من همراهتم! مقالات خوب رو در همراهتم دنبال کنید.

ساختن کسب­ وکار به جای انجام آن

کسب و کار شما زندگی شما نیست. شما و کسب­ وکارتان دو چیز مجزا هستید!

اگر موضوع بالا را به خوبی درک کنید، زندگی و کسب­ وکارتان متحول خواهد شد. بهترین حالت زمانی است که   کسب­ وکار شما از شما مجزا باشد و قوانین و اهداف خودش را داشته باشد. کسب ­وکار شما باید مانند یک ارگانیسم کار کند که مرگ و زندگی ­اش وابسته به کیفیت کارش باشد و بقای آن در گرو پیدا کردن مشتری و حفظ آن باشد.

هدف اصلی کسب­ وکار خدمت به زندگی و بهبود آن است.

برای رسیدن به این منظور لازم است مدل اولیه اعطای امتیاز را در کسب ­وکار خود به کار ببرید تا بر کار خود مسلط شوید و این تسلط را همواره حفظ کنید تا سرعت پیشرفت تان افزایش یابد.

تصور کنید می­خواهید به پنج­ هزار نفر مجوز احداث نمایندگی شرکت تان را بدهید؛ در این رهگذر باید قوانینی را حتماً رعایت کنید تا به نتیجه­ ی مطلوب برسید. این شش قانون طلائی عبارتند از:

قانون اول: بر اساس ارزش ­های اصلی شرکت یک مدل کسب­ وکار مشخص ایجاد کنید.

 • هدف نهایی تمام کسب­ وکارهای دنیا، رسیدن به این است که نه تنها نیاز مشتریان، کارمندان، تأمین­کنندگان و وام دهندگان و … را مرتفع سازد، بلکه بتواند فراتر از انتظار آن­ها نیز عمل کند.

 • مفهوم ارزش، تأثیر عمیقی بر روی هر شخصی که با کسب­ وکار شما در ارتباط است می گذارد و این همان چیزی­ست که هر کسب­ وکار موفق به آن نیاز دارد.

 • مثال مفهوم ارزش، همان واژه ­ای­ست که مشتری هنگام ترک کردن فروشگاه شما به کار می­ برد. ارزش می تواند قیمت منطقی و مناسب محصولات تان باشد یا وقتی باشد که با خوش­رویی برای مشتریان می­گذارید.

 • برای رشد و توسعه­ ی کسب­ وکار و لذت بردن از آن، وجود ارزش لازم و ضروری ا­ست.

قانون دوم: سیستمی را بسازید که بتواند کارمندان را با کمترین مهارت ممکن در جایگاه ­ها و رتبه­ های خود به­ کار گیرد.

 • اگر سیستم شما مبتنی بر افرادی با تخصص بالا باشد، دیگر تکثیر آن غیرممکن خواهد بود. چون اینگونه افراد در بازار کم هستند، دستمزدشان بالاست و خدمات و محصول شما را پرهزینه خواهند کرد. همچنین شما را وابسته به خود می­کنند.

 • سیستم را جوری طراحی کنید که با استفاده از دستورالعمل های کارآمد، افراد معمولی بتوانند به کارهای استثنایی دست بزنند. برای این امر باید سیستم (روش اجرای امور) بتواند شکاف بین تخصص ­های افراد و سطح تخصص مورد نیاز کسب­ وکار شما را پر کند. شما موظفید این سیستم را به کارمندان خود آموزش دهید و آن ها متقابلاً موظفند آن را برای بهبود و پیشرفت بیشتر کار استفاده کنند.

 • این افراد هستند که باعث می ­شوند سیستم به خوبی کار کند و نتایج مورد دلخواه تان را به وجود آورد.

 • سیستم ابزاری است که کارمندان شما برای افزایش مهارت شان از آن استفاده می­کنند و از این راه با بالا بردن کیفیت کار موجب متمایز شدن کس ب­وکار شما از بقیه رقبا می­شوند.

 • کسب­ وکار نباید به خلق و خوی کارمندان وابسته باشد. تمام کسب­ وکارهای موفق از سیستم ­های پیشرفته استفاده کرده اند و با به کار گرفتن افراد معمولی بهترین نتایج را کسب می­کنند.

قانون سوم: سیستم خود را به مدلی از نظم بدون خطا تبدیل کنید.

 • بیشتر مردم در این دنیای بی نظم و ثبات، تشنه ی نظم و هماهنگی هستند. جنگ، قحطی، تورم و رکود، از جمله بی نظمی­ هایی است که مردم روزانه با آن روبه ­رو شده یا از طریق رسانه های جمعی از آن مطلع می­شوند.

 • عدم وجود ساختار منظم باعث اختلال و به­ هم ریختگی می­شود. نظم باعث می شود مشتریان دریابند کارمندان شما بر کارشان مسلط هستند و کارمندان نیز متوجه خواهند شد شما بر کارتان مسلط هستید.

قانون چهارم: دستورالعمل های لازم را برای کارمندان مکتوب کنید.

 • بدون عمل ثبت، کارها بی برنامه پیش می­روند. مکتوب کردن باعث می شود کارمندان ساختار مدل شما را به خوبی درک کنند و زمانی که طرز انجام دادن کارها مکتوب بشود، آن ها کارشان را به بهترین شکل انجام می­دهند.

 • ثبت کردن نظم و انظباط و منطق را در کار و بین کارمندان برقرار می­کند. مدل اولیه ی شرکت بدون ثبت، کامل نخواهد شد.

 • از طریق ثبت نیازهایی که می خواهید از طریق شغل برآورده سازید را هم برای خودتان و هم برای کارمندان روشن می­ سازید.

 • وظایف را مشخص کنید و آن ها را به وظایف ساده ­تر تقسیم کنید.

 • دفترچه ای به نام دفترچه­ ی راهنمای طرز کار داشته باشید، در حین انجام کار، مراحل و جزئیات کار را درون آن بنویسید تا در آینده بتوانید از آن به عنوان راهنمای عملیاتی شرکت تان استفاده کنید.

قانون پنجم: محصولات و خدمات یکنواخت و یکسان به مشتری خود ارائه دهید.

 • فقط منظم به نظر رسیدن کافی نیست، باید منظم هم عمل کنید : کارها را به روشی یکنواخت و قابل پیش­ بینی انجام دهید.

 • آنچه شما همیشه و به طور ثابت انجام می­دهید، حتی از آن عملی که در مدل اولیه کسب­ وکارتان انجام می­ دهید، مهم­ تر است.

قانون ششم: لباس­ های هم ­شکل برای کارمندان و استاندارد مشخص برای طراحی فروشگاه­ ها و دفاتر در نظر بگیرید.

 • علم بازاریابی نشان می دهد تمام مصرف­ کنندگان (مشتریان) تحت تأثیر رنگ ها و شکل­ هایی که در بازار وجود دارد قرار می­گیرند.

 • مصرف کنندگان هر صنفی نسبت به مصرف ­کنندگان صنف­ های دیگر به رنگ و شکل­ های مختلف واکنش متفاوتی نشان می­دهند.

 • مجموعه ای که محصول یا کسب ­وکارتان را معرفی می­کند، همان مدل است. مدل اولیه ­ی شما باید همانند بسته­ بندی، مجموعه ­ای یکدست باشد و  با دقت کامل انتخاب شده­ باشد. رنگ و اَشکال مناسب کار خود را انتخاب کنید؛ این رنگ و شکل­ های انتخاب شده باید از نظر علمی مورد تأیید قرار گیرد. سپس در همه­ جای مدل خود اعم از دیوار و کف و سقف محل کار تا خودروها، فاکتورها، لباس های کارمندان و تابلو غرفه­ های نمایشگاهی به کار بگیرید.

 • شکل تابلو و لوگو شما، نوع حروف استفاده شده در کارت ویزیت، همه تأثیر زیادی در میزان فروش تان خواهد گذاشت.

به یاد داشته باشید: مادامی که دیدگاه شما نسبت به ماهیت کارو نحوه­ ی موفق شدن آن تغییر نکند، مشکلات وجود خواهند داشت. کسب ­وکار شما هر اندازه هم که کوچک باشد ترکیبی از هنر و علم است و شما برای کسب هنر و علم نیازمند یادگیری اطلاعات جدید هستید.

مهم­ تر ازهمه آنکه اگر قرار باشد کسب ­وکار شما به طور جدی و موفق توسعه پیدا کند، شما نیازمند یک فرآیند یا روش اجرایی صحیح هستید، تا از طریق آن اطلاعات لازم را کسب کرده و سپس با کمک یک شیوه­ ی فوق­ العاده آن­را به طور مؤثر در کسب ­وکارتان به کار بگیرید.

آنچه موجب موفقیت شما خواهد شد استفاده از روش ­های امتحان شده ای است که توسط هزاران کسب­وکار کوچک به کارگرفته شده و موجب موفقیت آن­ها شده است. ما آن را «برنامه­ ی دستیابی بر رویای کارآفرینی» می نامیم؛ این فرآیندی است که می­تواند زندگی تان را متحول کند.

برای مطالعه مقدمه این مقاله کلیک کنید:

مقدمه

منبع:افسانه کارآفرینی نوشته مایکل گربر