من همراهتم! مقالات خوب رو در همراهتم دنبال کنید.

رضایت شغلی چیست؟

رضایت شغلی

یکی از مهم‌ترین عواملی که می‌تواند مشارکت و تاثیر نقش موثر کارکنان در هر شرکتی را دوچندان کند رضایت شغلی آنان از شرکت است. حتماً در دوره‌ای از زندگی شما هم زمانی پیش آمده است که صبح‌ها با شنیدن صدای آلارم گوشی با ناراحتی از خواب بیدار شوید تا به محل کار خود بروید؛ این مسئله یکی از مهم‌ترین نشانه‌های عدم رضایت شغلی است.

امروزه یکی از اصلی‌ترین فاکتورهایی که منجر به تعادل در کار و زندگی می‌شود، رضایت شغلی است. در عصر حاضر اهمیت رضایت شغلی در ایران بر هیچ فردی پوشیده نیست، چراکه رضایت شغلی نه‌تنها در کار بلکه در زندگی شخصی و اجتماعی آن فرد نیز تاثیرگذار است. 

فرقی ندارد که شغل شما چیست؛ تحت هر شرایطی رضایت شغلی مسئله مهمی تلقی می‌شود. شاید در ذهن خود به این موضوع فکر کرده باشید که هر شخصی از علایق و خواسته‌های خاصی برخوردار است که البته بر روی رضایت شغلی آنان نیز تاثیر می‌گذارد، اما جالب است که در همین راستا بدانید که در عین تفاوت این امر در برخی ابعاد، نقاط مشترکی نیز دارد که تحت عنوان کلی رضایت شغلی از آن نام برده می‌شود.

اگر بخواهیم مسئله رضایت شغلی را توضیح دهیم، باید به گستردگی درباره آن صحبت کنیم، از این‌رو برای اینکه شما را خسته نکنیم، بهتر است در ادامه شما را با رضایت شغلی در ایران آشنا کنیم. 

اگر شما نیز در آن دسته از افرادی قرار می‌گیرید هستید که طعم احساس عدم رضایت شغلی را چشیده‌اند و هیچ انگیزه‌ای برای رفتن به سرکار ندارند، در ادامه این مقاله از سایت آکادمی هفت با ما همراه باشید تا در کنار هم به بررسی اهمیت رضایت شغلی در ایران بپردازیم.

رضایت شغلی
(رضایت شغلی)

رضایت شغلی چیست؟

رضایت شغلی درواقع نوعی حس رضایت درونی است که یک فرد از محیطی که در آن مشغول به کار است، این حس را دریافت می‌کند. کارکنان یک شرکت هنگامی‌ که بدانند در محیطی که مشغول به‌کارند می‌توانند به اهدافشان دست‌یابند و پیشرفت کنند، انگیزه پیدا کرده و بهره‌وری آن‌ها افزایش می‌یابد. این حس رضایت با عنوان دیگری چون روحیه شغلی نیز نام‌برده می‌شود که افزایش آن برای یک سازمان می‌تواند نتایج مثبتی را به همراه داشته باشد.

اهمیت رضایت شغلی

همانطور که اشاره کردیم رضایت شغلی هم برای سازمان و هم برای افراد سود زیادی به‌همراه دارد و این مسئله مهم‌ترین بعد در راستای اهمیت رضایت شغلی تلقی می‌شود. در صورتی‌که یک سازمان از کارمندانی شاداب، فعال، پرانرژی و باانگیزه برخوردار باشد، قطعاً می‌توان گفت موفقیت کلی آن سازمان تضمین شده است.

اگر از منظر دیگری این مسئله را نگاه کنیم، هنگامی‌که فردی در کار خود از رضایت شغلی برخوردار باشد، به فردی شاد و پرانرژی تبدیل می‌شود که وظایف خود را به خوبی و بدون نقص انجام خواهد داد، ضمن اینکه رفته‌رفته این رضایت بر دیگر ابعاد زندگی وی نیز تأثیر خواهد گذاشت.

داشتن رضایت شغلی در ایران امری بسیار ضروری است، به دلیل اینکه در نهایت منجر به شکوفایی خلاقیت در افراد شده و افسردگی را از آن‌ها دور می‌کند. پرواضح است که برای اقتصاد یک جامعه هیچ‌چیزی بهتر از این نیست که نیروی کار آن جامعه روحیه خوب و رضایت شغلی داشته باشند.

عوامل تاثیرگذار در رضایت شغلی
(عوامل تاثیرگذار در رضایت شغلی)

عوامل تاثیرگذار بر رضایت شغلی در ایران

داشتن رضایت شغلی به عوامل مختلفی وابسته است، این عوامل هم می‌توانند وابسته به محیط کار فرد باشند و هم به صورت درونی وابسته به نیازها و معیارهای او از این‌رو در ادامه به بررسی عواملی خواهیم پرداخت که در رضایت فرد از شغلش موثر است.

