من همراهتم! مقالات خوب رو در همراهتم دنبال کنید.

سه عامل، زندگی اقتصادی و آینده شما را متحول می کند

نرمال جدید

ژوزف شومپيتر معتقد بود که امروزه سه عامل، زندگی اقتصادی و آینده ما را متحول کرده است:

  1. انفجار اطلاعات

میزان اطلاعات دنیا هر دو یا سه سال دو برابر می شود. بعضی ها معتقدند که تا سال ۲۰۲۰ کل اطلاعات مکتوب در جهان در هر ۷۲ روز دو برابر میگردد.

  1. انقلاب فناوری

گفته می شود که هر فناوری جدید یک عمر شش ماهه دارد. فناوری جدید هنوز نیامده باید راه خود را بگیرد و برود.

  1. افزایش رقابت

سومین عاملی که روی زندگی شما تأثیر می گذارد و تولید تغییر می کند، رقابت است. همانطور که مارشال گلد اسمیت مشاور در امور شرکت ها میگوید: « سه عاملی که بیش از هر عامل دیگری روی آینده شما تاثیر می گذارد، رقابت، رقابت و باز هم رقابت است.»

هر یک از این سه عامل روی دیگری تأثیر می گذارد. وقتی اطلاعات را در فناوری و رقابت ضرب می کنید، به نرخ تغییری می رسید که بسیار پرشتاب است. این نرخ تغییر، در سالهای آینده بسیار پرشتاب تر خواهد شد.

آلیس در سرزمین عجایب

در کتاب آینه اثر لوئیس کارول، صحنه ای است که در آن آلیس به ملکه سرخ پس از اندکی در جا دویدن میگوید: «در کشور ما اگر مدتی را به سرعت بدوی، به جایی می رسی.» ملکه سرخ درحالی که هنوز در جا می دود، میگوید: «در اینجا باید بدوی تا همانجایی که قرار داری باقی بمانی. اگر می خواهی به جایی برسی، باید با سرعت دو برابر بدوی.» در زندگی ما هنجار جدید این است که باید به سرعت دو برابر بدویم تا در همانجایی که هستیم باقی بمانیم. باید بسیار هوشمندانه تر از آنچه تاکنون کار کرده ایم کار کنیم. بقیه دنیا خودشان را به ما رسانده اند و می خواهند از همان استانداردهایی برخوردار باشند که ما از آن بهره برده ایم.

قدرت ابتکار

یکی از سریع ترین راه ها، ترقی کردن در حرفه ای است که دارید، یکی از سریع ترین راه های پولدار شدن و جلب حمایت دیگران برای اینکه به شما کمک کنند تا پول بیشتری درآورید، داشتن وحفظ کردن نیروی ابتکار است. همیشه دنبال راه های جدیدتر، سریعتر، بهتر و ارزان تر برای رسیدن به ثروت بیشتر بگردید. راه هایی پیدا کنید که کارتان را سریعتر انجام دهید و به فرا سوی حد انتظارات دیگران بروید. شاخ های گاو را محکم بگیرید، کیلومترهای بیشتری را طی کنید، داوطلب مسئولیت های بیشتری بشوید و همیشه بیش از آنچه دریافت می کنید، کار کنید.

انسان های موفق الزاما آنهایی نیستند که همیشه تصمیمات درست می گیرند. هیچ کس نمی تواند هرقدر هم که باهوش باشد، چنین کاری کند. اما انسان های موفق وقتی تصمیمی گرفتند، سریعا دست به کار می شوند.

مسیر حرکت خود را پیوسته اصلاح کنید

زندگی فرآیندی از آزمون و خطاست که اصلاح مسیر را ایجاب می کند. نکته اینجاست که تضمینی در زندگی وجود ندارد. هر کاری که بکنید با نامطمئنی همراه است. هرگز نمی توانید بطور صددرصد مطمئن باشید که هر اقدام و رفتار شما به نتیجه مطلوب می رسد. همیشه ریسکی در کار است. و هر جا ریسکی در کار باشد، هراسی هم وجود دارد.

