من همراهتم! مقالات خوب رو در همراهتم دنبال کنید.

خودتان را نیز مشاهده کنید

همه ی شکارچیان ایده ها، علاوه بر مشاهده دنیای پیرامون، باید خودشان را نیز زیر نظر داشته باشند. تجربیات شخصی، آنچه را که دوست دارید و آنچه را که نمی پسندید، منبعی از ایده هاست. دقت در تجربیات و توجه به تمایلات، علایق و کارهایی که مورد پسند شما نیستند، راهی مطمئن به سوی خلاقیت و ابتکار است.

عوامل زیر در این کار به شما کمک می کنند:

  1. میزان کنجکاوی شما – اینکه علاوه بر خودتان، به کار دیگران نیز علاقه داشته باشید.

  2. وسعت دیدگاهتان – اینکه از چه کسانی مشورت می گیرید.

  3. عادت های شما – اینکه همواره به دنبال ایده های نو باشید.

  4. تثبیت موقعیت تان – اینکه همیشه آماده عملی کردن ایده های نو هستید یا خیر.

بدیهی است که این کارها را باید بخشی از فعالیت روزانه تان قرار دهید: اینکه عادات یک شکارچی موفق را در خود تقویت کنید.

 

گردش ایده ها ضروری است     

هدف از شکار ایده ها لزوما یافتن ایده ای خوب و شکار آن در یک لحظه نیست. هدف این است که ایده ای را در عمل اجرا کنیم، به آن فرصت رشد و شکوفایی را بدهیم یا آن را با دیگر ایده ها روبه رو کنیم. در این مراحل، ایده کم کم شکل می گیرد و رشد می کند. چه ایده ای خوب باشد و چه بد، باید آن را با دیگر ایده ها همراه کنید. موفقیت فقط با یک ایده بدست نمی آید.

اهمیت گردش ایده ها به این دلیل است که معمولا ایده ها از همان ابتدا پخته و سنجیده نیستند. به ندرت پیش می آید ایده ای از همان ابتدا آن قدر پخته و کامل باشد که نیازمند هیچ گونه پرورش و تغییری نباشد. بیشتر آنها ابتدا فقط یک فکر خام هستند که باید با دیگر عناصر و عوامل پخته شوند. به بیان دیگر، یک ایده در ابتدا فقط حکم یک پیشنهاد را دارد.

چطور ایده ها را در گردش نگه می دارید؟ اولین روش، نگه داشتن خودتان در این گردش است؛ اینکه خودتان را برای یافتن ایده های ارزشمند به آب و آتش بزنید. اینکه در هر کجا و در هر زمان به یافتن ایده های کارآمد عادت کنید. نکته مهم در این قسمت، حرکت به سمت منابع گوناگون ایده ها و کار کردن با آنها است. برای این منظور به سرعت و چالاکی نیاز دارید.

همچنین تشویق افراد به اجرای ایده ها از خود ایده ها مهم تر است که برای رسیدن به این هدف، گردش ایده ها را نباید نادیده گرفت.

یکی دیگر از روش ها، استفاده از ایده های افرادی است که به هر دلیلی شکست خورده و ناراضی هستند. جریان ایده ها همیشه در یک خط مستقیم حرکت نمی کند. این جریان گاهی در میان افراد سازمانتان و یا حتی بیرون از این محیط منحرف می شود. شاید این افراد در جایی که اصلا فکرش را هم نمی کنید، منتظرتان باشند.  

«در پایان؛ یکی از اصول مهم برای دستیابی به یک ایده موثر آن است که، باید همه ایده ها را بشنوید. گفت و گو از موثر ترین راه ها برای تبادل ایده ها است. اما اگر افراد بترسند که مبادا ایده هایشان پیش از شنیده شدن، مورد بی توجهی قرار گرفته و کنار گذاشته شوند، از این کار صرف نظر می کنند. سازمان و محل کار شما باید پذیرای ایده های نو باشد، به طوریکه افراد در بیان نظراتشان احساس راحتی کنند»

مقالات مرتبط:
شکارچی ایده ها
شایستگی خود را بشناسید
یک شکارچی ایده ها به دنبال ایده های دیگران است
اجرای ایده ها
منبع:شکارچی ایده ها نوشته اندی بوینتون و بیل فیشر