من همراهتم! مقالات خوب رو در همراهتم دنبال کنید.

تاثیر خلاقیت بر یکنواختی زندگی

عوامل موثر بر خلاقیت

خلاقیت ویژگی‌ است که تاثیر شگفت‌انگیزی بر افزایش کیفیت زندگی انسان دارد، به همین دلیل شناخت عوامل موثر بر خلاقیت برای هر فردی لازم و ضروری است. امروزه با توجه به برداشت‌های متفاوتی که از خلاقیت وجود دارد؛ تعاریف متفاوتی نیز برای این فرآیند ارائه شده است.

به‌طور کلی می‌توان خلاقیت را یک فرآیند ذهنی دانست که در همه انسان‌ها وجود دارد و نتیجه آن تولید یک ایده، اثر و یا چیزی متفاوت است. در این صورت فرد خلاق را فردی می‌نامند که مسائل را به‌گونه‌ای متفاوت از دیگران می‌بیند.

امروزه با توجه تاثیرگذاری خلاقیت بر جنبه‌های مختلف زندگی، بوسیله آشنایی با عوامل موثر بر خلاقیت و همچنین روش‌های افزایش خلاقیت می‌توان بر یکنواختی زندگی غلبه کرد؛ شاید به همین علت است که امروز افراد بیش‌ از پیش به دنبال یادگیری تکنیک‌های خلاقیت هستند.

با توجه به مواردی که در فوق ذکر کردیم متوجه شدید که آشنایی با روش‌های افزایش خلاقیت یکی از رکن‌های اصلی برای پیشرفت در زمینه‌های مختلف زندگی است؛ در ادامه  با ما همراه باشید تا با عوامل موثر بر خلاقیت و تکنیک‌های خلاقیت آشنا شوید چراکه آکادمی هفت در این مقاله قصد دارد این موضوعات را مورد بررسی قرار دهد.

خلاقیت چیست؟
(خلاقیت چیست؟)

خلاقیت چیست؟

همانطور که می‌دانید تعاریف متعددی در ارتباط با خلاقیت وجود دارد که هر کدام از این تعاریف به بخشی از مطالعاتی که پیرامون ماهیت پیچیده خلاقیت و روش‌های افزایش خلاقیت انجام شده می‌پردازد. 

برخی از روانشناسان خلاقیت را امری ذاتی می‌دانند که به‌صورت خدادی در افراد وجود دارد و هیچکس قادر به تغییر کیفیت آن نخواهد بود اما برخی دیگر خلاقیت را امری توسعه‌پذیر معرفی کرده‌اند.

خلاقیت امری کاملاً شخصی است که هر فردی متناسب با توانایی‌های فردی خود می‌تواند نسبت به توسعه و گسترش آن اقدام نماید؛ در همین راستا برای هر فردی تکنیک‌های خلاقیت باتوجه به جریان فکری فرد او تعریف خواهد شد.

همه انسان‌ها به‌طور ذاتی خلاقیت دارند و می‌توانند بوسیله عوامل موثر بر خلاقیت اقدام به توسعه و پرورش این ویژگی کنند؛ در همین راستا در ادامه این مقاله قصد داریم به این عوامل بپردازیم.

عوامل تاثیرگذار در خلاقیت
(عوامل تاثیرگذار در خلاقیت)

عوامل موثر بر خلاقیت 

امروزه تاثیرات مثبت خلاقیت بر کیفیت زندگی برای هیچ فردی پوشیده نیست به همین دلیل بسیاری از افراد به دنبال انواع تکنیک‌های خلاقیت و نوآوری برای بالا بردن کیفیت و مقابله با یکنواختی زندگی خود هستند. عوامل مختلفی بر خلاقیت تاثیرگذار است؛ عوامل مختلفی بر خلاقیت تاثیرگذار است که در ادامه به شرح هر یک به‌صورت مجزا خواهیم پرداخت.

جریان فکری

افراد خلاق معمولاً جریان فکری متفاوتی در مقابل روش‌های ارائه شده داشته. این افراد راه‌حل‌های مختلفی را برای حل مسائل موجود شناسایی کرده و از میان آن‌ها بهترین راه‌حل را انتخاب می‌کنند.

دانش

تمامی افرادی که در حوزه‌ای خاص مشغول به کار هستند و دانش فنی بالایی دارند، پس از گذشت مدت زمانی با کسب مهارت‌ها و تجربیات مختلف در زمینه کاری خود، ایده‌های خلاقانه بیشتری به ذهنشان خطور می‌کند؛ به همین دلیل دانش و تجربه از عوامل موثر بر خلاقیت است که به‌طور اکتسابی قادر به توسعه آن خواهید بود.

شخصیت افراد

افراد خلاق معمولاً شخصیتی مقاوم و پیگیر داشته که توانایی مقابله در برابر فشارهای بیرونی و درونی را دارند. این افراد اجازه نخواهند داد که روزمرگی بر قوه تخیل و خلاقیت آن‌ها تاثیر منفی بگذارد.

محیط

یکی از مهم‌ترین عوامل موثر بر خلاقیت محیطی است که فرد در آن رشد می‌کند. محیط‌های حمایتی عموماً امکان رشد بیشتری به خلاقیت افراد خواهد داد. زمانی که افراد برای ایده‌های خلاقانه خود حمایت می‌شوند، انگیزه بیشتری برای داشتن تفکر خلاق پیدا خواهند کرد.

