من همراهتم! مقالات خوب رو در همراهتم دنبال کنید.

سه کار مهمی که افراد موفق انجام می‌دهند

بسیاری از افراد تصویر درستی از موفقیت ندارند. برخی به اشتباه فکر می‌کنند باید دارای نیرویی جادویی باشند و یا موفقیت خود را در بودن در نقش اشخاص موفق دیگر جستجو می‌کنند. عمده‌ی این تصورات از آنجا ناشی می‌شود که موفقیت را در به دست آوردن دارایی یا پول هنگفت، قدرت رهبری و یا رسیدن به یک هدف قلمداد می‌کنند. در حالیکه موفقیت بیشتر از آن به سیر کردن در سفری می‌‌ماند که به سوی هدف پیش می‌گیریم. افراد موفق سه کار مهم در این راه انجام می‌دهند که در این کتاب به تفصیل به آن‌ها پرداخته است.

 

هدف‌تان را بشناسید

یافتن رویا

درست است که موفقیت به دست آوردن هدف یا اهداف زندگی نیست، اما این به این معنی نیست که ما سرگردان و بی‌هدف به زندگی بپردازیم. مهم‌ترین قدم برای داشتن یک هدف، داشتن یک رویا است.  رویایی که باعث می‌شود استعدادهای نهفته‌ی ما ظهور کند تا در جهت تقویت آن‌ها قدم برداریم. برای تقویت و پرورش رویاهای خود این چهار مرحله به شما کمک خواهد کرد:

 • برای موفقیت، توانایی‌هایتان را باور داشته باشید.

 • غرورتان را رها کنید.

 • از نارضایتی سازنده کمک بگیرید.

 • از عادت‌هایتان بگریزید. عادت‌ها، کارهای بدون فکر ما هستند و هنگامی که فکر نمی‌کنیم طبیعتاً نه سوالی داریم و نه رویایی.

پس از پیدا کردن رویایتان، آن را به حال خود رها نکنید، بلکه آن را دنبال کنید. آنچه یک فرد موفق را از فردی صرفاً رویاپرداز متمایز می‌کند، تلاش اوست. زمانی که رویایتان را دنبال می‌کنید اطرافیان‌تان به دو دسته تقسیم می‌شوند: آتش‌نشان‌ها و آتش‌فشان‌ها. اولی آن‌هایی هستند که آتش اشتیاق شما را خاموش می‌کنند و دومی کسانی هستند که اتش موفقیت شما را شعله‌ورتر می‌کنند. سعی کنید رویایتان را با معاشرت با گروه اول نابود نکنید.

نگرش مثبت

نگرش شما بخش درونی شخصیت شماست. وقتی رویایتان را با نگرش مثبت خود همراه می‌کنید، به فردی با توانایی‌های نامحدود تبدیل می‌شوید. نگرش شما تعیین می‌کند در کجای دنیا قرار بگیرید و انتخاب‌هایتان شامل چه چیزهایی باشد. برای اینکه بدانید دارای نگرش مثبت هستید یا نه، هفت ویژگی افراد دارای نگرش مثبت به شرح زیر هستند:

 • خودشان را باور دارند.

 • دوست دارند نقاط قوت و برترین ویژگی‌های دیگران را ببینند.

 • می‌توانند در هرجا فرصت‌ها را بیابند.

 • بر راه‌حل‌ها متمرکز می‌شوند.

 • میل به بخشیدن دارند.

 • پشتکار دارند و رویاهایشان را رها نمی‌کنند.

 • در مقابل زندگی‌شان احساس مسئولیت می‌کنند.

اهداف

اهداف، زمینه را برای موفقیت آماده می‌کنند و انگیزه‌ی قدم برداشتن به جلو را به شما می‌دهند. شروع حرکت، دشوارترین بخش سفرِ موفقیت شماست و این جز با داشتن هدف، میسر نمی‌شود. هدف‌های شما مقصدی است که از دل رویاهای شما سربرآورده‌اند. پس از مشخص کردن هدف، آن را به بخش‌های کوچک‌تری تقطیع کنید. برای رسیدن به این اهداف کوچک، برنامه‌ریزی کنید و وقت و هزینه‌ی لازم را در برنامه‌ی خود مدنظر قرار دهید. هرگاه در مسیر خود به هدف‌های کوچک رسیدید، به خودتان پاداش بدهید و آن را جشن بگیرید. این کار به شما انگیزه‌ی زیادی خواهد بخشید.

 

تا شکوفایی استعدادهایتان رشد کنید

برای بستنِ بارِ سفرِ موفقیت خود، می‌باسیت استعدادها و توانایی‌های خود را برای طی این مسیر بازنگری کنید. در این مرحله با توجه به اهداف پیش ِرو، کمبودها و نقاط قوت خود را بیابید و زمینه‌ی رشد خود را فراهم کنید. یادتان باشد که رشد فرآیندی خودکار نیست و با بالا رفتن سن، شما هم رشد نمی‌کنید. رشد، تصمیمی است که برای راحت‌تر کردن ِطی مسیر خود می‌گیرد. برای این کار از همین لحظه تصمیم بگیرید. متاسفانه مشکل اکثریت این است که مدام شعار«یکی از این روزها» را سر می‌دهیم. اما به قول یک ضرب‌المثل انگلیسی؛ یکی از این روزها یعنی هیچ یک از این روزها.

برخی اوقات رسیدن به یک هدف کوچک و تشویق‌های دیگران ما را از ادامه‌ی مسیر روبه‌رشد خود باز می‌دارد. سعی کنید هرگز مسئولیت رشد خود را فراموش نکنید و این شادی‌های گذرا، شما را از میل به رشد باز ندارد.

دست‌اندازها و موانع

ترس و شکست، دو مانع بزرگ بر سر راهِ مسیر شما هستند. در رویارویی با ترس سه انتخاب دارید. یا با تمام توان از آن می‌پرهیزید، یا به امید از بین‌رفتن آن می‌نشینید و روش سوم و مهم روبه‌روشدن و غلبه بر آن است. نتیجه‌ی تحقیقات دانشگاه میشیگان ثابت می‌کند که 60درصد ترس‌های ما هرگز روی نمی‌دهند، 20 درصد از آنها مربوط به گذشته هستند، 10 درصد از آنها هیچ تغییری در زندگی ما به وجود نمی‌آورند و از 10 درصد باقیمانده تنها 4 تا 5 درصد از ترس‌ها را می‌توان واقعی پنداشت. این آمار به ما نشان می‌دهد که هر اندازه از زمان و انرژی که صرف ترس‌هایتان می‌کنید، بیهوده است.

شکست در حقیقت سکوی پرشی است برای موفقیت. این ده پیشنهاد به شما کمک می‌کند تا شکست را از یک نقطه‌ی منفی به یک نقطه‌ی مثبت تغییر دهید:

 • ارزش شکست را درک کنید.

 • شکست را شخصی نکنید.

 • به شکست اجازه دهید که شما را دوباره هدایت کند.

 • خیلی سخت‌گیر نباشید.

 • به دنبال چرایی شکست باشید و نه به دنبال مقصر.

 • شکست را به یک تجربه‌ی یادگیری تبدیل کنید.

 • به شکست اجازه ندهید شما را زمین بزند.

 • از شکست به عنوان معیاری برای رشد استفاده کنید.

 • هدف اصلی را در نظر بگیرید.

 • تسلیم نشوید.

تابلوهای راهنما

میان مقصد(هدف) و تابلو‌های راهنما، تفاوت‌های بسیاری هست. هدف‌ها معمولاً نشانه‌ای بیرونی برایتان تعریف می‌کنند که به واسطه‌ی آن رویایتان تحقق می‌یابد اما تابلوهای راهنما، تغییرات درونی شما را نشان می‌دهند. این تابلوها شما را بر مسیر خود ثابت‌قدم‌تر می‌کند و میل رسیدن به هدف‌های بیرونی را در شما تشدید می‌کند. یکی از مهمترین تابلوهای راهنما گذشتن از مرحله‌ی مالی است. نحوه‌ی مواجهه‌ی شما با پول به شما نشان می‌دهد که چقدر در این راه پشتکار دارید و تشنه‌ی موفقیت هستید.

 

دانه‌هایی بکارید که به نفع دیگران باشد

خانواده

یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که می‌بایست برای سفرِ موفقیت خود در نظر داشته باشید، یافتن همراه و همسفر در این راه است. خانواده جزء جدایی‌ناپذیر زندگی شماست و سعی کنید همیشه عشق و توجه‌ خود به آنها را در طی این مسیر دریغ نکنید. در حل مشکلات خانوادگی خود سعی کنید این استراتژی‌ها را به کار گیرید تا خانواده خود را برای همیشه دور خود نگه دارید:

 • به مشکلات حمله کنید، نه افراد.

 • همه‌ی گزینه‌ها را در نظر بگیرید.

 • بهترین راه‌حل را انتخاب کنید.

 • در هر مشکل به دنبال نقاط مثبت باشید.

 • عشق‌تان را دریغ نکنید.

 • ارتباط‌تان را قطع نکنید.

همسفران

هر چند ممکن است بدون حضور دیگران از پس این سفر بر بیایید، اما مطمئن باشید به تنهایی نمی‌توانید همه‌ی استعدادهایتان را شکوفا کنید و به بالاترین سطح برسید. برای یافتن کسانی که بتوانند در این مسیر مثمر ثمر باشند به کسانی نیاز دارید که همچون خودتان از توانایی رهبری در کارهای خود بهره‌مند باشند. برخی از ویژگی‌های چنین افرادی به شرح زیر هستند:

 1. کارها را به انجام می‌رسانند.

 2. فرصت‌ها را می‌یابند و از آنها بهره می‌برند.

 3. بر دیگران نفوذ دارند.

 4. ارزش‌ها را بالاتر می‌برند.

 5. رهبران دیگرا جذب می‌کنند.

 6. دیگران را تجهیز می‌کنند.

 7. نگرشی مثبت داشته باشند.

 8. به تعهدات‌شان پایبند باشند.

 9. ایده‌های الهام بخش و موثر ارائه می‌دهند.

 10. وفادارند و رویای شما را رویای خویش می‌پندارند.

«موفقیت پله یا مرتبه‌ای نیست که بشود به آن دست یافت بلکه همچون یک سفر است. سفری که به سمت اهداف‌مان برگزیده‌ایم . موفقیت حتی در این نیست که حتماً به آن اهداف دست بیابیم و یا به مقصد مشخصی برسیم، بلکه صرفاً طی طریق و مداومت در آن مسیر است. برای قدم زدن در این مسیر فقط به یک رویا نیاز داریم. رویای ما، ما را توانمند می‌کند و در مسیر موفقیت خود قرار می‌دهد.»

منبع:سه کار مهمی که افراد موفق انجام می‌دهند نوشته جان سی. مکسول ترجمه مهسار مشتاق