به سمت هدف هایتان حرکت کنید

پژوهشگران به این نتیجه رسیدند که آن دسته از فارغ التحصیلانی که در کسب و کار خود موفق شدند، از اصلی به نام «اصل کریدور» استفاده کردند. همه ما در مدخل این کریدور ایستاده ایم و به تاریکی نگاه می کنیم و می بینیم که این کریدور در فاصله دور ناپدید می شود. پژوهشگران به این نتیجه رسیدند که در مطالعه آنها تفاوت میان موفقیت و شکست می تواند در یک کلمه به نام دست به کار شدن خلاصه شود.

اشخاص موفق بدون هرگونه تضمینی در مورد اینکه چه رخ خواهد داد، مایل بودند در این کریدور به حرکت درآیند. موفق ها حاضر بودند که به استقبال آنچه نامعلوم بود بروند و بر هراس ها و تردیدها غلبه کنند.

درهای جدید فرصت مناسب

وقتی در کریدور زندگی حرکت می کنید، درهای جدید فرصت مناسب به روی شما گشوده میشوند. اما اگر در حال حرکت نباشید، اگر در کریدور به راه نیفتاده باشید، این درها را نمی بینید. اگر به دنبال تضمین، صبر کنید و کاری صورت ندهید، درهای فرصت مناسب به رویتان گشوده نمی شود، معنایش این است که در زندگی باید با ناپایداری ها روبه رو شوید و شجاعانه در مسیر هدف خود به حرکت درآیید و ابتکار به خرج بدهید.

اصل خلأ

این اصلی میگوید وقتی خلائی ایجاد می کنید، طبیعت به عجله آن را پر می کند. این بدان معناست که تازمانی که در جایی باقی بمانید، فرصت های دیگر شما را پیدا نمی کنند.

اما اگر حرکت کنید و خلأ ای ایجاد کنید، به سرعت تغییرات را در زندگی خود مشاهده می کنید.

چیز های بیشتری را امتحان کنید

اگر میخواهید سریعتر به موفقیت برسید، چیزهای بیشتری را امتحان کنید. کارهای بیشتری صورت دهید، کارهای بیشتری بپذیرید، کمی زودتر کارتان را شروع کنید، کمی بیشتر تلاش کنید، کمی بیشتر در محلی کارتان باقی بمانید، از مشکلات به سود خود استفاده کنید، به موجب قانون احتمالات، هرچه چیزهای بیشتری را امتحان کنید، احتمال اینکه بالاخره یکی از آنها برایتان کارساز شود، بیشتر می شود.

شانس کاملاً قابل پیش بینی است. اگر خواهان شانس بیشتر هستید، بیشتر امتحان کنید، بیشتر خودتان را نشان دهید، هرچه بیشتر کار کنید، خوش شانسی تر می شوید.

اصل شتاب

اصل شتاب در موفقیت موضوع بسیار مهمی است. این اصل از قوانین فیزیکی مشتق می شود، قانون سکون و قانون شتاب. این اصلی در مورد همه موفقیت ها و همه ناکامی های شما مصداق دارد.

شروع کردن یک تجارت جدید به نیرو و اهتمام فراوان احتیاج دارد، اما وقتی کارتان را شروع کردید، ادامه کار ساده تر می شود. همانطور که آینشتاین میگوید: «تا چیزی حرکت نکند هیچ اتفاقی نمی افتد.» تا شما حرکت نکنید هم هیچ اتفاقی نمی افتد.

به حرکت خود ادامه بدهید

این قانون که به ساده ترین شکل خود در زندگی شما کاربرد دارد، می گوید وقتی شروع کردید، وقتی به سمت هدفی به حرکت درآمدید، پیشرفت کردن بسیار ساده تر می شود. درحالی که اگر در میانه راه متوقف شدید، شروع دوباره به زحمت بیشتری احتیاج دارد.

وقتی به اشخاص موفق نگاه می کنید، می بینید وقتی آنها کاری را شروع می کنند به آن ادامه می دهند. آنها میدانند که اگر کارشان را متوقف کنند، شروع مجدد آن دشوار خواهد بود.

هدف کلی را به هدف های کوچکتر تبدیل کنید.لازم نیست زیاد تلاش کنید، اما هر روز کاری صورت دهید،هر هفته و هر ماه زحمت بکشید و در مسیر دستیابی به این هدف حرکت کنید.

 

شرکت خدمات شخصی شما

پژوهشگران به این نتیجه رسیدند که ۳ درصد کارکنان در هر زمینه ای، خود را ارزیابی می کردند. آنها بگونه ای رفتار می کردند که انگار صاحب شرکتی بودند که برای آن کار می کردند. آنها مسئولیت هر اتفاقی را که می افتاد برعهده می گرفتند. آنها مسئولیت نتایج بدست آمده را برعهده می گرفتند.

وقتی این نگرش را در خود ایجاد می کنید، بلافاصله در مسیر حرکت تند در حرفه تان قرار می گیرید. بزرگترین اشتباهی که ممکن است بکنید این است که تصور کنید جز برای خودتان، برای کسان دیگر کار می کنید. شما همیشه در استخدام خودتان هستید، از روز اول شروع کارتان تا روزی که بازنشسته می شوید. شما رئیس شرکت تک کارمندی هستید و این کارمند جز شما کس دیگری نیست. شما مدیر عامل شرکت خدمات شخصی خود هستید.

با ارزش های خود شروع کنید

یکی از بزرگترین یافته ها در چند سال گذشته این است که تعیین و تعریف کردن ارزش های وجودی و هسته ای برای افراد موفق و تجارت سودمند ضرورت دارد. شرکت هایی که ارزش های شفاف و مکتوب دارند، شرکت هایی که بیانیه مأموریت شفاف دارند، در مقایسه با شرکت هایی که فاقد چنین ارزش هایی هستند، سود بیشتری بدست می آورند. به همین شکل، اشخاصی که ارزش های مشخص و بیانیه مأموریت شخصی شفاف دارند در مقایسه با کسانی که اینها را ندارند به مراتب موفق تر ظاهر می شوند. اگر بدانید که چه ارزش هایی دارید، زندگیتان بهتر می شود. باید بدون توجه به آنچه در بیرون می گذرد، پایبند ارزش های خود باشید.

پس از آنکه ارزش های شخصی خود را مشخص کردید، می توانید زندگی خود را براساس آنها سازماندهی کنید. ارزش ها پایه و اساسی به شما می دهند که براساس آن میتوانید تصمیم گیری کنید. هرگاه لازم است انتخابی بکنید، می توانید راهکارهای مختلف را در نظر بگیرید و بر اساس ارزش های خود دست به انتخاب بزنید.

بیانیه مأموریت شخصی خود را بنویسید

پس از آنکه ارزش های وجودی خود را مشخص کردید، میتوانید بیانیه مأموریت خود را تهیه کنید. بیانیه مأموریت موضوعی در ارتباط با آینده است. باید توضیح دهید که تا سه یا پنج سال آینده میخواهید در چه شرایطی قرار داشته باشید. ارزش های وجودی و بیانیه مأموریتی که از آنها بدست می آید اصول عملیاتی شما را برای هر کاری که می کنید مشخص می سازد.

مقالات مرتبط:
کسب درآمد
هفت نکته مهم درباره مدیریت شخصی
سه قاعده و قانون در زمینه آموزش ذهن
کار مناسب پیدا کنید
۷ خواسته کارفرمایان
قدرت متقاعد سازی
راه موفقیت را سؤال کنید
هفت اقدام برای رسیدن به هدف
مدیریت مفید پروژه
قوانین مورفی در شغل
هفت اصل ضروری در کسب و کار
مسائل را به شکل نظام مند حل کنید
چگونه بیشتر حقوق بگیرید
همیشه به سود بیندیشید
منبع: کسب درآمد نوشته برایان تریسی