روش های افزایش خلاقیت
(روش های افزایش خلاقیت)

روش‌های افزایش خلاقیت

خلاقیت می‌تواند با افزایش کیفیت زندگی، روزمرگی و یکنواختی را از بین ببرد؛ به همین دلیل علاوه بر عوامل موثر بر خلاقیت لازم است تا هر شخصی به‌صورت فردی از روش‌های افزایش خلاقیت نیز برای توسعه و پروش این ویژگی در زندگی خود استفاده کند.

در همین راستا تکنیک‌های خلاقیت بیشماری در بستر وب برای افزایش آگاهی افراد در این زمینه وجود دارد؛ این مسئله ممکن است باعث گیجی افرادی که به دنبال عوامل موثر بر خلاقیت هستند، شود؛ به همین علت ما در ادامه به مطمئن‌ترین روش‌های افزایش خلاقیت پرداخته‌ایم.

خیال پردازی

منشاء اصلی خلاقیت درون ذهن انسان است به همین دلیل خیال‌پردازی می‌تواند یکی از موثرترین روش‌های افزایش خلاقیت باشد. انسان‌های خیال‌پرداز معمولاً افراد خلاقی هستند که می‌توانند با تخیل در مورد موضوعات مختلف خلاقیت خود را افزایش دهید.

البته همانطور که پیش‌تر ذکر کردیم یکی از عوامل موثر بر خلاقیت محیط است، جالب است بدانید که محیط در رشد و پرورش ذهنی فرد خیال‌پرداز نیز تاثیر مثبت دارد. 

کنجکاوی

خلاقیت به معنای ایده و روش‌های نوین برای حل مسائل است و کنجکاوی باعث می‌شود افراد برای حل مسائل به دنبال روش‌های نوین باشند که در نتیجه منجر به تفکر خلاقانه خواهد شد. کنجکاوی در مقابل شما فرصتی قرار خواهد داد که برای کشف موضوعات جدید و نوآورانه تفکری خلاق داشته باشید.

اقدام به ثبت افکار خود کنید

از دیگر روش‌های قدرتمندی که می‌تواند منجر به افزایش خلاقیت شود، ثبت افکار است. نوشتن منجر به بهبود تفکر شما خواهد شد و باعث می‌شود در مورد مشکلات خود عمیق‌تر تفکر کنید؛ این مسئله در نهایت ایده‌های جدیدی را متولد خواهد کرد.

نقشه ذهنی خود را ترسیم کنید

رسم نقشه ذهنی یکی از تکنیک‌های خلاقیت است؛ بدین‌صورت که شما در ابتدا یک کلمه را به‌عنوان موضوع در مرکز نقشه خود نوشته و سپس ایده‌های مرتبط با موضوع مورد نظر را در اطراف آن می‌نویسیم و هر ایده را با یک خط به موضوع اصلی اتصال می‌دهیم.

استراحت ذهن

خلاقیت باعث مصرف انرژی زیادی از ذهن خواهد شد به همین دلیل لازم است که در طول شبانه روز مدت زمانی را به استراحت ذهن اختصاص دهیم. معمولاً خواب شبانه زمان مناسبی برای استراحت ذهن است. زمانی که شما خوابی کافی و خوب داشته باشید، قادر خواهید بود در طول روز از پس فعالیت‌های خلاقانه‌تری برآیید.

مطالعه

از دیگر روش‌های جالب برای افزایش خلاقیت مطالعه داستان‌های تخیلی است. ذهن پویا خلاقیت بیشتری دارد و داستان‌های تخیلی باعث پویایی ذهن خواهد شد. این داستان‌ها بخش خلاقیت ذهن را تحریک کرده و باعث تفکر عمیق می‌شوند. البته به‌طور کلی مطالعه هر نوع کتابی می‌تواند باعث پویایی ذهن شود.

تکنیک‌های خلاقیت چیست؟

برای از بین بردن یکنواختی در زندگی روزمره لازم است که استفاده از روش‌های خلاقانه را جزو عادات خود قرار دهید. خلاقیت دنیایی پر از شگفتی است که می‌تواند رنگ و بویی تازه به زندگی شما ببخشد.

از دیگر عوامل موثر بر خلاقیت استفاده از تکنیک‌های خلاقیت است. استفاده از این تکنیک‌ها منجر به افزایش توان حل مسائل به‌صورت خلاقانه‌تری خواهد شد. این تکنیک‌ها انواع مختلفی دارند که در صورت تمایل می‌توانید با مطالعه، دانش خود را در این زمینه افزایش دهید.

اهمیت خلاقیت بر کیفیت زندگی
(اهمیت خلاقیت بر کیفیت زندگی)

سخن آخر

یکنواختی زندگی مسئله‌ای است که برای همه افراد پیش خواهد آمد و بهترین راه برای مقابله با آن، خلاقیت است. پس باتوجه به مواردی که در این مقاله ذکر کردیم بهتر است که هر فردی باتوجه به عوامل موثر بر خلاقیت اقدام به پرورش این ویژگی مفید کند.

البته برخی از عوامل موثر بر خلاقیت وابسته به محیط پیرامون فرد است به همین دلیل پیشنهاد می‌شود که بیشتر به محیط و افرادی که با آن‌ها در ارتباط هستید توجه کنید. شما با استفاده از روش‌هایی که در این مقاله ارائه کردیم به‌راحتی می‌توانید خلاقیت خود را افزایش دهید.

یادتان باشد ذهن شما توانایی‌های بیشماری دارد تا در تمامی مراحل زندگی بهترین و خلاقانه‌ترین راه‌حل‌ها را ارائه دهد، پس سعی کنید از این توانایی نهایت استفاده را برای بهتر کردن کیفیت زندگی خود ببرید. ممنون که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید.