیاری موارد قضاوت نادرست ما درباره رفتار دیگران ناشی از ناتوانی ما از انجام اعمالی است که دیگران قادر به انجام آن هستند. در واقع ما از قضاوت کردن به عنوان مکانیسمی برای پنهان کردن ناتوانی خود استفاده می کنیم.

قضاوت کردن ناشی از ناآگاهی از رفتارهای خود است

در بسیاری موارد ما در مورد رفتار دیگران قضاوت می‌کنیم در حالی که خود ما نیز همان رفتار و یا مشابه آن را انجام می دهیم اما به دلیل ناآگاهی از رفتارهای خود قادر به دیدن آن رفتار در خود نیستیم. 

قضاوت کردن ناشی از حسادت است

گاه ما در مورد رفتار دیگران قضاوت می کنیم نه به دلیل نادرستی رفتار آنها بلکه دلیل ما از قضاوت کردن حسادت است. ما قضاوت می‌کنیم زیرا به موفقیت شخصی حسادت می‌کنیم و با قضاوت نادرست درباره آنها حس حسادت خود را ارضا می‌کنیم. 

توجه به ظاهر رفتار دیگران موجب قضاوت می شود

در بسیاری موارد ما درباره رفتار دیگران قضاوت می‌کنیم زیرا هیچ توجهی به علل و ریشه های رفتار آنها نداریم و صرفاً بر اساس ظاهر رفتار در مورد آن قضاوت می‌کنیم.

راه‌حل قضاوت نکردن
(راه‌حل قضاوت نکردن)

چگونه دست از قضاوت دیگران برداریم

باتوجه به مطالب فوق‌الذکر متوجه شدید که قضاوت کردن کاری بسیار ناپسند است. در ادامه به چند راه‌حل برای ترک کردن این عادت ناپسند اشاره کردیم.

فکر قضاوت و داوری که به ذهنتان رسید، مکث کنید

قضاوت کردن دیگران معمولاً به‌صورت خودکار به ذهنمان خطور می‌کند، پس باید یاد بگیرید که چگونه هرازگاهی آن‌ها را متوقف کنید. سعی کنید نسبت به قضاوت کردن دیگران دقت بیشتری نشان دهید، به‌بیان‌دیگر، زمانی که چنین افکاری به ذهنتان می‌آید، از بررسی کردن آن‌ها خودداری کنید. هنگامی‌که متوجه می‌شوید فکر قضاوت به ذهنتان خطور می‌کند، اولین کار، اعتراف کردن است.
مثلاً وقتی در ذهن خود می‌گویید: «نمی‌توانم باور کنم که او اجازه داده فرزندش با این لباس‌ها از خانه بیرون بیاید»، در این هنگام باید این افکار را متوقف کرده و اعتراف کنید که داشتید در مورد کسی قضاوت می‌کردید.

قضاوت‌های خود را به چالش بکشید

زمانی که فکر قضاوت و پیش‌داوری به ذهنتان آمد، باید سعی کنید آن‌ها را به چالش بکشید. شما می‌توانید بافکر کردن در مورد فرض و گمان‌هایی که در مورد افراد دارید، افکارتان را به چالش بکشید.

مثلاً در مثالی که در بالا ذکر شد، شما گمان می‌کنید که آن زن مادر بدی است یا این‌که به حد کافی از کودک خود مراقبت نمی‌کند. بااین‌حال ممکن است آن مادر روز پرمشغله‌ای را شروع کرده باشد و از این‌که فرزندش لباس کثیف یا مویی نامرتب دارد، خجالت بکشد.

نقاط قوت دیگران را بشناسید

در مورد رفتارهایی که در افراد دیگر دوست دارید یا حتی عاشق آن هستید، بیشتر فکر کنید، چون به شما کمک می‌کند تا از قضاوت‌های عجولانه پرهیز کنید و به‌جای آن، به تحسین افراد بپردازید. سعی کنید در مورد خصوصیاتی که در افراد دیگر وجود دارد فکر کنید، به‌ویژه آن‌هایی که در زندگی‌تان تحسین می‌کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا از قضاوت در مورد دیگران پرهیز کنید.

