من همراهتم! مقالات خوب رو در همراهتم دنبال کنید.

دوست دارم به کجا بروم؟

اگر می توانستید به هر کجا که بخواهید بروید، به کجا می رفتید؟ البته نه به عنوان تعطیلات بلکه در تمام زندگیتان. پاسخ شما به این سؤال، در موفقیت تان بسیار تعیین کننده خواهد بود. همانطور که می بینید همه ما در سفر هستیم. چه بدانیم و چه ندانیم. ما ناچاریم تا پایان زندگی مان سفر کنیم. بس سؤال حقیقی این که آیا می خواهیم برای خود مقصدی انتخاب کنیم و در راه رسیدن به آن قرار بگیریم یا اینکه خود را به دست جریان باد بسپاریم و به دیگران اجازه دهیم تا مقصد ما را تعیین کنند.

 

سفر به ناکجا

همانطور که قبلا گفتم، موفقیت، یک سفر است. رسیدن به یک هدف و یک مکان مشخص دلیل موفقیت نیست. اما این موضوع دلیل نمی شود که برای سفر خود مقصدی را مشخص نکنید. اگر ندانید که از چه راهی باید بروید، هرگز نمی توانید به هدفتان رسیده و به توان درونی خود دست پیدا کنید. لازم است مقصد را مشخص کرده و کشتی خود را به طرف آن حرکت دهید. به عبارت دیگر، لازم است که آرزو و رؤیای خود را کشف کنید.

 

قدرت آرزو

مطمئنم که هر کدام از ما، در قلبمان آرزویی داریم. این نوع آرزو به گونه ایست که ما را وادار به تغییر شرایط کنونی مان می کند. من در مورد یک آرزوی درونی صحبت می کنم که دائماً با روح گفتگو می کند. این همان چیزی است که به خاطرش به دنیا آمده ایم و به استعداد و موهبت های الهی ما ربط دارد و بالاترین ایده آل ها را برایمان می خواهد. حسی که تا به مقصد برسیم و به شکلی جدا نشدنی به هدفمان در زندگی متصل شده است. رؤیا نقطه آغاز سفر موفقیت است. تمام رمز و راز یک زندگی موفق پیدا کردن مقصد فرد و رسیدن به آن است. در زیر فواید داشتن یک آرزو و رویا را برایتان ذکر می کنم:

 1. آرزو به ما جهت می دهد

 2. آرزو توان درونی را افزایش می دهد

 3. آرزو کمک می کند تا اولویت بندی کنیم

 4. آرزو به کارمان ارزش می بخشد

 5. وقتی که به دنبال آرزویمان باشیم، می توانیم آینده مان را پیش بینی کنیم

مراحل پیشرفت یک آرزو:

 1. به آن فکر می کنم: تمام مراحل از کاشت دانه ی ایده، شروع می شود. آرزویی که از تمایلات قلبی برخاسته و رشد می کند. بسیاری از مردم آرزوی خود را بعد از سال ها کار کردن در یک ناحیه، همچون جرقه ای درونی، پیدا میکنند.

1-1-توانایی خود را برای موفقیت باور کنید

2-1- از غرور خود دست بردارید

3-1-نارضایتی های سازنده را پرورش دهید

4-1-از عادت فرار کنید

5-1-خلاقیت را به شخصیت تبدیل کنید

 

 1. آن را فهمیدم: لحظه ای که آرزوی خود را کشف کردید، تجربه ای باورنکردنی بدست آورده اید. اما آرزو به تنهایی برای شروع سفر موفقیت کافی نیست. فرآیند رشد و پیشرفت آرزوی موفقیت، تدریجی است. مرحله ی بعد نیازمند آن است که از نظر احساسی روی آن سرمایه گذاری کنید. لازم است که این آرزو از میان افکار شما رشد کرده و به احساستان انتقال یابد.

 

 1. آن را جستجو کردم: بسیاری از مردم آرزو دارند و بسیاری از آنها احساس بسیار قدرتمندی نسبت به آن دارند. اما آنچه که یک فرد موفق را از فرد خیالباف جدا می کند، تعهد به انجام کار است. آرزوها میان مرحله ی «آن را فهمیدم» و «آن را جستجو کردم»، ناپدید می شوند. برای اینکه یک آرزو به حقیقت بپیوندد، لازم است اشتیاق، پشتکار و تعهد داشته باشیم. وقتی آرزویتان را پیدا کردید، به دنبال آن بروید.

 

 1. نگذارید نابود شود: در این مرحله از سفر، آرزوها بسیار شکننده هستند. زیرا خیلی تازه و نو بوده و ما هنوز وقتی برای پرورش و رشد آنها نداریم. آنها هنوز ثابت نشده و سابقه و پیشینه ای ندارند. همچنین در این مرحله خطر خاموش شدن آرزوها هم وجود دارد زیرا به آنها حمله می شود. دوستان و اعضای خانواده معمولاً به آنها حمله می کنند چرا که تنها کسانی هستند که از آن آرزوها خبر دارند. امیدها و تمایلات ما، ممکن است در معرض انتقاد غریبه ها قرار گیرند اما اگر توسط کسی که دوستش داریم از ریشه خراب شوند، بسیار ناراحت کننده خواهد بود.

 1. آن را بدست آوردم: توانایی شما در محقق کردن آرزوی تان، ممکن است از آنچه فکر می کنید نزدیک تر باشد. لازم است که مقاومت و پشتکار داشته باشید و به تردیدها و انتقادات نزدیکان خود توجه نکنید تا به مرحله ی «آن را بدست آوردم» برسید. و وقتی چنین کاری را کردید، با بازیکن خط حمله فوتبال آمریکایی «جو نامات» هم عقیده خواهید شد که میگوید: «وقتی برنده شدید، هیچ چیز به شما آسیب نمی رساند.»

 

رفتن به نوک قله نیازمند آرزو و تعهدی قوی است. هر چه سفرتان بزرگتر باشد، تعهد شما نیز باید محکم تر باشد. همانطور که خودتان را برای ادامه ی سفر موفقیت آماده می کنید. با خودتان عهد ببندید که آرزویتان را پیدا کرده و به دنبال آن بروید.

 

تا کجا می توانم بروم؟

نگرش شما نه تنها آینده ی شما را مشخص می کند بلکه روی آنچه که امروز هستید نیز تاثیرگذار است. یک فیلسوف و روانشناسی بنام «ویلیام جیمز» میگوید: «بزرگترین کشفی که از این نسل کرده ام این است که انسان می تواند با تغییر در ذهن و نگرش خود، زندگی اش را تغییر دهد.» تصمیم هایی که امروز می گیرید برگرفته از نگرش شماست. نگرشتان، عملکردهایتان را تعیین می کند و عملکردهایتان پیشرفت شما را رقم میزند. شاید دلتان نخواهد که به این موضوع فکر کنید اما به هرحال، هر آنچه که هستید و هر کجا که قرار دارید، نتیجه ی نگرش شماست.

نگرش فعلی شما، انتخاب شماست: بسیاری از مردم که نگرش بد دارند، اغلب برای توجیه مشکلات شان به چیزی غیر از خودشان اشاره می کنند. اما واقعیت این است که به غیر از خودتان هیچ کس و هیچ چیز دیگر مسئول کارها و نگرش شما نیست. مشکلات برای شما پیش نیامده بلکه در درون شما بوجود آمده است. نگرش شما به موارد زیر ربط ندارد:

 1. اوضاع و شرایط

 2. تربیت

 3. محدودیت ها

 4. دیگران

نگرش شما در مقابل زندگی، نحوه زندگیتان را معین می کند. تفکر شما، رسیدن به موفقیت را به شیوه ای قدرتمند تحت تأثیر قرار می دهد. اگر منتظر بدترین باشید، مطمئناً آن را به دست خواهید آورد. اگر منتظر بهترین باشید حتی اگر شرایط نامطلوب داشته باشید بهترین ها سر راهتان قرار خواهد گرفت.

یک نگرش خوب این امکان را به شما می دهد که موفق شوید. نگرش سوخت لازم برای پیگیری هدفتان و رسیدن به توان درونی و کاشتن دانه هایی به نفع دیگران را تأمین می کند. نگرش می تواند شما را قدرتمند  نگه دارد تا پیشرفت کنید. همچنین سفر موفقیت را برای شما جذاب و دوست داشتنی می کند.

 

هفت نشانه ی نگرش عالی

 1. خود باوری

 2. دیگران را خوب دیدن

 3. توانایی دیدن فرصت ها در همه جا

 4. تمرکز روی راه کارها

 5. تمایل به بخشش

 6. پافشاری

 7. مسئولیت زندگی را پذیرفتن

 

نکاتی مهم برای آنکه نگرشتان را به بالا ترین حد برسانید

 1. خواهان مسئولیت ها باشید نه حق و حقوقتان

 2. با افراد مثبت نشست و برخاست کنید

 3. زمان حال را شادترین لحظه کنید

 4. راه هایی برای کاهش استرس پیدا کنید

 5. بیش از حد جدی نباشید

 6. برای تغییر نگرش خود فعالیت کنید

 

مقالات مرتبط:
نقشه راه موفقیت
چگونه حرکت کرده و به هدف دست یابم؟
منبع: نقشه راه موفقیت نوشته جان سی مکسول