من همراهتم! مقالات خوب رو در همراهتم دنبال کنید.

حالا که پس انداز داریم، باید چکار کنیم؟

سرمایه‌گذاری

سرمایه‌گذاری یعنی به تعویق انداختن مصرف فعلی برای به دست‌آوردن منافع بیشتر در آینده.

در تمام دنیا همه می‌دانند که هیچ نوع تضمین شغلی وجود ندارد و هرکسی دست‌کم یکبار شغل خود را از دست داده است. پس شغل نمی‌تواند راه‌حل دائمی برای مسئله‌ی اسارت مالی و به دست‌آوردن استقلال مالی باشد.

رابرت کیوساکی: افراد را با توجه به منبع درآمد به 4 دسته تقسیم می‌کند:

کارمند: این افراد معمولا برای کسی یا شرکتی کار کرده و حقوق می‌گیرند.

خویش فرما: این افراد برای خود کسب ‌وکاری دارند. معمولاً نه برای کسی کار می‌کنند و نه کارمندان چندانی دارند. مثل مغازه دار یا پزشک.

کارآفرین: این افراد با استفاده از ایده‌ای تجاری، شرکت یا کارخانه‌ای تاسیس می‌کنند و به تولید و تجارت می‌پردازند. چون معمولاً تعدادی کارمند وکارگر برای آنها کار می‌کنند، آنها را کارآفرین می‌گویند.

سرمایه گذار: این افراد میکوشند تا سرمایه‌ی خود و دیگران را در فرصت‌های سرمایه گذاری به کارگیرند و سود به دست آورند.

درس مهم مطلب مذکور این است که اگر کارمندیم، خویش فرماییم یا کارآفرین، برای رسیدن به آرامش و استقلال مالی حتماً پس‌انداز کرده و سرمایه‌گذاری کنیم. می‌توانیم در عین اینکه کارمند هستیم، سرمایه‌گذار هم باشیم.

اصول مهم درباره سرمایه گذاری:

ترس و طمع، بزرگترین دشمنان موفقیت ‌اند و فقط دانش و تجربه و اطلاعات درست از میزان خطر این دو دشمن موفقیت در سرمایه گذاری می‌کاهد. مسئله‌ی مهم دیگر این است که نباید تمام تخم مرغ‌هایمان را در یک سبد بگذاریم. در واقع پس‌انداز و سرمایه‌گذاری را نباید محدود به یک دارایی یا کسب و کار محدود کرد.

امتیاز بزرگ سرمایه گذاری در این است که اگر در آن مهارت کسب کنیم، علاوه بر مدیریت دارایی و سرمایه‌ی خود، می‌توانیم بدهی و سرمایه‌ی دیگران را نیز مدیریت کنیم. وارن بافت دقیقاً با همین روش به ثروتمندترین فرد جهان تبدیل شد. وقتی در سرمایه‌گذاری پس‌اندازهای خود تسلط پیدا کرد، دریافتِ سرمایه از دیگران را آغاز کرد و آنها را در سرمایه‌گذاری‌های خود در بازار بورس شریک ساخت. جالب است بدانید که او به مدت دوسال ثروتمندترین فرد جهان بود و حتی بعد از بخشیدن نیمی از دارایی خود به خیریه، هر سال جزو سه ثروتمند جهان است.

بیمه عمر

این بیمه علاوه براینکه پس‌اندازی با سود مرکب است، چهار ریسک بزرگ زندگی را نیز بیمه می‌کند: فوت طبیعی، فوت حادثه‌ای، بیماری های خاص و سکته و ازکارافتادگی و …

طلاشناسی

این فلز از دوران باستان، فریبنده و نماد ثروت و فراوانی بوده است. در دنیای جدید علاوه بر جذابیت کاربرد علمی و صنعتی نیز دارد. دو نوع سیستم عیار یا خلوص برای طلا مرسوم است: یکی 24 و دیگری 1000. درواقع طلای 18 عیار طبق تعریفی دیگر دارای عیار 750 می‌باشد. واحد اندازه‌گیری آن اونس است که معادل31 گرم و 103 سوت است.