قدردانی کردن

همه ما انسان‌ها به اینکه از کارمان تقدیر و قدردانی شود علاقه زیادی نشان می‌دهیم؛ چراکه این تقدیرها منجر به افزایش روحیه کاری ما می‌شود؛ و نقش موثری را در کار و محیط‌های کاری ما ایفا می‌کند؛ بنابراین اگر در جایگاه کارفرما خدمت می‌کنید، برای افزایش بهره‌وری کارمندان خود باید از آن‌ها تقدیر کنید؛ چراکه تشویق و تقدیر از کارمندان در نهایت منجر به افزایش رضایت آنان خواهد شد و عملکرد آن‌ها را نیز بهبود می‌بخشد.

محیط کار

یکی از ضروری‌ترین نکاتی که باید به آن توجه ویژه‌ای داشت، فراهم کردن محیطی است که در آن امکان رشد شخصی برای کارکنان فراهم باشد. کارمندان یک سازمان برای افزایش روحیه کاری خود نیازمند محیطی هستند که علاوه‌بر امنیت و راحتی، موجبات پیشرفت آنان نیز برایشان فراهم باشد. هنگامی‌که فردی در محیط با حس و حال خوب و مثبت کار می‌کند، انگیزه‌اش برای کار افزایش می‌یابد.

پاداش و حقوق

گرچه هستند کسانی که شاید هدف اصلی کارکردن آن‌ها کسب درآمد نباشد، اما درصد بالایی از افراد خواه ‌ناخواه برای کسب درآمد کار می‌کنند، چراکه به جرأت می‌توان گفت پول یک مشوق بسیار تاثیرگذار در افزایش میزان رضایت هر فردی از شغل اوست، ضمن اینکه حقوق می‌تواند به صورت چند بعدی بر رضایت فرد تاثیرگذار باشد. هر کارمندی دستمزد خود را به‌عنوان بازتابی از میزان قدردانی شرکت از زحماتش می‌داند.

قابلیت ترفیع شغلی
(قابلیت ترفیع شغلی)

قابلیت ترفیع شغلی

هنگامی که فرد بداند در محیط کاری خود امکان ترفیع شغلی برای او وجود دارد و تلاش‌هایش دیده می‌شود.، انگیزه‌ای دوچندان برای کار پیدا می‌کند. هر شرکتی می‌تواند با در اختیار قرار دادن فرصت‌های متعدد، فضای ترفیع شغلی را برای کارمندانش فراهم آورد تا نه‌تنها به آن‌ها نشان دهد که عملکردشان تحت نظر است، بلکه موجب افزایش میزان رضایت آنان از شغلشان گردد.

داشتن حس تعلق

همه ما بیشترین زمان از روز خود را در محل کارمان به سر می‌بریم، پس اگر نسبت به محیطی که در آن مشغول به کار هستیم، احساس تعلق نداشته باشیم، انگیزه خود را برای ادامه شغلمان از دست می‌دهید. این وظیفه شرکت است که با انجام اقداماتی هرچند کوچک، مانند تبریک تولد و از این دست موارد به کارمند خود حس تعلق بدهد.

انعطاف پذیری در محیط کار

یکی از بهترین روش‌های افزایش رضایت شغلی در میان کارکنان یک شرکت، انعطاف‌پذیری مسئولیت‌ها در سازمان مذکور است. اگر کارمندان قابلیت تعیین برنامه کاری خود را داشته باشند، بازدهی آن‌ها افزایش یافته و علاقه بیشتری به انجام وظایفشان در محیط کار پیدا خواهند کرد.

خلاقیت 

همیشه خلاقیت، رضایت از شغل را نیز برای کارمند به ارمغان خواهد آورد. هنگامی که کارمندان بتوانند در ابعاد مختلف کار خود خلاقیت به خرج دهند، احساس تعلق به پروژه کاری در آن‌ها افزایش می‌یابد که نهایتاً این مسئله منجر به افزایش مسئولیت‌پذیری در آن‌ها خواهد شد و رضایتمندی شغلی را محقق خواهد کرد.

اهمیت رضایت شغلی
(اهمیت رضایت شغلی)

سخن آخر

طبیعتاً با مطالعه موارد فوق‌الذکر متوجه اهمیت رضایت شغلی در ایران شده‌اید. بنابراین اگر در جایگاه کارفرما قرار دارید با پیاده‌سازی روش‌هایی که در این مقاله به آن‌ها اشاره کردیم و بهره‌مندی از آن‌ها، می‌توانید میزان رضایتمندی کارکنانتان را از شغلشان افزایش دهید. ممنون که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید.