من همراهتم! مقالات خوب رو در همراهتم دنبال کنید.

چگونه بر زندگی خود مسلط بمانیم؟

راه های کنترل ذهن خود
(راه های کنترل ذهن خود)

همه انسان‌ها در طول زندگی خود با مسائل مختلفی رو‌به‌رو خواهند شد، برخی از این اتفاقات ممکن است منجر به ناامیدی و افسردگی شود. شما به‌وسیله شناختن راه های کنترل ذهن خود قادر خواهید بود کنترل زندگیتان را به دست بگیرید.

یکی از مطمئن‌ترین راه ‌های کنترل ذهن خود استفاده از روش‌های تسلط بر ذهن است. همانطور که می‌دانید ذهن ما قدرت‌های بیشماری دارد که برخی از آن‌ها هنوز بر ما پوشیده است.

به همین دلیل مطمئن باشید که با استفاده از راه‌ های کنترل ذهن خود قادر خواهید بود بهترین و درست‌ترین تصمیمات را برای زندگی خود گرفته و کنترل زندگی خود را در دست بگیرید. 

با این مقاله از سایت آکادمی هفت همراه ما باشید تا شما را با بهترین روش‌های تسلط بر ذهن آشنا کنیم اما پیش از آن بهتر است کمی به بررسی ذهن و قدرت ذهن بپردازیم.

ذهن چیست؟
(ذهن چیست؟)

ذهن چیست؟

به مجموعه‌ای از توانایی‌های فکری که شامل، حافظه، هوشیاری و از این دست موارد می‌شود ذهن گفته می‌شود. ذهن دارای قدرت تصور و قدردانی است و عواطف و احساسات ما توسط ذهنمان پردازش می‌شود.

موجودات به‌وسیله ذهن خود قادر به آگاهی از  محیط اطرافشان و دست‌یابی به آگاهی درونی می‌باشند. همانطور که می‌دانید ذهن ما، ماهیت مادی ندارد و افکار، احساسات، ادراک و تخیلات ما، ذهن ما را تشکیل می‌دهد.

ذهن ما از دو بخش خودآگاه و ناخودآگاه تشکیل شده است. اعمال و رفتاری‌های ارادی تحت کنترل بخش خودآگاه هستند و رفتارهای غیرارادی تحت کنترل بخش ناخودآگاه است.

برای کنترل زندگی خود باید توانایی تسلط بر بخش ناخودآگاه ذهن خود را داشته باشید. به همین دلیل پیش از شناخت راه‌ های کنترل ذهن خود بهتر است با چگونگی کنترل ذهن آشنا شوید.

کنترل ذهن به چه معناست؟

تنها کسی که قادر است ذهن شما را کنترل کند خود شما هستید، این مسئله را هیچوقت فراموش نکنید. شما قادر هستید مشخص کنید که ذهنتان در چه مسیری حرکت کند و افکاری مثبت یا منفی به انتخاب شما برگزیده می‌شوند.

زمانی که بتوانید با استفاده از روش‌های تسلط بر ذهن خود، افکار و احساساتتان را کنترل کنید، تنها آن زمان قادر خواهید بود که کنترل زندگی خود را به دست بگیرید.

برای مثال اگر مدام در ذهنتان افکار منفی باشد قطعاً اتفاقات منفی بیشتر از اتفاقات مثبت برای شما رخ خواهد داد، عکس این مسئله هم امکان‌پذیر است. در ادامه به بررسی راه‌ های کنترل ذهن خود خواهیم پرداخت.

راه های کنترل ذهن
(راه های کنترل ذهن)

بهترین راه ‌های کنترل ذهن خود

همانطور که پیش‌تر به آن اشاره کردیم شما با استفاده از روش‌های تسلط بر ذهن قادر خواهید بود کنترل زندگی خود را به دست بگیرید. به همین دلیل ما در ادامه این مطلب به ده مورد اشاره کرده‌ایم تا بتوانید به‌وسیله آن‌ها راه‌ های کنترل ذهن خود را بیاموزید تا با استفاده از آن‌ها کیفیت زندگی خود را افزایش دهید.

خودشناسی و شناخت ذهن

برای تسلط بر هر چیزی ابتدا لازم است که شناخت کافی از آن به دست آوریم. یکی از راه های کنترل ذهن خود آشنایی کامل با ذهن و ساختار آن است. مرحله بعدی پس از شناخت ذهنتان شناخت خودتان است.

شما باید بدانید تفکراتتان چگونه است؟ چه افکاری به شما حس مثبت می‌دهد و چه افکاری شما را ناراحت می‌کند. دلیل عدم تمرکزتان چیست؟ از این دست سوالات را از خود بپرسید و آن‌ها را یادداشت کنید.

پس از پاسخگویی به این سوالات بر تمامی نقاط منفی و ضعف‌های خود اشراف پیدا خواهید کرد. در این زمان است که شما قادر خواهید بود افکار خود را کنترل کرده و بر کیفیت زندگی خود بیافزایید.

افکار منفی خود را بشناسید

همانطور که به آن اشاره کردیم افکار منفی می‌تواند منجر به خارج شدن کنترل زندگی خود از دستتان شود، اما این مسئله دلیل بر سرکوب افکار منفی تان نیست بلکه بهتر است به شناسایی افکار خود پرداخته و افکار منفی خود را بشناسید.

یکی از راه های کنترل ذهن خود پیدا کردن منشاء افکار منفی است. باید بدانید افکار منفی از کجا و چگونه به ذهن شما وارد می‌شوند. مرحله بعدی آزاد گذاشتن این افکار است.

بله درست متوجه شدید، زمانی را برای افکار منفی خود اختصاص دهید. اجازه دهید تمامی افکار منفی در این زمان به ذهنتان هجوم بیاورند و هیچ مقاومتی نشان ندهید؛ بدین‌صورت شما قادر خواهید بود در مواقع مورد نیاز بر ذهن خود تسلط داشته و از ورود افکار منفی جلوگیری کنید.

در مقابل حواس‌پرتی تسلیم نشوید

از دیگر راه های کنترل ذهن خود جلوگیری از حواس پرتی‌هایی است که در طول روز ذهن ما را آشفته می‌کند. شما باید ذهن خود را پرورش دهید تا در مقابل این حواس‌پرتی‌ها از خود واکنش نشان ندهد. 

دامن زدن به حواس‌پرتی‌ها و بسط دادن آن‌ها باعث می‌شود ما رفته‌رفته تمرکزمان را از دست بدهیم و از مسیر اهدافمان دور شویم. با تسلط بر عوامل حواس پرتی قادر خواهیم بود تمرکز از دسته رفته خود را باز یابیم.

به ذهننتان استراحت دهید

امروزه با وجود دسترسی همه افراد به اینترنت و شبکه‌های مجازی، حجم زیادی از اطلاعات به صورت روزانه به ذهن ما هجوم می‌آورند. تمامی این اطلاعات باعث تشویش و آشفتگی در ذهن خواهد شد.

با توجه به این مسئله سعی کنید زمانی در روز را برای استراحت ذهنتان اختصاص دهید و به کارهای مورد‌علاقه خود بپردازید. زمانی که ذهن شما استراحت کند انرژی‌اش بازخواهد گشت.

مثبت نگری
(مثبت نگری)

مثبت‌نگر باشید و در لحظه زندگی کنید

یکی از بهترین روش‌های تسلط بر ذهن، زندگی در لحظه حال است. گذشته و آینده را رها کرده و فقط در لحظه حال زندگی کنید. مثبت‌نگر باشید، تفکرات مثبت باعث می‌شود نه‌تنها کارایی ذهنتان را افزایش دهید بلکه افزایش قدرت شما را برای کنترل ذهنتان تضمین می‌کند.

افکارتان را یادداشت کنید

این روش یکی از جالب‌ترین راه های کنترل ذهن خود است که منجر به کنترل تمرکز و از بین رفتن عواملی می‌شود که می‌توانند برای موارد حواس پرتی را به‌همراه داشته باشند.

زمانی که در حال انجام کاری هستید، کاغذ و قلمی در نزدیکی خود گذاشته و هر فکر مزاحمی که به سراغ شما آمد، آن را یادداشت کرده و قول دهید که بعداً به آن فکر کنید.

در پایان روز با نگاه کردن به لیست افکار مزاحم خود تعجب خواهید کرد که چه افکار بیهوده‌ای بوده‌اند. شاید در ابتدای امر این کار کمی سخت به نظر برسد اما رفته‌رفته تاثیرات مثبت خود را نشان خواهد داد.

قدرت اراده خود را افزایش دهید

قدرت اراده همانند یک عضله است که با تمرین رفته‌رفته بهبود پیدا کرده و قوی‌تر خواهد شد. شما با تقویت قدرت اراده خود قادر خواهید بود تسلط بیشتری بر وسوسه‌های ذهنی داشته باشید و این مسئله یکی از روش‌های تسلط بر ذهن است.

خواب باکیفیت داشته باشید

داشتن خوابی با کیفیت می‌تواند علاوه بر کیفیت ذهن بر خلق‌و‌خوی شما نیز تاثیرات مثبتی زیادی داشته باشد. بی‌خوابی می‌تواند منجر به کاهش تمرکز، استرس، خستگی و از این دست موارد شود که تمامی آنها قادر هستند کنترل زندگیتان را از دستتان خارج کند.

مدیتیشن کنید

یکی دیگر از راه های کنترل ذهن خود مدیتیشن است چراکه مدیتیشن منجر به آرامش ذهن شما خواهد شد پس برای داشتن خواب باکیفیت نیز می‌توانید قبل خواب زمانی را به مدیتیشن اختصاص دهید.

فعالیت بدنی و تغذیه سالم

در آخر می‌توان به دو مورد از مهم‌ترین رکن‌های کنترل زندگی خود اشاره داشت که این دو داشتن فعالیت بدنی و تغذیه سالم هستند و می‌توانند تاثیرات مثبت زیادی بر جنبه‌های مختلف زندگی شما داشته باشند.

تسلط بر زندگی
(تسلط بر زندگی)

سخن آخر

 با ذکر موارد فوق، با روش‌‌‎های تسلط بر ذهن آشنا شدید و دانستید که با استفاده از این روش‌ها قادر خواهید بود کنترل زندگیتان را در دست گرفته و تسلط بیشتری بر افکارتان داشته باشید. ممنون که تا انتهای این مقاله از سایت آکادمی هفت با ما همراه بودید.