من همراهتم! مقالات خوب رو در همراهتم دنبال کنید.

نگاهی کلی به نقشه راه موفقیت

نقشه راه موفقیت
اما نقشه‌ی راه موفقیت برای خیلی‌ها یکی‌ست.

آدم‌های مختلف در فرهنگ‌های گوناگون، تعاریف متفاوتی از موفقیت دارند. اما نقشه‌ی راه موفقیت برای خیلی‌ها یکی‌ست. در ادامه‌ی این مقاله قصد داریم نکاتی را یادآور شویم، که در بین بسیاری از مردم به‌عنوان عوامل اصلی موفقیت یاد می‌شود.

باید و نبایدهایی در نقشه‌ی راه موفقیت

۱- سبک زندگی ناسالم را کنار بگذارید

مراقب بدن خود باشید. این بدن تنها جایی‌ست که برای همیشه در آن می‌مانید. اگر می‌خواهید در زندگی موفق شوید، همه چیز از اینجا شروع می‌شود. ابتدا باید مراقب سلامتی خود باشید. برای حفظ سلامتی خود، باید رژیم غذایی سالمی داشته باشید. در کنار رژیم غذایی سالم باید فعالیت داشته باشید.

 

 1. ذهنیت کوتاه‌مدت را رها کنید

شما فقط یک بار زندگی می‌کنید ولی اگه درست زندگی کنید، همان یک بار هم کافیست.

افراد موفق اهداف بلند‌مدتی را تعیین می‌کنند و می‌دانند که برای رسیدن به آن باید روی عادات کوتاه‌مدت خود کار کنند. عاداتی که طی زمانی طولانی اما با پیگیری مداوم در فرد ایجاد می‌شود. سعی کنید اهداف درازمدتی را تعیین کنید تا فرصت برای خلق عادات جدید داشته باشید.

 

 1. نترسید

نترسید

قرار است برای موفق شدن بدرخشیم. بنابراین لازم است که نترسیم و پیش برویم. اگر در هر مرحله از هدف‌مان نتوانیم بدون ترس عمل کنیم، نمی‌توانیم انتظار موفقیت داشته باشیم. هرچه از ترس‌های‌مان بیشتر فاصله بگیریم، مسیرهای موفقیت بیشتری را می‌توانیم پیدا کنیم.

 

 1. بهانه‌ها را کنار بگذارید

افراد موفق بدون توجه به نقطه‌ی شروع، ضعف‌ها و شکست‌های گذشته‌ی خود می‌دانند که مسئول زندگی خود هستند. درک اینکه شما مسئول اتفاقات بعدی زندگی‌تان هستید، هم ترسناک و هم هیجان‌انگیز است. با پذیرش مسئولیت کارهای‌تان، حتما موفق می‌شوید؛ بهانه‌ها ما را از رشد شخصی و حرفه‌ای‌مان محدود می‌کنند و مانع رسیدن به موفقیت می‌شوند. اگر قرار نباشد که خودتان صاحب‌اختیار زندگی‌تان باشید، پس چه کسی مالک آن خواهد بود؟ هرگز تاثیر عملگرایی در موفقیت را دست  کم نگیرید.

بیشتر بخوانید:   نگاهی به اثر مرکب، نوشته دارن هاردی

 

 1. ذهنیت‌های ثابت خودرا کنار بگذارید

آینده متعلق به کسانی‌ست که مهارت‌های بیشتری یاد می‌گیرند و آنها را با روش‌های خلاقانه‌ای ترکیب می‌کنند.

افرادی که ذهنیت ثابتی دارند معتقدند هوش یا استعدادهای‌شان صرفاً ویژگی های ثابتی‌ست و این استعداد می‌تواند به تنهایی باعث موفقیت آنها شود. در حالی‌که استعدادها بدون تلاش شما را به هیچ جایی نمی‌رسانند. افراد موفق این موضوع را می‌دانند. آنها روزانه مقدار زیادی از زمان خود را برای توسعه‌ی ذهنیت رشد، کسب دانش جدید، یادگیری مهارت‌های تازه و تغییر ادراک خود به گونه‌ای که می‌تواند به زندگی آنها کمک کند، صرف می‌کنند.

 

 1. دست از موفقیت‌های یک‌باره بردارید.

باید مدام این جمله را تکرار کنید که هر روز، از هر نظر، بهتر و بهتر می‌شوم. موفقیت یک‌شبه یک افسانه است. افراد موفق می‌دانند که پیشرفت‌های کوچک و مستمر، به مرور زمان ترکیب می‌شوند و می‌توانند نتایج دلخواه‌شان را به دست ‌آورند. به همین دلیل است که باید برای آینده برنامه‌ریزی کنید، روی روزی که در پیش دارید تمرکز کنید و هر روز فقط 1٪ پیشرفت کنید.

