من همراهتم! مقالات خوب رو در همراهتم دنبال کنید.

راه های پرورش حافظه

 

 

 

بسیاری از افراد در تلاش هستن که به اندام ایده آل خود برسن ،کلاس های ورزشی شرکت میکنند،پیاده روی میروندو…….
اما نمیدانند که پرورش مغز نیز به همان اندازه مهم است بلکه حتی بیشتر.

آیا میدانید که با بهبود قدرت حافظه،سرعت یادگیری شما افزایش می یابد و در سنین پیری احتمال دچار شدن شما به آلزایمر کمتر است؟

 

در این مقاله میخواهیم به هشت روش که میتواند به پرورش و فعال تر شدن مغز وحافظه شما کمک کند بپردازیم:

 

۱_کارکشیدن از حافظه

 

توایلا ثارپ یک طراح رقص نیویورکی الاصل تمرین زیررا برای حافظه پیشنهاد میکند: وقتی او یکی از اجراهایش را تماشا میکند سعی میکند 12تا 14 خطایی که میخواهد با رقاص ها درمیان بگذارد ،بدون آنکه یادداشت کند به حافظه بسپرد.اگر فکر میکنید کار سختی نیست بهتر است تجدید نظر کنید.وی درکتاب “عادات خلاقانه” میگوید بیشتر مردم نمیتوانند بیش از سه موردرا به یاد بسپرند.

تمام سعی خود را بکنید که به جای یادداشت کردن مطالب  ، آن ها را به خاطر بسپارید.

وقتی مطلبی را یادداشت میکنید این امنیت خاطر را درمغز خود به وجود میاورید که نیاز نیست به یاد سپرده شود، هر وقت فراموش شود به یادداشت خود نگاه میکنم و بازیابی میشود.

پس تلاش خود را بکنید که تا حدامکان  مطالب جدید را به خاطر بسپارید جای اینکه باخود بگوئید؛خب درجایی یادداشت کردم هر زمانی لازم بود به آن مراجعه میکنم.

پیشرفت علم بسیار مفید است ولی دردسرهایی نیز به همراه داردمثلا موتور های جستجو گر سبب میشود که ما کمتر به ذهن خود برای به یاد آوردن مطالب فشار بیاوریم و سریع از سرچ کردن استفاده کنیم.

نکته جالب این است که گاهی قادر به بازیابی مطالبی که قبلا به ذهن سپرده ایم نیستیم و درعین حال که آن را می شناسیم نمی توانیم به زبان بیاوریم . در حالیکه  شما گمان میکنید موضوع را رها کرده اید ، ذهن شما تا زمانی که آن را بازیابی نکند آن را رهانمیکند. به این اتفاق پدیده نوک زبان می گویند.

 

 

 

 

 

 

 

۲_برای انجام کارها از دست غیر غالب استفاده کنید

مغزما تا آخر عمر درحال تغییر ورشد کردن است البته این رشد در سنین بالا کاهش میابد.

ما در مغز خود دارای دونیمکره هستیم که هر کدام از آنها مسئول کنترل نیمی از بدن ما میباشد . نیم کره چپ مغز ،کنترل نیمه راست بدن و نیم کره راست مغز،  وظیفه کنترل نیمه چپ بدن را برعهده دارد.

کسانی که راست دست هستن نمیکره چپِ فعال تری دارند.

شاید این جمله را شنیدید که افراد چپ دست باهوش تر هستند.

به نظر شما علت آن چیست ؟

چون اکثر وسایل برای افراد راست دست تعبیه شده افراد چپ دست مجبور هستن خودشون را با شرایط وفق دهند پس از دست راست خود نیز استفاده کرده و هر دو نیمکره را درگیر میکنند.

 

تمرین:در هنگام مسواک زدن به جای دست غالب با دست غیر غالب بزنید.

 

 


 

 

 

۳_خواب کافی

اگر دقت کرده باشید حتی ماشین های مکانیکی هم  نیاز به استراحت دارند و باید زمانی را خاموش شوند تا استراحت کنند، در بدن انسان که به مراتب ضعیف تر است ، این استراحت باید طی یک روند منظم باشد.

