من همراهتم! مقالات خوب رو در همراهتم دنبال کنید.

راز موفقیت افراد موفق

 

در دنیای پیرامون ما افراد خستگی ناپذیر و موفقی وجود دارند که میزان توانایی و موفقیت آن‌ها دیگران را به فکر فرو می‌برد. بسیاری دوست دارند بدانند راز موفقیت آن‌ها چیست و چرا هیچ مانعی باعث توقف روند موفقیت‌های برخی افراد نمی‌شود؟ برخی از ما با وجود تصوری که از تلاش و توانایی‌هایمان داریم نمی‌توانیم مانند این افراد خاص از پس مشکلات بر بیاییم و مسیر موفقیت را طی کنیم. اما باید به خاطر داشته باشیم که توانایی این افراد قابلیتی عجیب و آسمانی نیست و دیگران هم می‌توانند به راز موفقیت این افراد دست پیدا کنند.

افراد خستگی ناپذیر مانند جنگجویان شجاع صحنه‌ی نبرد هستند. آن‌ها همیشه برای فتح سرزمین‌های جدید آمادگی دارند. آن‌ها به نوری دست پیدا کرده‌اند که همیشه و در همه‌ی مسیرها آن‌ها را به خوبی راهنمایی می‌کند. این افراد از یک منبع انرژی بی حد و حصر بهر می‌برند و قدرت فوق‌العاده‌ای در پیگیری اهداف خود دارند. این افراد یاد گرفته‌اند از استعدادهای خدادادی خود به خوبی استفاده کنند و از همین طریق مهارت‌های لازم را برای رسیدن به هدف مورد نظر خود به دست بیاورند. شناسایی، فعال کردن و پرورش استعدادهای طبیعی یکی از بارزترین خصیصه‌های افراد خستگی ناپذیر به شمار می‌رود.

افراد موفق فاقد خصوصیاتی هستند که بیشتر مردم انتظار دارند. طریقه صحبت کردن، تفکر و برخورد آن‌ها با چالش‌ها و مشکلات متفاوت است. برای رسیدن به موفقیت، باید بتوانید از انسان‌های موفق الگو بگیرید، زیرا موفقیت همانند دیگر مهارت‌ها اکتسابی است. پس برای دست یابی به موفقیت کافی است از کارها و طرز تفکر افراد موفق پیروی کنیم.

 

من می‌توانم

کسانی که چنین نگرشی دارند، هر کاری را، هر چقدر هم که سخت باشد، قابل انجام می دانند. آن‌ها همیشه از جملاتی چون “انجامش می دهم”، “از پسش بر می آیم”، “این مشکل را حل می کنم” استفاده می کنند و باور دارند همیشه برای هر مشکلی راه حلی وجود دارد. افراد موفق همیشه به دنبال دلیل مشکلات و راه حل آن‌ها هستند و به هر چیزی با دید مثبت نگاه می کنند.

می‌توانم راه‌حلی پیدا کنم

حتی وقتی اطمینان ندارید چطور یک کار خاص را انجام دهید، باز هم خود را باور کنید و بگویید “حلش می کنم”، نه این که بگویید “نمی دانم چطور این کار را انجام دهم”. اشکال ندارد کاری را بلد نباشید اما باید به خودتان قول دهید راه حلی پیدا کنید یا از کسی کمک بگیرید.

 تمرکز بر فرصت‌ها

افراد موفق هر شرایطی، حتی مشکلات و چالش‌ها را به چشم “فرصت” می بینند. مردم عادی در مقابله با مشکلات، تنها سختی‌ها را می بینند، اما افراد موفق می دانند حل مشکلات یعنی محصولات، خدمات و موفقیت‌های مالی. پس باید باور کنید موفقیت با غلبه بر مشکلات و چالش‌ها به دست می‌آید. پس هیچ وقت نمی توان بدون مواجهه با مشکلات و سختی‌ها به موفقیت رسید.

راه‌حل مشکلات کجاست؟

هر مشکلی به افراد موفق بدهید، حتماً راه حلی پیدا می کنند و به خاطرش پاداش می گیرند. هر چقدر مشکل بزرگ‌تر باشد و افراد بیشتری درگیرش باشند، با حل آن، موفقیت بیشتری نصیبتان می شود. یکی از بهترین و سریع‌ترین راهکارها برای این که به موفقیت برسید و خود را از بقیه متمایز کنید بهبود شرایط است، نه بدتر کردن آن.

ثابت قدم در مسیر رسیدن موفقیت

برای این که بتوانید به موفقیت برسید و رؤیاهایتان را به واقعیت مبدل کنید باید با وجود تمام مشکلات شکست‌ها  و اتفاقات غیر منتظر، در مسیرتان ثابت قدم باشید و اهدافتان را از یاد نبرید.

