من همراهتم! مقالات خوب رو در همراهتم دنبال کنید.

زبان بدن(2)

مقدمه

زبان بدن گویاتر هر کلامی که می­ توانید بر زبان جاری کنید، سخن می­گوید و ابراز احساسات می­ کند. اگر بخواهید به سایر افراد بگویید که آنها را دوست دارید یا از دستشان عصبانی هستید یا کوچک­ترین اهمیتی برایشان قائل نیستید، حرکات بدنِ شما، افکار، خُلق و نگرشتان را آشکار می­کنند. بدنتان، هم هوشیارانه و هم ناهوشیارانه به بیننده می­گوید که واقعاً چه حسی دارید و در درون شما چه می­گذرد.

در این دنیای رقابتی و پیچیده، توانایی برقراری ارتباط شفاف، با اعتماد به نفس و شایسته به منظور کسب موفقیت، مهم و ضروری است. در بیشتر مواقع این توانایی انسان نادیده گرفته می­شود. تا جایی که حتی اگر دلایل و نتایج منطقی و راه ­حل ­های خلاقانه هم به شیوه ­ای ترغیب کننده، برانگیزاننده و الهام بخش به شنوده و مخاطب منتقل نشوند، به نظر مُهمل و بیهوده خواهند آمد.

 

تعریف و توضیح زبان بدن

درک چگونگی بیان زبان بدن:

در زمینه ­ی فرآیندهای ارتباطی، گفتار، دستاوردی نسبتاً جدید محسوب می­ شود و به طور عمده برای انتقال اطلاعات از جمله واقعیت­ ها و معلومات استفاده می­شود. از طرفی، زبانِ بدن همواره وجود داشته ­اند و بدون نیاز به کلمات و گفتار، احساسات، نگرش­ها و هیجانات را منتقل می ­کرده است.

 

ایجاد یک تصویر در 30 ثانیه­ ی نخست:

می­ توانید در 7 ثانیه­ ی اول ملاقات با هر شخصی، با توجه به حالات چهره و نحوه ­ی حرکت بدنش بگویید که چه احساسی نسبت به خودش دارد. وضعیت قرار گرفتن سر، شانه ­ها، تنه، بازو، دست­ ها، پاها، حرکت چشم­ ها، دهان، انگشتان و دست و پا، بیش از هرکلامی درباره­ ی حالات شما از جمله هیجانات، افکار و احساساتتان، به بیننده اطلاعات می­دهد.

انتقال ناخودآگاه پیام­ ها:

با وجود اینکه می­توانید حرکات بدنی خود را برای انتقال پیامی خاص انتخاب کنید، بدن شما نیز بدون اینکه مطلع باشید پیام­ هایی را منتقل می­کند. گشاد شدن یا انقباض مردمک چشم و حرکات ناخودآگاه دست و پاهای فرد، نمونه­ هایی از مواردی­ اند که هیجانات درونی را شاید برخلاف آنکه می­ کوشد آن­ها را پنهان کند، افشا می ­کنند.

در صورتی که این پیام­ ها در خارج از بافت اجتماعی یا بدون در نظر گرفتن آن­ها در کنار حرکات سایر اعضای بدن، تعبیر و تفسیر شوند، به آسانی سؤ برداشت و از آنها غفلت می­شود.

گاهی اوقات ممکن است بخواهید افکار و احساسات خود را پنهان کنید، بنابراین طوری رفتار می­ کنید که باور دارید آنچه در درونتان می­گذرد، مخفی می­ ماند. با این حال نمی­دانید، حرکات بدنیِ افشا کننده­ای بروز می­دهید که با اینکه برای افراد آموزش ندیده قابل تشخیص نیستند، اما این پیام را می­رسانند که همه ­ی مسائل آن­چنان که به نظر می­رسد، نیست. ظرافت و پنهان شدن این حرکات بدنی و حالات چهره ­ای به معنای قدرتمند نبودن آن­ها نیست.

