من همراهتم! مقالات خوب رو در همراهتم دنبال کنید.

قانون اجتناب!

تصور کنید که مدیر ارشد یک شرکت بزرگ و برجسته هستید. از شغلی که دارید و از درآمدتان بسیار راضی هستید؛ علاوه‌براین صاحب یک اتومبیل شیک هستید و همیشه لباس‌های زیبا و جذابی به تن می‌کنید. در کنار همه این‌ها همکارانتان احترام زیادی برای شما قائل هستند و این باعث می‌شود عاشق شغلتان باشید. به عبارتی گویی شغل شما هویت شماست.حال تصور کنید که این فرصت را دارید تا به بالاترین سطح در حرفه تخصصی خود دست پیدا کنید. برای مثال مدیر شرکت‌تان از شما می‌خواهد که یک مقاله انتقادی از یک موضوع بحث‌برانگیز روز جامعه بنویسید و آن را در فضای عمومی به اشتراک بگذارید. هرچند در صورت موفقیت ممکن است مشهور شوید اما احتمال شکست هم وجود دارد. درواقع قدم گذاشتن در این راه همراه با ریسک‌های بسیار بزرگی است. به عبارت ساده‌تر، اگر نتوانید به بهترین شکل ممکن این کار را انجام دهید، همه چیز را از دست خواهید داد، یعنی شغل‌تان، اتومبیل، احترام، و مهم‌تر از همه هویت‌تان.آیا با دانستن این خطرات باز هم حاضر هستید که ریسک ‌کنید؟

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اکثر مردم این ریسک را نخواهند کرد این امر نتیجهِ‌ پدیده‌ای است  به نام

قانون اجتناب مانسون ( Manson’s Law of Avoidance )، یعنی تمایل انسان برای فرار از هر چیزی که هویت او را به خطر می‌اندازد.

 

گرچه دوری از ریسک‌های بزرگ، مانند ریسکی که به آن اشاره شد، ممکن است در ظاهر عاقلانه باشد، اما تلاش عاجزانه‌ ما برای محافظت از هویت‌مان بیشتر مانع است تا اینکه کمک کند. به عنوان مثال بسیاری از هنرمندان و نویسندگان آماتور حاضر نیستند کار خود را در معرض عموم قرار دهند. آن‌ها از این می‌ترسند که اگر کار هنری یا نوشته‌ خود را نشان دیگران دهند، هیچ کس از آن خوشش نخواهد آمد..

این دسته از افراد بر این باور هستند که شکست، هویت آنها را نابود خواهد کرد ؛ هویتی که حول محور امکان تبدیل شدن به یک هنرمند بزرگ بنا شده است. به همین دلیل هرگز این کار را امتحان نمیکنند.

 

 

 

ما اغلب هنگامی که هویت‌مان در خطر است پا به فرار می‌گذاریم!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

خوشبختانه راهی وجود دارد تا بتوانید آثار نکات منفی قانون اجتناب مانسون را کمرنگ کنید؛ این راه، الهام گرفتن از مکتب بودیسم است. بودیسم، نوعی مکتب فکری است که به انسان‌ها کمک می‌کند تا از همه توانایی‌های بالقوه انسانی برای درک ذات واقعی حقیقت بهره ببرند.

 

 

 

 

بودیسم به ما می گوید که هویت یک وهم است .

 

 

 

توجه داشته باشید تمامی برچسب‌هایی که به خود نسبت می‌دهیم نظیر ثروتمند، فقیر، شاد، ناراحت، موفق، شکست خورده و غیره، صرفا ساختگی هستند. این برچسب‌ها واقعی نبوده و به همین دلیل نباید بگذاریم این برچسب‌های ساختگی، زندگی ما را تحت کنترل خود گرفته و بر ما حکم کنند.بنابراین باید تمرین کنیم که دست از هویت دروغینی که برای خود ساخته‌ایم، برداریم!رها کردن خود از هویت‌های ساختگی، می‌تواند یک تجربه فوق‌العاده باشد. به عنوان مثال، ممکن است این هویت را از خود ساخته باشید که شغل‌تان مهم‌ترین چیزی است که برای‌تان اهمیت دارد؛ شما این اهمیت را آن‌قدر پررنگ و حیاتی در نظرگرفته‌اید که حتی آن را از خانواده و سرگرمی‌های‌تان هم مهم‌تر می‌دانید. این هویت ساختگی باعث می‌شود آن‌طور که باید از زندگی‌تان لذت نبرید و خانواده‌تان را هم از خود برانید..

 

 

 

هویت جدید شما فردی است که شادی‌اش را فدای کارش نمی‌کند. با داشتن چنین رویه‌ای، قادر خواهید بود از هر کاری که باعث رضایت و شادی‌تان شود، استقبال کنید؛ حال آن کار می‌تواند وقت گذراندن با فرزندانتان باشد یا ساختن یک ماکت چوبی برای فرزندتان.

لازم است بدانیم و آگاه باشیم که تمامی قوانین زمینی ،اسامی،القاب ، جایگاه ها ، و تمامی آنچه که از آن به عنوان هویت یاد میکنیم ساخته و پرداخته خود ما انسان ها بر روی کره زمین است و در نتیجه ما میتوانیم با بینشی درست و آگاهانه نسبت به این موضوع خود را از بند این قوانین برهانیم و هر زمان که اراده کنیم ، میتوانیم معانی جدیدی برای زندگی و هویت خود انتخاب کنیم..

ما همانی هستیم که می اندیشیم….

 

آکادمی هفت …هر لحظه با شما و در کنار شماست ..