من همراهتم! مقالات خوب رو در همراهتم دنبال کنید.

خودکشی با قلم

ـ تکان‌دهنده‌ترین نامۀ روی زمین نیز کارتان را به شما باز نمی‌گرداند. شرکت‌ها هرگز از تصمیمی که در مورد اخراج کسی گرفته‌اند منصرف نمی‌شوند. شما به جای نامه نگاری و اثبات شایستگی‌های خود دست‌کم به دنبال وکیلی باشید تا حق و حقوق‌تان را به شما برگرداند.

ـ اگر کارتان را از دست داده‌اید، شبکه ای از دوستان و کسانی که می‌توانند در آینده به درد شما بخورند، تشکیل دهید.

ـ اسرار آمیز بمانید. این موثرترین ابزاری است که باعث می‌شود رییس سابق‌تان نتواند شما را از ذهنش بیرون کند و مرتباً این سوال را از خود می‌کند که آقا یا خانم X  الان کجاست و به چه کاری مشغول است؟

 

خادم کلیسا

سامرست موام داستان کوتاهی دارد به نام «خادم کلیسا»که در آن از آقای فورمن که جزو ثروتمندترین افراد آن زمان آمریکا به حساب می‌آمد پرسیده می‌شود که: « پس شما می‌گویید چنین صنعت بزرگی به راه انداخته‌اید و 30 هزار پوند ثروت اندوخته‌اید در حالیکه سواد خواندن و نوشتن نداشتید؟ پس اگر شما فرد تحصیل کرده‌ای بودید در حال حاضر چه وضعیتی داشتید؟» و آقای فورمن در حالیکه لبخندی اشرافی بر لب داشت گفت: «احتمالا خادم کلیسای سن پیترز می‌شدم.»  جالب اینکه بدانیم خادم کلیسا شخصی است که مسئولیت رتق و فتق امور داخلی کلیسا را بر عهده دارد و شاید تنها موش‌های کلیسا از او فقیرترند.

برخی اوقات افرادی که کارشان را از دست داده‌اند دلیل آن را نداشتن تحصیلات دانشگاهی می‌دانند اما یادآوری مطالب زیر خالی از لطف نیست:

  • استنلی کوبریک کارگردان افسانه‌ای آمریکا در برخی از کلاس‌های دانشگاه نیویورک به عنوان مستمع آزاد شرکت میکرد اما هیچ‌گاه مدرکی از آنجا دریافت نکرد.

  • نابغه صنعت تبلیغات جهان«دیوید آگلوی» از دانشگاه آکسفورد اخراج شد و بعد از 17 سال به عنوان نوازنده دوره گرد با فرهنگ‌های مختلف آشنایی پیدا کرد و مدتی نیز قبل از ورود به صنعت تبلیغات، فروشندگی می‌کرد.

  • بیل گیتس از ادامه تحصیل در هاروارد انصراف داد و ده‌ها شخصیت مشهور دیگر نیز تحصیلات تکمیلی را دنبال نکرده‌اند.

 

یواخیم دپوسادا

اگر بخواهیم به گوشه‌ای از تجربیات یواخیم اشاره کنیم، اخراج از 2 شرکت بزرگ دنیا در صدر آنهاست. شاید برای برخی این تجربه ننگ باشد اما برای یواخیم اینگونه نیست و او را به بزرگترین و به یادماندنی‌ترین سخنران موفقیت در بین آمریکایی‌های اسپانیایی‌تبار تبدیل کرده است.

او که برای سخنرانی به یکی جلسات رفته بود، در پایان با سوال یکی از حضار درباره‌ی فروشندگی روبرو شد و از آن پس تصمیم گرفت تا دوره‌هایی در باب فروشندگی و بازاریابی ببیند و با موضوعات سخنرانی‌های خود ترکیب کند. او بعدها به استخدام شرکت زیراکس درآمد تا برای کارمندان فروش آنحا جلسات آموزشی برپا کند.

 

نگذارید شکست دلسردتان کند

هرگاه در طول دوران کاری‌تان به فکر ترک کار افتادید، داستان «آبراهام لینکلن» را به یاد آورید:

  • در 32 سالگی در تجارتی را که آغاز کرده بود ناکام ماند.

  • در 32 سالگی در انتخابات قانونگذاری ایالتی شکست خورد.

  • در 33 سالگی به دنبال احیای تجارت سابقش باز ناکام ماند.

  • عشق زندگی‌اش را در 34 سالگی از دست داد.

  • در 41 سالگی به دلیل مشکلات عصبی شدید بستری شد.

  • در 58 سالگی در انتخابات مجلس سنای آمریکا شکست خورد.

او هیچگاه از پای ننشست و در نهایت او در سال 1860 به عنوان رییس جمهور آمریکا انتخاب شد.

 

مایکل بلومبرگ

وقتی در سال 1981 مایکل بلومبرگ به همرا 62 شریک دیگر  شرکت سرمایه گذاری «سالومون برادرز» اخراج شد و چکی به مبلغ 10 میلیون دلار به او داده شد، ابداً خوشنود نشد. ای پول مبلغ هنگفتی به حساب می‌آمد و مایکل در آن زمان فقط 29 سال داشت. این پول به راحتی آینده او را تامین می‌کرد اما او تصمیم گرفت به جای اینکه به تاریخ بپیوندد، تاریخ‌ساز شود. و آنجا بود که به فکزر تاسیس «بلومبرگ . ال . پی» افتاد و میلیاردر شد. شرکت او آخرین اخبار و اطلاعات اقتصادی را از طریق ایستگاه های تلویزیونی، رادیویی، روزنامه‌ها و جلات، بصورت 24ساعته به 126 کشور جهان مخابره می‌کند و درآمدی بالغ بر 3 میلیارد دلار در سال دارد.

او شغلی دولتی نیز در کنار کارش دارد. در سال 2001 به عنوان شهردار نیویورک انتخاب شد. مهمترین انتخابات در آمریکا، پس از انتخابات ریاست جمهوری.

 

بالا و پایین 

ـ «والت دیسنی» در جوانی از روزنامه‌ای که در آن مشغول به کار بود اخراج شد. دلیل اخراج او نداشتن ایده و فکر جدید در کار بود.

ـ «لوییس روکی‌سر» مجری برنامه اقتصادی پربیننده«وال استریت ویک» پس از 33 سال اجرای موفق برنامه بدون هیچ قدردانی و برگزاری مراسمی به این بهانه که برنامه‌اش سرمایه‌گذاران جوان را جذب نمی‌کرد، اخراج شد. او بلافاصله توسط کانال «سی ان بی سی» استخدام شد و برنامه‌اش تبدیل به پربیننده‌ترین برنامه آن شبکه شد.

ـ «مارک کیوبان» توسط یک شرکت کامپیوتری استخدام شد تا به امور نظافتی طبقات برسد اما او به جای این کار، بیشتر وقتش را پشت کامپیوترها می‌گذراند و به همین دلیل از کارش اخراج شد. او امروز از صنف کامپیوتر و فروش اینترنت میلیاردها دلار درآمد کسب کرده است. او در عین حال مالک باشگاه بسکتبال «دالاس ماوریک» نیز می‌باشد.

 

مقالات مرتبط:
ماندنی ها و رفتنی ها