من همراهتم! مقالات خوب رو در همراهتم دنبال کنید.

ریسک یا احتیاط؟

آموزش میمون‌ها

در سفری به تایلند بود که با برنامه‌ای تحت عنوان آموزش میمون‌ها روبرو شدم. این میمون‌ها آموزش نمی‌دیدند که برقصند یا ساز بزنند. آن‌ها آموزش می‌دیدند که از درخت، نارگیل بچینند، آن هم به جای انسان‌ها! واقعاً جذاب و خیره‌کننده بود. هر درخت سیمی داشت که از زمین تا بالای درخت کشیده شده بود. میمون‌ها از سیم تا بالای درخت می‌رفتند و در آنجا از یک دست و یک پا آویزان می‌شدند و با دست و پای دیگرشان هر نارگیل را آن‌قدر می‌چرخاندند و می‌چرخاندند تا به زمین بیفتد. این کار در حدود 300 دلار هزینه داشت و دو ماه نیز طول می‌کشید تا میمون‌ها آموزش ببینند. اما به محض اینکه آموزش تمام می‌شد، میمون‌ها می‌توانستند 1000 نارگیل در روز بچینند.

من به این نتیجه رسیدم که امروزه میلیون‌ها شغل وجود دارد که شاید روزی به وسیله‌ی میمون‌ها، گربه‌ها و یا دلفین‌ها انجام شود. در این باره فکر کنید:

ما از شترها، اسب‌ها و یا قاطرها، قرن‌ها برای بارکشی استفاده کرده‌ایم. بنابراین آموزش و تربیت حیوانات برای انجام کارهای پیچیده‌تر، قدم منطقی بعدی است و همچنان که در گونه‌های تربیت حیوانات، پیشرفت و تحول تازه‌ای ایجاد شده است، طبیعتاً این رویداد، تحول بزرگی در نیروی کار آن‌ها به وجود خواهد آورد. همچنین امروزه با فناوری هوش مصنوعی و یا شبیه‌سازی وضعیت خطرناک‌تر نیز شده‌ است. برخی ربات‌ها طراحی می‌شوند تا به جای انسان‌ها کار کنند. و یا یک کارفرما می‌تواند به جای اینکه به کارمندان متوسط خود حقوق بدهد، شش نمونه از بهترین کارمندان خود را شبیه‌سازی کند. این تغییرات، تحولات وسیعی در دنیا ایجاد خواهد کرد و هر کاری که امروز آن را ایمن و بی خطر می‌دانید تا حدودی پرمخاطره و خطرناک می‌شود.

 

ریسک و احتیاط

همه جانب ِاحتیاط را می‌گیرند. چرا که می‌پندارند این کار، عاقلانه است؛ اما در اقتصاد جدید امروزه احتیاط خطرناک‌ترین کاری است که می‌توانید انجام دهید. همه‌ی قوانین تغییر کرده‌اند و در آینده نیز بیشتر تغییر می‌کنند. تکنولوژی لجام گسیخته، تمایلات فرهنگی را تغییر داده، سیستم آموزشی ـ تحصیلی را نابود کرده، موجب فساد دولت و حتی جامعه شده و هدف را تغییر داده است و این تغییر هر روز سریعتر از روز قبل ادامه می‌یابد.

میلیون‌ها نفر بی هدف و سرگردان به دنبال کار هستند و شرکت‌هایی که این افراد را استخدام می‌کنند، رو به انقراض و نابودی می‌روند، چرا که نمی‌توانند در دنیای مدرن امروزی رقابت کنند. تکنولوژی، صدها شغل را کنار خواهد زد و یا اینکه این نیاز را به وجود می‌آورد که به کارگران دوباره باید آموزش داد.

 

این کتاب یک کلاس آموزشی نیست

چنانچه شما والدین یک پسر یا دختر چهارده ساله هستید و می‌خواهید در برنامه‌ریزی برای آینده به او کمک کنید، با کاری سخت و دشوار مواجه اید. چرا که بهترین مشاغل در چهار سال آینده حتی هنوز اختراع نشده‌اند. اما در مورد یک چیز مطمئن هستیم:

جانب احتیاط را گرفتن و در یک مسیر بدون ریسک قدم گذاشتن ما را به جایی نخواهد رساند.

ما در حال ورود به عصر تحولات تکنولوژیکی بسیار پیچیده هستیم که بسیار هیجان‌انگیز است و فرصت‌هایی که این عصر به ارمغان خواهد آورد نیز جالب خواهد بود. عوامل اصلی که باعث ایجاد این فرصت‌ها می‌شوند، عبارتند از:

