من همراهتم! مقالات خوب رو در همراهتم دنبال کنید.

خودخواهی، گونه‌ی جدید از خودگذشتگی است

وقتی شما خدمت و کمک کردن به دیگران را مهم‌تر از کمک کردن به خودتان می‌دانید، این نشانه‌ی عزت‌نفس پایین و ویروس‌های مضر ذهن است و سریع‌ترین روش برای زندگی در نقش قربانی، آزردگی و ناامیدی است. کسانی که سعی می‌کنند دنیا را نجات دهند، خرابکارترین افرادی هستند که با آن‌ها آشنا خواهید شد. زندگی آن‌ها با رفتاری توام با بازدارندگی کنترل می‌شود. بنابراین، نباید به بررسی موضوعات بپردازند. آن‌ها به دنبال شور و هیجان هستند. بنابراین زمان رویارویی با هیجان را ندارند. در اصل آن‌ها به دنبال پذیرش هستند و فکر می‌کنند اگر دیگران را نجات دهند، اعتماد به نفسی را که از دست داده‌اند به دست می‌آورند. شما باید راحت باشید، کسی این اعتبار را به شما نمی‌دهد. خودتان را در موقعیت قدرت قرار دهید. در این حالت شگفت‌زده خواهید شد که چقدر می‌توانید کارهای خوب انجام دهید.

آین راند نویسنده کتاب مزیت خودخواهی: مفهوم جدید منیت، در مقدمه‌کتاب خود تصدیق می‌کند که کلمه‌ی خودخواهی برای توصیف رفتار شرافتمندانه استفاده نمی‌شود؛ اما اصرار می‌کند که این کاربرد، تعریف دقیق‌تری از عبارت «علاقه و باور به ارزش‌های شخصی خویش» است.

زندگی توام با از خودگذشتگی برای دیگران، کمک می‌کند تا از شما استفاده کنند و اگر این بهره‌برداری طولانی شود، در نهایت نابودتان خواهد کرد. در این حالت شما در زندگی هدفی جز تسلی دادن به دیگران و جلب رضایت آن‌ها ندارید که این کار را می‌توانید تنها با چشم‌پوشی از خوشحالی به دست آورید. این کارف بیمارگونه، غیرطبیعی و اختلال‌گرا است. هر وقت درباره این موضوع بحث می‌کنیم، بعضی افراد نمونه‌هایی همچون مادر ترزا و گاندی را یادآوری می‌کنند. این تا حدی استدلال شما را نفی می‌کند؛ اما این طور نیست. آن‌ها مطابق با ارزش‌های خودشان عمل می‌کنند و شما می‌بینید که خودخواهی به نفع میلیون‌ها نفر بوده است.

 

هدف شما می‌تواند شما را جلو ببرد

در ابتدا، هدف شما خدمت به خدا یا نجات جهان نیست (اگرچه بعضی وقت‌ها این‌طور می‌شود)، بلکه شما بنابر هدف‌تان بایستی این مسیر را برای رسیدن به توانایی‌تان دنبال کنید. هدف شما ابتدا باید نیازهای خودتان را برآورده نماید و شما را به بهترین شخصی که می‌توانید، تبدیل کند. بعد از طی مسیر به سوی هدف، جهان شما را آزمایش می‌کند تا بفهمد آیا جدی هستید یا خیر. آنجاست که مسیر درست را پیدا خواهید کرد.

 

یکنواختی راحتی به وجود می‌آورد؛ اختلاف، فرصت به وجود می آورد

تغییرات جدید جهانی، ممکن است برای برخی افراد، ترس و دلهره به همراه داشته باشد، اما همان‌طور که الان فهمیده‌اید، این تغییرات بزرگترین فرصت را برای ایجاد ثروت در تاریخ بشریت به وجود آورده‌اند.

ما در جالب‌ترین، عالی‌ترین و در عین حال مشکل‌ترین زمان زندگی می‌کنیم و آن مشکلات در دل سودآورترین فرصت‌ها قرار دارند. زمان بهتری برای زنده ماندن وجود ندارد. فرصت بهتری برای ایجاد موفقیت وجود ندارد. اگر بخواهید در این محیط جدید پیشرفت کنید، مشکلی نیست. احتیاط کردن، اکنون کاملاً خطرناک است. شما بایستی جسور باشید. یکنواختی، راحتی به وجود می‌آورد و اختلاف، فرصت ایجاد می‌کند.

 

سطح جدید و متفاوت تفکر

سال‌های بسیاری است که اصول خوشبختی را مطالعه کرده‌ام که درک و فهمی جالب به من داده است:

  • افراد سالم، متفاوت از افراد بیمار فکر می‌کنند.

  • افراد شاد، متفاوت از افراد افسرده فکر می‌کنند.

  • افراد ثروتمند متفاوت از افراد بی پول فکر می‌کنند.

وقتی فقیر بودم، از طریق لنز آلوده به ویروس‌های ذهن به همه چیز نگاه می‌کردم. در آن روزها مهم نبود برای کسب درآمد، چه کاری انجام دهم. تنها می‌دانستم برای پول درآوردن، به پول و تحصیلات نیاز دارید و باید مردم را بشناسید و به همین ترتیب به هرچیزی که نگاه می‌کردم فوراً پانزده دلیل برایتان می‌آوردم که چرا نتیجه بخش نیست. اما وقتی شروع به ایجاد آگاهی خوشبختی کردم ، سوالات من به دسته‌ای از احتمالات تبدیل شد.

 

«در زندگی در حال تغییر کنونی، که هر روز شاهد جهش‌های علمی و به تبع آن اختراعات و تغییرات سبک زندگی و کاری هستیم، هر لحظه بیم آن می‌رود که کارهای سابق بر این، دچاری اضمحلال  و نابودی گردد. پس کارآفرینی و همگام شدن با آخرین تکنولوژی‌ها و ریسک‌پذیری مهمترین واکنشی‌است که می‌توان به آن نشان داد. برای این کار می‌بایست از کنج عافیت بیرون آمده و به دنبال فرصت‌های تازه بگردیم.»

 

مقالات مرتبط:
ریسک یا احتیاط
پنیر مجانی تنها در تله موش است
سریع حرکت کن و موانع را در هم بشکن
در بند کشیدن «من»(Ego) برای موفقیت
منبع: امنیت در ریسک پذیری است نوشته رندی گیج