من همراهتم! مقالات خوب رو در همراهتم دنبال کنید.

قانون پارتو

این قانون ساخته‌ی ریاضیدان ایتالیایی ویلفردو پارتو بود که بر آن بود تا با محاسبات ریاضی ثابت کند توزیع درآمد و ثروت در جامعه در تمام تاریخ، از انگاره مشخصی برخوردار بوده است. نظر پارتو این بود که 20 درصد جمعیت، 80 درصد درآمد را به جیب می‌زنند و 80 در صد کل ثروت جامعه را در اختیار دارند. امروزه این قانون در سایر شئونات زندگی نیز بسط و گسترش یافته و به قانون 20-80 معروف است. به طور کلی این قانون می گوید 80 درصد نتایجی که به دست می‌آورید ، ناشی از 20 درصد تلاش های شماست.

قانون پارتو در تجارت هم کاربرد دارد. معمولاً 20درصد مشتریان شما، 80 درصد فروش‌تان را به خود اختصاص می‌دهند و 20 درصد محصولاتتان، 80 درصد درآمد شما را مشخص می‌سازند.

 

نرخ ساعتی

اگر درآمد سالانه خود را تقسیم بر 2000 کنید، نرخ ساعتی کار شما به دست می‌آید. به عنوان مثال اگر درآمد سالانه‌ی شما 75000 دلار در سال است، نرخ ساعتی شما 5/37 دلار در ساعت است. حال اگر بتوانید بخشی از نرخ ساعتی خود را به کسی دیگر بدهید تا او کارهای شما را انجام دهد، در واقع شما توانسته‌اید بر ارزش کار خود بیفزایید و کارهای دیگری را دنبال کنید.

 

اندیشه از مبداء صفر

به کار و تجارت خود نگاه دقیقی بیاندازید. آیا در سازمان و تشکیلاتی کار می کنید که با ارزش ها و مهارت های شما همخوانی دارد؟ آیا در آن روابطی ایجاد کرده‌اید که  دیگر مولد نیستید و کارایی خود را ازدست داده‌اید؟ اگر به مواردی از سوالات فوق جواب آری بدهید، بلافاصله به سوال مهم دیگری می‌رسیم: چرا هنوز در این شرکت و سمت کار می‌کنید؟ چرا هنوز درگیر این رابطه‌ها هستید؟ در به کار بردن اندیشه از مبداء صفر، این بخش های عادت شده زندگی‌تان را به معرض نمایش می‌گذارید. بعد از آن می‌توانید سوال بعدی را بپرسید: می‌خواهم در این مورد چه کار کنم؟ اغلب اوقات جواب این است که آن را رها کنید و به زندگی‌تان بپردازید. البته در مواقعی موضوع اینقدر شکل سیاه و سفید ندارد. برای مثال، در یک ازدواج ناموفق ممکن است تصمیم عاقلانه ترک کردن آن رابطه نباشد. اما در بسیاری از مواقع هم لازم است که در کار، حرفه و زندگی‌مان تغییراتی بدهیم.

 

تفویض اختیار موثر

تفویض اختیار موثر به شما امکان می‌دهد که وقت خود را صرف انجام دادن کارهایی بکنید که بیشترین تاثیر را بر زندگی و تجارت شما بر جای می‌گذارد. باید کارهایی را که بهتر از دیگران انجام می‌دهید، خودتان انجام دهید و بقیه را به دیگران واگذار نمایید و هر وظیفه ای را که به دیگران واگذار می‌نمایید باید با دریافت پولی کمتر از نرخ ساعتی شما انجام دهند. برای این کار شخص مناسبی انتخاب کنید و انتظار خود را با او در میان بگذارید. زمان پایان کار را برای او مشخص کنید و درباره‌ی منابع و نتایج به توافق برسید و برای اطمینان بیشتر، این تفویض اختیار را با شرح جزییات مکتوب کنید. به یاد داشته باشید که واگذار کردن کارها به دیگران سلب مسئولیت از خود نیست باید مرتب، پیشرفت کار را بررسی کنید و او را زیر نظر بگیرید.

 

قدرت و نقش اهرم

ارشمیدس، فیلسوف یونانی می‌گفت: «به من میله‌ای دهید و مکانی که بتوانم روی آن بایستم تا دنیا را تکان بدهم.» مطالعه و به کاربردن اصول تفویض اختیار موثر به شما پایه و اساس لازم را داده تا از نیروی اهرم به سود خود استفاده نمایید. حال به بررسی اشکال دیگر این ابزار مفید برای موفقیت‌های حرفه‌ای و تجاری می‌پردازیم:

  • از انرژی دیگران استفاده کنید

  • از دانش دیگران سود بجویید

  • از پول و سرمایه دیگران به عنوان یک اهرم استفاده کنید

  • از موفقیت‌ها، شکست ‌ها و نقطه نظرات دیگران درس بگیرید

  • از نفوذ و اعتبار دیگران برای خود استفاده کنید

 

قانون برتری نسبی ریکاردو

دیوید ریکاردو  یکی از بزرگترین اقتصاددان های جهان در سال‌های 1800 بود که در زمینه‌ اقتصاد به مقامی بالا دست یافت. او به سبب نظریه‌اش درباره‌ی مزیت نسبی ملل از شهرت فراوانی برخوردار گردید. بر اساس نظریه‌ی او، تخصص منجر به انباشته شدن ثروت، و خودکفایی منجر به فقر می‌شود. او در ادامه به این نتیجه رسید که تجارت میان دوکشور به سود هر دو کشور خواهد بود. قانون ریکاردو در مدیریت تجارت شما هم کاربرد دارد. اگر منابع مختلف در اختیارتان را صرف انجام دادن کارهایی بکنید که یک شرکت دیگر در آن برتری نسبی دارد، ضرر می‌کنید. و در مواقعی، رقم این ضرر بسیار کلان است.

 

اصل پارتنون

ساخت معبد عظیم پارتنون در یونان باستان سالها به طول انجامید. یونانی ها با تعهد فوق‌العاده از پس ساخت آن برآمدند. آیا شما برای کار بزرگی که میخواهید به انجام برسانید از چنین تعهدی برخوردارید؟ نتیجه‌ی کمی افزایش در قدرت و استحکام ستون های پارتنون را در نظر مجسم کنید. با استحکام بیشتر ستون ها، بر عمر و دوام ساختمان اضافه می‌شود. به روشنی تغییری اندک در هر ستون روی ساختار بنا تاثیر فراوان به جا می‌گذارد. همین مطلب درباره حرفه و تجارت شما هم صدق می‌کند.

 

تغییرات فزاینده

بدن انسان از دستگاه های متعددی تشکیل شده که می‌توانید هریک از آنها را در حکم یک ستون بدانید. هر یک از این دستگاه ها از بدن ما حراست می کنند. اگر یکی از این دستگاه ها با بهبودی روبرو شوند، موقعیت کلی شخص بهتر می‌شود. اگر همه‌ی این دستگاه ها را صرفاً اندکی تقویت کنید، بر سلامتی، انرژی و نشاط و سرزندگی شخص به مقدار قابل ملاحظه‌ای می‌افزایند. ما در مبحث کسب ‌وکار با هفت دستگاه یا ستون روبرو هستیم که عبارتند از فروش، خدمات، قیمت‌گذاری، تبلیغات فروش، مراجعه، بهره‌وری و سودمندی. هر گاه هریک از این فعالیت های هفت‌گانه 10 درصد بهبود یابند، ما به سوددهی دوبرابر می‌رسیم.

مقاله های مرتبط:
موفقیت شغلی
مشتریان خود را بشناسید
در کجای منحنی سیگموید قرار دارید؟
تجارت خود را رشد بدهید
برنامه بازاریابی قدرتمندی تدارک ببینید
مارک تجاری شخصی خود را خلق کنید
منبع: موفقیت شغلی