  • انفجار گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها

  • فراوانی ارتباطات شبکه‌ای

  • دوره‌ی کسری موازنه و هرج‌ومرج‌هایی که در آینده به وجود خواهد آمد

  • پیشرفت‌هایی در رزولوشن و کیفیت تصویری

  • حذف سیم رابط در برقراری ارتباط اینترنتی

  • علاقه شدید افراد نسبت به برنامه‌های نصب شده در گوشی‌های تلفن همراه

احتمالاً هیچ چیز در قرن گذشته بیشتر از فضای وب، دنیا را تغییر نداده است؛ اما تغییراتی که در آینده رخ خواهد داد، بسیار فراتر از اینترنت خواهد بود. در واقع آنچه ما درباره‌ی آن صحبت می‌کنیم، خود تکنولوژی نیست، بلکه نحوه‌ی استفاده مردم از تکنولوژی است. ما در حال ورود به موج سوم تکنولوژی هستیم. موج اول، پورتابل(درگاه) نظیر AOL ،Yahoo  و Google بود. آن‌ها به این دلیل ما را به خود جذب می‌کردند که به کمکشان می‌توانستیم اطلاعاتی از وب به دست آوریم و آن را در دسته‌بندی‌های مورد نیاز و قابل دسترس سازماندهی کنیم. موج دوم نیز شبکه‌های اجتماعی بوده‌است. برنده‌های بزرگ نسل سوم، بی شک شرکت‌هایی خواهند بود که می‌دانند چگونه از تلفن همراه پول دربیاورند. ما در اینجا در مورد تلفن همراه و کلاود(Claud) صحبت می‌کنیم. تلفن همراه، اینترنت را دگرگون کرده است و کلاود هردوی آنها را در سطح بسیار شگفت‌انگیزی دگرگون خواهد کرد.

 

 

هفت میلیارد شبکه و همگی روشن

مساله این نیست که چه تعداد برنامه تلویزیونی وجود دارد یا چه تعداد شبکه کابلی در منطقه شما عرضه می‌شود، زیرا به زودی هفت میلیارد کارگردان وجود خواهد داشت. شما و هر انسان دیگر روی کره‌ی زمین در طراحی برنامه‌ی «شبکه‌ی من» مشارکت خواهد کرد.

شما اپیزود طولانی درام‌های تلویزیونی، سریال‌های کمدی، گفتگوها، برنامه‌های ورزشی، برنامه‌های خاص تعطیلات، اجرای کنسرت‌ها و غیره را درست مانند مدیران اجرایی شبکه‌ها، سفارش خواهید داد. تفاوت در این‌جاست که برنامه‌ی این شبکه‌ها درست بر اساس ذائقه‌ی شما سفارش داده خواهد شد. محتوای برنامه منحصراً برای شما در هر جایی که هستید طراحی خواهد شد.

اکنون برنامه‌ای آزمایش در گوشی‌های آیفون به نام Walmart وجود دارد که این امکان را به شما می‌دهد تا اقلام مورد نیاز خود را خریداری کرده و هزینه‌های آن‌ها را بپردازید بدون این‌که از دسته چک‌تان استفاده کنید. مشتریان نگاهی به فهرست وسایلی می‌اندازند که بر روی صفحه‌ی نمایش عرضه شده‌ است. آن را انتخاب می‌کنند و هزینه‌ی آنچه را تماماً توسط برنامه انتخاب کرده‌اند می‌پردازند. آن‌ها می‌توانند وارد فروشگاه شوند، خرید کنند و از آنجا خارج شوند، بدون اینکه هیچ‌گونه ارتباطی با صندوقدار داشته باشند. افرادی که این پروسه‌ی تکنولوژی پرداخت و دریافت‌ها را آسان و تسهیل می‌کنند، به ثروت خواهند رسید.

 

واقعیت مجازی

واقعیت مجازی، نوعی زندگی مجازی است که بسیار جذاب‌تر از زندگی واقعی به نظر می‌رسد. در دنیای مجازی دیگر ترافیک یا لغو پرواز وجود ندارد. شما هرگز مجبور نیستید با مخالفت‌ها یا ریشخند‌ها مواجه شوید.، آتش‌سوزی رخ نخواهد داد، یا قهرمانی را در یک بازی از دست نخواهید داد. علاوه بر این هیچ تکلیف روزانه‌ای وجود ندارد. همه شما را دوست می‌دارند و همیشه پایان ماجراها خوب و خوش است. حالا موقعیتی را تصور کنید که افراد بعد از کار به آنجا بیایند و به شکل مجازی تعطیلات خود را بگذرانند، فیلم‌های مورد علاقه‌شان را ببینند، رمان بخوانند، آواز سر دهند یا چای بنوشند.

ما در مورد تماشای یک فیلم صحبت نمی‌کنیم بلکه شما به راستی آن‌کارها را انجام می‌دهید. به گونه‌ای که به راستی آنجا بوده‌اید. شما طعم، بو، صدا و مناظر را احساس خواهید کرد، ضربان فلب خود را حس خواهید کرد و وزیدن نسیم روی گردن خود یا عرقی بر پیشانی را که از پشت شما به پایین سر می‌خورد، احساس خواهید کرد. این صنعت در آینده‌ای نزدیک برای سازندگان، برنامه‌ریزان، نویسندگان، طراحان گرافیک، و انیماتورها و صاحبان مشاغل و بازاریان میلیاردها دلار درآمد خواهد داشت.

این موضوع البته می‌تواند روی سلامت روحی و روانی میلیون‌ها انسان نیز تاثیر گذاشته و میلیاردها دلار درآمد نیز برای مراکز ترک اعتیاد، درمانگرها، روان‌شناسان، مشاورین ازدواج و شرکت‌های داروسازی ایجاد کند.

 

مقالات مرتبط:
پنیر مجانی تنها در تله موش است
سریع حرکت کن و موانع را در هم بشکن
در بند کشیدن «من»(Ego) برای موفقیت
خودخواهی، گونه‌ی جدید از خودگذشتگی است
منبع: امنیت در ریسک پذیری است نوشته رندی گیج