من همراهتم! مقالات خوب رو در همراهتم دنبال کنید.

شایستگی خود را بشناسید

شکار ایده ها با تمایل به شناخت محیط پیرامون شروع می شود. اما یکی از مهم ترین گام ها در همین راستا این است که خودتان را بشناسید.

اما کدام انرژی می تواند سوخت لازم برای علاقه و کنجکاوی تان را تامین کند؟

پاسخ ما شایستگی هاست. شایستگی، مفهومی بسیار گسترده است. ما درباره ی شایستگی برتر سخن می گوییم.

نکته قابل توجه این است که شایستگی افراد به یادگیری و شکار ایده های آنها، جهت داده است.

مجموعه ی وظایف فرد یا عنوان شغلی او، تعیین کننده شایستگی ها نیست. حتی تخصص فرد نیز در این میان نقش ندارد، هر چند می تواند به ارزش کار وی بیفزاید. شاید شایستگی یک فروشنده ارتباط نزدیک با مردم و آشنایی با نیازهای آنان باشد.

شایستگی نشان می دهد در آینده می خواهیم به چه جایگاهی برسیم. همانطور که پدر اسکات سیمون می گوید:« برای شایستگی هایی که می خواهی به آن دست یابی آماده شو، نه برای آنچه که به آن دست یافته ای.»

داشتن درک و شناختی درست از شایستگی مان، گام مهمی در جهت شکار ایده هاست. حتی در صورت داشتن درک درستی از شایستگی های خود، بد نیست هرازگاهی آن را اصلاح کنید؛ زیرا شرایط پیوسته در حال تغییر است و فرصت ها پیش رویتان قرار خواهد گرفت.

شایستگی، یک فیلتر کلی است. این فیلتر، اطلاعات و ایده هایی را که مسیر حرکت تان را شلوغ کرده از بین می برد و به شما کمک می کند اطلاعات و ایده هایی را که برای ادامه راه نیاز دارید، راحت تر کسب کنید.

گاهی شایستگی در گوشه ای از ذهنتان مخفی می شود، اما همیشه وجود دارد. گاهی خود را نشان می دهد و گاهی مخفی می شود.

 

علاقه مندی

شناخت افراد علاقه مند، کار آسانی است. گاهی می توانید این علاقه را از زبان بدن آنها یا سوالاتی که می پرسند، تشخیص دهید. در هر کاری، حس کنجکاوی می تواند پیشرفت را به دنبال داشته باشد. شاید فکر کنید هر چه باهوش تر باشید، ایده های بهتری را می آفرینید. اما فراموش نکنید بدون کنجکاوی، فرمول موفقیت تان کامل نمی شود و در شکار بهترین ایده ها ناکام می مانید. به بیان دیگر؛ علاقه به تنهایی کافی نیست. انسان های موفق با حس کنجکاوی خود، همیشه بهترین ایده ها را از آن خود می کنند.

یک ذهن کنجکاو همیشه آماده یادگیری است. چنین تفکری حتی بر طرز نگاه ما به اطراف مان نیز تاثیر دارد؛ زیرا هنگامی که کنجکاو هستیم با هر پاسخی قانع نمی شویم. ما به یک اتفاق ساده نگاه می کنیم اما حقیقتی متفاوت را از آن استنباط می کنیم. این اتفاق، راه را برای ابداع و نوآوری باز می کند زیرا یک ایده در یک شرایط مشخص ممکن است در شرایطی متفاوت، نتیجه ی متفاوتی بدهد.

 

ماشین های یادگیری

علاقه و کنجکاوی، یادگیری را به دنبال دارد. یادگیری نیز به خلق ایده های نو کمک می کند. هر نوع تفکر می تواند جرقه ای از خلاقیت، تولید محصولات یا  طراحی فرآیندی بهتر را در ذهن به وجود آورد. علاقه و میل به یادگیری اهمیت بسیار دارد به طوری که بدون آن جریان ایده ها متوقف خواهد شد.

 

ذهن شما باز است

شکارچیان ایده ها فقط به یک موضوع و طرفداران آن علاقه ندارند. اگر به دیگران، دانش و استعداد آنها به عنوان همکار و دوست علاقه نداشته باشید، نمی توانید سختی دنبال کردن ایده ها را تحمل کنید. راز موفقیت بیشتر ستاره ها، توجهی است که به دیگران دارند.

اگر ادعا می کنید ذهن بازی دارید، باید آماده همکاری با دیگران و شنیدن ایده ها و نظرات آنها باشید، یعنی ایده ها و افکارتان را به جای پنهان کردن در مغزتان با دیگران در میان بگذارید؛ یعنی به جای سرکوب ایده ها و تمسخر آنها، افراد را به خلق ایده های نو تشویق کنید.

اگر هدفتان شکار ایده های دیگران است، فرستادن پیام های مثبت، بیان خوب و تشویق آنها را فراموش نکنید.

مقالات مرتبط:
شکارچی ایده ها
یک شکارچی ایده ها به دنبال ایده های دیگران است
اجرای ایده ها
خودتان را نیز مشاهده کنید
منبع:شکارچی ایده ها نوشته اندی بوینتون و بیل فیشر