پژوهش معروفِ پروفسور آلبرت محرابیان، استاد دانشگاه کالفرنیا در لس ­آنجلس، درباره ­ی چگونگی دریافت و پاسخ پیام ­ها در خلال تعامل چهره به چهره، بیانگر این است که هنگام وجود ناسازگاری و ناهم خوانی بین کلمات گوینده و نحوه­ ی انتقال ، 7% این پیام به وسیله­ ی کلمات، 38% آن از طریق کیفیت صدا و بخش زیادی از آن، یعنی چیزی حدود 55% به وسیله­ حرکات بدنی، حالات چهره و قرار گرفتن اندام ­ها ابراز می­شود.

رفتار جایگزین کلمات:

گاهی اوقات در انتقال پیام، یک حرکت یا حالت بدنی از هر کلامی، مؤثرتر است. اشارات و علائم گویای عشق و حمایت، لذت و درد، ترس، نفرت و نبود توافق، کاملاً واضح و قابل تشخیص ­اند و در صورت نیاز به توضیح بیشتر، تنها به بیان چند کلمه نیاز دارند.

وقتی واژه ­ها و کلمات کافی نیستند یا نباید حرفی با صدای بلند گفته شود، با یک حرکت بدن و ایما و اشاره منظورتان را بیان می­کنید.  برای مثال، قرار دادن انگشت اشاره در مقابل دهان و جمع کردن لب­ ها به صورت هم زمان، علامتی معمول و رایج برای سکوت است.

به کارگیری حرکات بدن و اشارات برای توضیح و بسط گفته­ ها:

برخی افراد اگر آنچه را که برایشان توضیح داده می­شود، ببینند، آن را بهتر درک می­کنند، از این رو در صورتی که پیام ­هایتان را از طریق حرکات و اشارات توضیح دهید و شفاف ­تر کنید، تصویر گویاتری را برای آن­ها به وجود می ­آورید.

حرکات بدن کلمات را تأیید می­ کنند:

حرکات بدن می­توانند تأکیدی بر صدا و لحن شما باشند و منظورتان را روشن و پیامتان را اثر بخش کنند. حرکات و اشارات دست علاوه بر تقویت پیام، میزان تمایل شما را برای جدی گرفتن پیام منعکس می­کنند.

وکلای با تجربه، مشاهیر و کسانی که در مجامع عمومی ظاهر می­شوند نیز، در روش تأکید روی صحبت­ ها و پیام­ هایشان از طریق حرکات بدنی مهارت دارند. شما می­توانید این افراد ماهر را الگو برا خود قرار دهید. زمانی که یک سخنرانی رسمی انجام می­دهید، از حرکات بدنی و ایما اشاره استفاده کنید تا شنوندگان نکات مهم و مورد نظر شما ر به خاطر بسپارند.

افشای افکار، نگرش و باورها:

لازم نیست کلامی بگویید تا افراد بدانند که نسبت به آن­ها چه احساسی دارید. بدنتان را به مثابه­ی پرده ­ی سینما بدانید. اطلاعات بازتاب­یافته در رفتار بدنی شما، در درون شما وجود دارند و بدن شما صرفاً وسیله ­ای برای نمایش آن­هاست؛ خواه عصبانی، هیجان زده، خوشحال یا ناراحت باشید، بدن شما دنیای درون شما را به نمایش می­گذارد.

در ادامه به مثال­ های زیر توجه کنید:

 • افرادی که احساس ناامنی می­کنند یا به خودشان مطمئن نیستند، برای آرام ­بخشی یا محدودسازی، خود را لمس می­کنند. حرکات بدنی مانند مالیدن پیشانی، دست به سینه شدن….

 • کسانی که حرکات بدنیِ ویژه ­ای را که مختص آیین ­های مذهبی است انجام می ­دهند، در واقع باورها و ارزش ­های خود را آشکار می­کنند. افراد با انجام این حرکات و رفتارها، احترام خود را به فرهنگی خاص، آداب و رسوم و ارزش­ های آن، نشان می­دهند.

 • بیشتر وقت ­ها افراد موقع سرخوشی، نفس عمیق می ­کشند و بدن خود را با بازوانی کشیده به سمت بیرون قرار می ­دهند.

 • افرادی که دچار اشتباهی می­شوند، به شکلی محزون در حالی که سرشان رو به پایین است و دستان خود را پشت گردن خود چفت کرده اند، راه می­روند. این روش قرار دادن دست­ها، حرکتی آرام­بخش و تسکین دهنده است، حالت رو به پایین سر نیز ناراحتی فرد را نشان می­دهد.

 • افراد ناامید یا افسرده و غمگین، بینش و حالت روحی خود را با خمیده راه رفتن، پایین انداختن سر و نگاه رو به پایین آشکار می­کنند. از طرفی دیگر، صاف ایستادن، پویایی و پرش در قدم ­ها و چشمان سرزنده و مشغول افراد مثبت نیز بینش و نگرش آن­ها را نشان می­دهد.

 • خم شدن سر همواره به معنای افسردگی نیست؛ گاهی صرفاً به معنای بازتاب، تفکر یا جذب اطلاعات است.

 • قرار دادن دستان بر روی یا نزدیک قلب، نشان دهنده­ ی ارزشمندی مسأله است؛ دستان قرار گرفته بر روی قلب، سر خم شده و لبخندی آشکار، بیانگر سپاس­گزاری و امتنان است.

 

انواع حرکات بدنی مهم و کلیدی:

برخی حرکات و ژست­ ها مختص شما هستند، چرا که با آن­ها شناخته می­ شوید. برخی حرکات بدن نابجا هستند و شما آن­ها را بدون هیچ دلیلی و فقط برای تخلیه­ ی انرژی انجام می ­دهید. برخی حرکات و اشارات به فرهنگ و آیین خاصی تعلق دارند، در حالی که بعضی دیگر عمومی ­اند و هر کسی در دنیا آن­ها را انجام می­ دهد.

حرکات بدنی ناخواسته:

حرکات بدنی ناخواسته رفتارهایی­ اند که موجب بازداری شما برای انجام عمل یا حرکتی می­شوند. حرکات بدنی ناخواسته به این نکته اشاره دارند که شما قصد حرکت و تکان خوردن ندارید. این حالات شما را عقب نگه می دارند، به شما اجازه ­ی حرکت نمی­دهند و در واقع بدن شما می­گوید که شما تکان نخواهید خورد. حرکاتی مانند دست به سینه شدن، فشردن لب­ها به هم، دست یا انگشتان مقابل دهان، پاهای ضربدری؛ همگی از این دست حرکات بدن هستند؛ که ممکن است مقاومت، سکوت، سکون، عقب نگه داشتن خود و  سلطه پذیری را یادآوری کند.

حرکات بدنی امضاگونه: حرکاتی که شما را تعریف می­ کنند

منظور از حرکات بدنی امضاگونه، همان حرکان و ژست­ هایی است که با آن­ها شناخته می­ شوید و به شیوه­ ی خاصِ خودتان انجام می­دهید. حرکات بدنی امضا گونه شما را از دیگران متمایزمی­کنند.

حرکات امضاگونه ­ی بدن شامل نحوه ­ی نشستن و ایستادن، نحوه­ ی لبخند زدن، نحوه­ ی دست زدن، نحوه­ ی اشاره کردن با انگشتان و … می­شود. شناخت حرکات بدنی امضاگونه به شما کمک می­کند تا متوجه شوید طرف مقابلتان چطور آدمی است. حرکات مشخصی مانند یکباره کوبیدن دست­ها برهم، نشان دهنده­ ی سازمان­دهی ذهنی است. وقتی در توجه و تعبیر نشانه ­ها موفق عمل کنید، می­توانید دریابید که بهترین شیوه­ی رفتار با فرد مقابلتان چیست.

اگر می­ خواهید به راحتی شناخته شوید و در خاطره ها بمانید، ژست و حرکت بدنی امضاگونه و خاص خود را ابداع کنید.

حرکات بدنی ساختگی: فریب ­کاری

حرکات ساختگی برای پنهان سازی، کتمان و فریب دادن استفاده می­شود. این حرکات از روی عمد شما را به سمتی می­کشانند تا یک مسأله را به گونه­ای که واقغیت ندارد، ببینید و باور کنید. حرکات ساختگی چیزی را وانمود می­کنند؛ در حالی که حقیقت چیز دیگریست.

از جمله حرکات ساختگی بدن می توان لبخند، اخم، آه و گریه و قرار دادن بدن به حالتی که انگار درد دارید را نام برد. به دنبال علائم و نشانه­ها باشید، حرکات ساختگی بدن قصد فریب شما را دارند.

حرکت بدنی بسیار ریز: حرکتی کوچک با چندین معنا

حرکات بسیار ریز و کوچک، درخششی از هیجان ­اند که بسیار سریع روی چهره ­ی شما پدیدار می­شوند و احساساتی را آشکار می­کنند که احتملاً ترجیح می­دهید پیش خودتان مخفی بمانند. این حرکات، حرکاتی نیستند که شما آن­ها را از روی عمد و قصد انتخاب کرده باشید. این حرکات اشاره­ ای سریع و مختصر به حالات درونی شما دارند. از میان این نوع حرکات بدنی می­توان به حرکت اطراف دهان، نگرانی و اضطراب در چشم­ ها و گشادشدن پره­ های بینی را نام برد.

حرکات بدنی جابه­ جا شده:

وقتی دچار احساسات ضد و نقیض هستید، ممکن است درگیر یک حالت بدنی شوید که هیچ ارتباطی به هدف اصلی شما ندارد. این حرکات  انرژی ­های اضافی را آزاد می­کنند و باعث کسب آرامش می­شوند. نمونه ­هایی از حرکات جابه ­جا شده مانند در حالتی عصبی با چیزی بازی بازی کردن، کشیدن لاله ­های گوش، مرتب کردن لباس، نوازش یا مالیدن چانه، حرکت دادن انگشتان در لابه­ لای موها، غذا خوردن و سیگار کشیدن.پیش از آنکه افراد احساسات خود را با کلام بیان ­کنند، فعالیت ­های جابه ­جا شده و نابه ­جا، احساسات آن­ها را برملا و هویدا می­ کنند.

کلمات، انتقال دهنده ­ی اطلاعات و حرکات بدن و ژست­ ها، افشاگر نگرش­ ها هستند.

 

حرکات بدنیِ جهانی:

حرکات و حالات بدنیِ جهانی مانند سرخ شدن، لبخند زدن و گشادشدن مردمک چشم­ ها هنگام ترس، در سراسر دنیا به یک معنا هستند؛ زیرا ریشه­ ی آن­ها زیستی است.

 • لبخند زدن: زمانی که می ­بینید دو سر لب­ها به سوی بالا کشیده شده­ اند و در حاشیه ­ی بیرونی چشم­ ها چین و چروک افتاده است، این لبخند را لبخندی واقعی و با هدف نشان دادن لذت و رضایت مندی به حساب آورید.

 • سرخ شدن: نشان از شرمندگی و خجالت دارد. برای اینکه موقع شرمندگی بتوانید سرخ شدن خود را کنترل و مهار کنید، نفس­ های آرام و عمیقی از ناحیه ­ی دیافراگم بکشید تا بر اعصابتان مسلط شوید و جریان خونتان را کنترل کنید.

 • گریه کردن: نشانه ­ای جهانی برای اندوه است. اگر چشم­ هایتان را به نقطه ­ی تلاقی سقف و دیوار بدوزید، بغض خود را فرو خواهید خورد تا اشکتان سرازیر نشود.

 • شانه بالا انداختن: معنی حفاظت از خود، بی­ تفاوتی، تحقیر، بی­خبری و خجالت به کار می­رود. برای فهمیدن معنی دقیق شانه بالا انداختن باید به حرکات سایر قسمت­ های بدن فرد نیز دقت کنیم.

مقاله های مرتبط:
بیشترین استفاده از زبان بدن
نگاهی دقیق تر به حرکات غیر کلامی
پیش به سوی اصل ماجرا در زبان بدن
چشم ها همه چیز را می گویند
ایجاد ارتباط
کسب بینش و آگاهی نسبت به تأثیرات حالت قرارگیری بدن
حقایقی در کف دستان شما
نشان دادن تعهد و نگرش از طریق نحوه ی ایستادن
زبان بدن در محیط اجتماعی و کاری
بخش ده تایی ها (ده روش برای درک افراد، بدون پرسیدن)
منبع:
زبان بدن نوشته الیزابت کوتکه