استراحت کافی در حافظه و یادگیری بسیار موثراست چیزی که شاید این روزها کمتر به آن توجه شود.

درست است که یادگیری در بیداری اتفاق می افتد ولی محققان اثبات کرده اند که در هنگام خواب بخش های مختلف مغز باهم ارتباط پیدا کرده و یادگیری تثبیت می شود.

جالب است بدانید که محققان کشف کرده  اند ،کسانی که آلارم گوشی خود را طوری تنظیم می کنند که بیشتر از یکبار زنگ بزند تا دقایق بیشتری را در رختخواب سپری کنند ، در واقع به قدرت یادگیری خود آسیب می زنند   ، زیرا بدن به مرور زمان درحالت ناهشیاری مانده و در هنگام بیدارشدن هم کاملا هشیار نخواهد بود و در نتیجه قدرت یادگیری پایین می آید .

 

۴_عادات جدید درخود به وجود بیاورید

هنگامی که به رفتارهای جدید میپردازید و آن را تبدیل به عادت میکنید ، مسیرهای عصبی جدیدی در مغز شما به وجود می آید.

تمرین:اگر عادت ندارید که اتاق خود را مرتب کنید ،هر روز حتی اگر شده یک برگه جابه جا کنید ،تا با تبدیل آن به عادت ، مغزخودرا فعال تر کنید.

 

۵_مهارت جدید یاد بگیرید

 

تحقیقات نشان داده یادگیری مهارت جدید به شدت آلزایمر را عقب می اندازد.

طبق تحقیقی به گروهی از سالخوردگانی مهارت رقص آموزش داده شد . نتیجه آن که زمان مبتلا شدن آنها به آلزایمر به تعویق افتاد.

اگر این یادگیری یک زبان جدید باشد به شدت کمک بیشتری میکند . طبق مطالعات انجام شده کسانی که به دوزبان تسلط دارند به  بیماری های عصبی نظیر آلزایمر کمتر مبتلا میشوند.

 

 


 

 

 

۶_معاشرت کردن بادوستان وآشنایان

چنان چه میخواهید توانایی شناختی خود را افزایش دهید با دوستان وآشنایان معاشرت کنید و زمانی را به آنها اختصاص دهید.این کار سبب میشود خُلق بالایی داشته باشیدو واضح تر فکرکنید.

طبق نتایجی که از تحقیقات دانشگاه استنفورد بدست آمده،افراد برون گرا که با دیگران هم صحبت میشوند بهتر از دیگران میتوانند افکارشان را سامان دهند.

 

۷_تغذیه سالم

خوراکی هایی نظیر ماهی، میوه و سبزیجات به عملکرد مطلوب مغز کمک می کنند . جالب است بدانید شکلات تلخ نیز  در عملکرد مغز موثر است وقتی شکلات می خورید مغز دوپامین آزاد  می کند .دوپامین موجب می شود سریعتر یاد بگیرید و راحتتر به خاطر بیاورید همچنین شکلات حاوی فلاونول و آنتی اکسیدان است که به تقویت عملکرد مغز کمک می کنند .

پس هروقت به انجام فعالیت های ذهنی دشوار مشغول می شوید یک تکه کوچک شکلات تلخ بخورید تا مغزتان سرحال تر شود.

 

 

 

 

 

۸_ورزش کنید

اگر شما ازآن دسته افرادی هستید که ورزش نمی کنید ، از امروز تصمیمی جدی بگیرید که حداقل روزی ۱۰دقیقه به ورزش بپردازید.

 

با ورزش می توانید روند تشکیل اتصال های عصبی جدید در مغز را سرعت ببخشید .خلاصه اینکه ورزش به یادگیری سریع تر و افزایش سطح هوشیاری می انجامد و این فواید همگی با تحرک بدنی حاصل می شود.

با آکادمی هفت درمسیر موفقیت گام بردارید ……………..