 

 1. دست از کمال‌گرایی بردارید

دست از کمال گرایی بردارید.

هر چقدر هم که تلاش کنیم همه‌چیز کامل نخواهد شد.  بیشتر وقت‌ها ترس از شکست، ما را از انجام یک کار یا نشان دادن خلاقیت‌مان باز می‌دارد. اگر منتظر باشیم تا اوضاع درست شود، فرصت‌های زیادی را از دست می‌دهیم.

 

 1. از انجام دادن چند کار در یک زمان دست بردارید

افراد موفق در راه موفقیت خود یک هدف را انتخاب می‌کنند و به دنبال آن تلاش می‌کنند. آنها اگر شکست هم بخورند، دست از تلاش برنمی‌دارند و مسیر خود را ترک نمی‌کنند. اگر می‌خواهید موفق باشید، باید به مسیر موفقیت خود پایبند باشید.

بیشتر بخوانید:   چگونه در زندگی خود موفق باشیم

 

 1. دست از کنترل کردن همه‌چیز بردارید

برخی مسائل به ما بستگی دارد، اما برخی هم به ما بستگی ندارد. تمایز این دو موضوع بسیار مهم است. از کنار مسائلی که نمی‌توانید روی آن کنترل داشته باشید بگذرید و تمرکز خود را روی موضوعاتی بگذارید که می‌توانید آنها را کنترل کرد.

 

 1. از پذیرش چیزهایی که در راستای اهداف‌تان نیست، دست بردارید

کسی که می‌خواهد چیزی را به دست بیاورد، باید بداند که حتما چیزی را هم از دست خواهد داد. کسی که به دستاوردهای زیادی دست می‌یابد، باید خیلی مسائل را فدا ‌کند.

افراد موفق می‌دانند که برای رسیدن به اهداف خود، باید به برخی خواسته‌های دوستان، خانواده و همکاران خود نه بگویند.

در کوتاه مدت، ممکن است کمی از رضایت‌های آنی خود را قربانی کنید، اما زمانی که اهداف‌تان به ثمر بنشینند، متوجه خواهید شد که همه چیز ارزشش را دارد.

 

 1. افراد سمی را رها کنید

پنج نفری که بیشترین زمان را با آنها می‌گذرانید، بالاترین تاثیر را روی شما دارند. درواقع ما به کسانی تبدیل می‌شویم که بیشترین وقت را با آنها می‌گذرانیم.

افرادی هستند که در زندگی شخصی و حرفه‌ای کمتر از ما موفق هستند و افرادی هم هستند که از ما کارآمدتر هستند. اگر با کسانی که در موفقیت پایین‌تر از ما هستند وقت بگذرانید، میانگین موفقیت شما کاهش می‌یابد.

اما اگر وقت خود را با افرادی بگذرانید که از شما موفق‌تر هستند، مهم نیست که چقدر چالش برانگیز است. یقین داشته باشید که موفق‌تر خواهید شد.

 

 1. تلاش بی‌وقفه برای تایید شدن را رها کنید

تلاش بی وقفه برای تایید شدن را رها کنید.

افراد زیادی هستند که جایگاه شما را دوست دارند، درمقابل هم بسیاری از مردم آن چیزی که هستید را نمی‌پسندند. به یاد داشته باشید که شما هرچه که باشید باز هم کسانی هستند که شما و کارهای‌تان را نمی‌پسندند. اگر واقعا به اهداف‌تان ایمان دارید، بدون توجه به دیگران و نظرات منفی‌شان ادامه دهید.

بیشتر بخوانید:   روانشناسی در کسب و کار چه کاربردی دارد؟

تنها کاری که باید انجام دهید این است که معتبر بمانید، هر روز پیشرفت کنید و به زندگی خود ارزش بدهید.

 

 1. وابستگی خود را به رسانه های اجتماعی و تلویزیون از بین ببرید

یکی از بزرگترین مشکلات ما این است که همیشه فکر می‌کنیم، باز هم زمان داریم. وبگردی در شبکات اجتماعی و تماشای تلویزیون از بیماری‌های جامعه‌ی امروزی‌ست. این دو موضوع نباید راه فراری از اهداف شما باشند. مگر اینکه در راستای اهداف شما باشند. باید تمرین کنید که وابستگی خود را به چنین برنامه‌هایی کمتر کنید و در نهایت از بین ببرید. سپس زمانی که صرف این برنامه‌ها می‌کردید را با کارهایی پرکنید که درراستای راه موفقیت‌تان باشد.

درست است که راه‌های رسیدن به موفقیت زیاد است، اما برای دستیابی به نقشه‌ی راه موفقیت باید به اهدافی که دارید ایمان داشته باشید و با پیگیری و تلاش ذره‌ذره به آنها نزدیک شوید. قدم‌های آهسته‌ای بردارید و پیوسته حرکت کنید.