ریسک‌پذیری

خیلی از مردم به دنبال جلب توجه و شناخته شدن نیستند، آن‌ها تلاش می کنند از داشته‌های خود مانند موقعیت کاری، اعتبار و چیزهایی که به دست آورده‌اند مراقبت کنند؛ اما افراد موفق بدون توجه به این که چه نتیجه‌ای به دست می‌آید، ریسک را دوست دارند و حاضرند برای رسیدن به نتیجه دلخواهشان بارها برگردند و دوباره شروع کنند.

افراد موفق گاهی غیرمنطقی و خطرناک می‌شوند

غیرمنطقی بودن به معنای بی‌ثبات و دمدمی مزاج بودن نیست. اگر می دانید برخی کارها شما را به نتیجه نمی رساند، حتی اگر این کارها به دلایل منطقی انجام شده‌اند، باز هم حاضر به انجامشان نباشید. به این فکر کنید اگر کسی کاری “غیرمنطقی” انجام نمی داد، اکنون هواپیما، تلفن، اینترنت و سفر فضایی وجود نداشت.

اگر بخواهید همیشه مواظب همه چیز باشید باید خیلی احتیاط کنید، اما با احتیاط نمی توانید کارهای بزرگ به انجام رسانید. برای دست یابی به اهداف و رؤیاهای بزرگ باید خطر کنید و دست از احتیاط بردارید.

تمرکز بر روی زمان حال

افراد موفق خیلی زود دست به کار می شوند تا بتوانند به نتایج دلخواه خود برسند. آن‌ها می دانند به تأخیر انداختن کارها باعث شکست می شود و نقطه ضعفی بزرگ به حساب می آید. اگر کار امروز را به فردا موکول کنید، هیچ وقت در همان لحظه به اعتماد به نفس و انگیزه‌ی کافی دست نمی یابید.

افراد موفق شجاع هستند

افراد موفق به خود اطمینان دارند، ریلکس و آرام‌اند و گاهی هم مغرور به نظر می رسند. شاید تصور کنید آن‌ها ذاتاً “متفاوت” هستند، اما باید بدانید رفتارهایشان نتیجه‌ی کارهایی است که انجام داده‌اند. هر چقدر کارهایی انجام دهید که انجام دادنش برایتان ترسناک است، دیگران بیشتر جذبتان می شوند و شما را شجاع می دانند.

افراد موفق هدفمند هستند

افراد موفق بیشتر روی اهداف خود تمرکز دارند تا مشکلات. آن‌ها می توانند با تعهد و تمرکز روی هدف، هر ناممکنی را ممکن کنند. افراد موفق سعی می‌کنند هم روی زمان حال تمرکز کنند و هم به تصویری که در سر دارند توجه داشته باشند، نه تنها به کاری که در آن لحظه انجام می دهند.

از یاد گرفتن خسته نمی‌شوند

توانایی ما برای یادگرفتن و پیشرفت یک راز موفقیت و کلیدی کاربردی برای بیشتر کردن و بهبود بخشیدن به توانایی‌های ما است. نوآوری و خلاقیت از نتایج مهم یادگیری دانش ها و مهارت‌های جدید به شمار می‌روند. برای این‌که به فردی خلاق، توانمند و موفق تبدیل شویم، باید همیشه و در هر حال یادگیری را در کنار اولیت‌های جدی زندگی خود قرار دهیم. ما باید همواره از دانش‌ها و اطلاعات جدید مشتاقانه استقبال کنیم و دائما به دنبال آموزش و یادگیری مهارت‌ها و تخصص‌های مرتبط با حوزه‌ی فعالیت‌مان باشیم. عطش سیری‌ ناپذیر برای آموختن یکی از عادت‌های ترک نشدنی افراد موفق به شمار می‌رود.

تبدیل شدن به فردی که از یاد گرفتن هر نکته‌ی جدیدی در مسیر خود به سمت هدف استقبال می‌کند، به ذهن ما این اجازه را می‌دهد تا با آغوش باز تغییرات را بپذیرد و با خلق ایده‌ها و راه‌کارهای جدید، همواره وضعیت پیشرو و خلاق خود را حفظ کند. افرادی که بدون وقفه و با حالتی خستگی‌ ناپذیر اهداف خود را دنبال می‌کنند، هیچ‌گاه از یادگرفتن و آموختن علوم جدید خسته نمی‌شوند. این افراد نه تنها تخصص و توانایی‌های خود را افزایش می‌دهند، بلکه دائما در حال افزودن به دانش جهان پیرامون خود هستند. به همین خاطر بودن در کنار افرادی از این دست و همکاری و معاشرت با آن‌ها می‌تواند فضای مناسبی برای آموختن و پیشرفت باشد.

نظم و ترتیب افراد موفق

برای رسیدن به موفقیت باید بدانید کدام عادات برای شما سازنده است، پس خودتان را به انجام آن عادات ملزم کنید. هیچ یک از خصوصیات افراد موفق ذاتی نیست، بلکه می توانید تمام آن‌ها را به دست آورد. در ابتدا یک یا دو خصوصیت را به کار بگیرید. هنگام تفکر و عمل تمامی آن‌ها را در نظر بگیرید تا به بخشی از وجودتان تبدیل شوند.