مثلاً به خودتان یادآوری کنید که همکارتان مهربان است و همیشه وقتی می‌خواهید چیزی به او بگویید، با تمام وجود به صحبت‌های شما گوش می‌کند. یا به خودتان بگویید که دوستتان خلاق است و گاهی سعی می‌کند شمارا بخنداند. سعی کنید به‌جای تمرکز روی نکات منفی، روی صفات مثبت دیگران متمرکز شوید.

قضاوت نکردن
(قضاوت نکردن)

سعی کنید دیگران را درک کنید

بعدازاین که فرض و گمان‌های خود را در مورد وضعیت بررسی کردید، باید راهی پیدا کنید که از طریق آن، نسبت به فردی که در موردش قضاوت داشته‌اید، ابراز همدردی و دلسوزی کنید. شما باید راهی بیابید که برای آن رفتار، بهانه پیدا کنید.

مثلاً در مورد مادری با فرزند کثیف و ژولیده، می‌توانید با خود بگویید بزرگ کردن بچه، کار سختی است و گاهی اوقات همه‌چیز آن‌طور که ما برنامه‌ریزی کرده‌ایم، پیش نمی‌رود. می‌دانم بعضی‌اوقات فرزند من هم بالباس کثیف و مویی به‌هم‌ریخته از خانه بیرون رفته است. در این روش شما با درک وضعیت، از قضاوت دربارهٔ افراد منصرف می‌شوید.

کارهایی را که برای دیگران انجام داده‌اید فراموش کنید

اگر حس می‌کنید دیگران به شما مدیون هستند، شاید فکر کنید باید آن‌ها را قضاوت کنید و این باعث رنجش شما می‌شود. به‌جای آن سعی کنید کمک‌هایی را که در حق دیگران انجام داده‌اید، فراموش کنید. حتی به این فکر کنید که دیگران چه کارهایی برای شما انجام داده‌اند.

اگر کمک خود به دیگران را فراموش نکنید، ممکن است از دوست خود آزرده‌خاطر شوید، چون به او پول قرض داده‌اید و او هنوز پس نداده است. به‌جای آن، به تمام رفتارهای خوبی که دوستتان در حق شما انجام داده است، تمرکز کنید.

قضاوت خود را با «من» شروع کنید، نه «تو»

به‌جای این‌که جملهٔ خود را با واژه «تو» شروع کنید، از کلمهٔ «من» استفاده کنید. وقتی قضاوت خود را با «تو» شروع می‌کنید، چنین به نظر می‌رسد که می‌خواهید جروبحث کنید؛ در این صورت فرد مقابل نیز حالت دفاعی به خود می‌گیرد.
مثلاً به‌جای این‌که بگویید «تو همیشه وقتی صحبت می‌کنم حرفم را قطع می‌کنی»، می‌توانید چیزی شبیه این جمله بگویید: «وقتی کسی موقع حرف زدن من، حرفم را قطع می‌کند، احساس بیهودگی می‌کنم.»

قضاوت نکنیم
(قضاوت نکنیم)

قبل از قضاوت کردن دیگران از خود سؤال کنید

سؤالات زیر می‌تواند قضاوت ما را نسبت به ارزش‌ها و نگرش‌هایی که نسبت به دیگران داریم واقع‌بینانه‌تر کند:

  • آیا این نگرش یا ارزش صحیح است؟
  • آیا به تمام حقایق مرتبط با آن دسترسی دارم؟
  • آیا تنها بر یک یا چند بعد منفی تمرکز نکرده‌ام؟
  • آیا به شیوه‌ای ناعادلانه به این فرد یا گروه برچسب نمی‌زنم؟

بررسی نگرش‌ها و ارزش‌ها با استفاده از سؤالات فوق، گام بلندی در جهت آگاهی از تعصبات و درنتیجه چالش با پیش‌داوری‌ها و قضاوت‌های ما نسبت به دیگران است .

سخن آخر

در این مقاله از سایت آکادمی هفت سعی بر این داشتیم که به بررسی دلایلی که اقدام به قضاوت دیگران می‌کنیم و راه‌حل‌هایی برای حل این عادت ناپسند پرداختیم. ممنون که تا انتهای این مطلب با ما همراه بودید.