در حال حاضر طلا، نه‌تنها وسیله‌ی تبادلات مالی است و نقش پولی دارد، بلکه وسیله‌ای برای سرمایه‌گذاری است. این نقش در ایران نیز طی سال‌های اخیر، به شدت افزایش یافته است و خانواده‌ها و حتی شرکت‌ها پول خود را به سکه تبدیل می‌کنند تا از افزایش قیمت آن سود ببرند. صندوق‌های تخصصی ای هم در این سالها با عنوان ETF  ایجاد شده‌اند که به طور تخصصی روی شمش طلا سرمایه‌گذاری می‌کنند.

عوامل موثر بر قیمت طلا:

 • ترس و نا امنی(Fear & Uncertainty)

 • نرخ بهرۀ کم بانکی(Low interest Rate)

 • جنگ ارزی(Currency War)

 • بحران بدهی(Debt Crisis)

 • کمبود پناهگاه امن(Safe Haven)

 • عرضه و تقاضا(Supply & Demand)

شاخص جهانی دلار

در سال 1973 برای سنجش قدرت دلار آمریکا، شاخصی طراحی شد که دلار را در برابر ارزهای دیگر قرار داد. هر زمان که دلار تقویت می شد، این شاخص افزایش می‌یافت و برعکس. نخست این شاخص روی عدد 100 تنظیم شد؛ به این معنی که گفتند شاخص جهانی دلار می‌شود عدد 100. این عدد با قدرت گرفتن دلار در برابر سایر ارزها، به عدد 165 در سال 1984 و در اوج بحران اقتصادی امریکا، در سال 2008 به حدود عدد 70 رسید.

از سال 2008 اقتصاد جهان دچار رکود شدیدی شده و هنوز بطور کامل از این رکود بیرون نیامده است. کشورهای جهان کوشیده‌اند با سیاست‌های انبساطی و تزریق پول و تضعیف پول ملی، تا حدودی از این رکود درآمده و به تولید و اقتصاد رونق دهند. در آمریکا نرخ بهره را به صفر درصد رسانده‌اند و برنامه هایی نیز برای  تزریق پول به بازارها طراحی و اجرا کرده‌اند. با پایین آوردن نرخ بهره، دلار تضعیف می‌شود و به همین دلیل قیمت طلا افزایش می‌یابد.

نرخ تورم

نرخ تورم که به شاخص قیمت مصرف کننده ( CPI) نیزمعروف است، معمولاً به دلیل وجود نقدینگی موجود در جامعه که بخاطر سیاست‌های انبساطی بوجود می آید، افزایش می‌یابد. در ایران از زمستان 1389 هدفمندی یارانه‌ها آغاز شد و قرار شد ماهانه به هرنفر 45500 تومان یارانه داده شود. این سیاست انبساط پولی به اضافه کاهش نرخ سود بانکی باعث تورم بالا و افزایش دوبرابری قیمت طلا تا بهمن 90 گردید.

نرخ بیکاری

افزایش آمار بیکاری موجب افزایش قیمت طلا و کاهش آمار بیکاری به معنی کاهش قیمت طلا است.

تولید ناخالص داخلی

اگر هر سال را به چهار فصل تقسیم کنیم، شاخص GDP هر فصل، چهار هفته پس از پایان آن فصل اعلام می‌شود. تولید ناخالص داخلی عبارت است از مجموع کالاها و خدمات نهایی تولیدی در هر کشور. وقتی صحبت از رشد اقتصادی کشوری به میان می‌آید، منظور همین شاخص است. با مثبت بودن این شاخص، قیمت طلا رو به کاهش است و باالعکس.

تراز تجاری(Trade Balance)

هنگامی که صادرات بیش از واردات باشد، آمار تراز تجاری مثبت و هنگامی که واردات بیش از صادرات باشد، تراز تجاری منفی است. در صورت مثبت بودن، قیمت طلا کاهش پیدا کرده و در صورت منفی بودن، قیمت طلا افزایش می‌یابد.

بازار آتی

قراردادهای آتی، قراردادهایی است که بر اساس آنها خریدار و فروشنده بر تحویل کالایی با مشخصات کاملاً روشن و استاندارد توافق می‌کنند و با واسطه‌ی اتاق پایاپای بورس کالا، مبلغ معینی از ارزش آن کالا، معمولاً 10 درصد، سپرده شده و طرفین به اجرای قرارداد ملزم می‌شوند. اجرا نکردن قرار داد از سوی هر یک از طرفین به جریمه‌ی او ختم می‌شود و از سپرده‌ی او در بورس کالا، این جریمه به طرف مقابل پرداخت خواهد شد. از مزایای این قراردادها می‌توان به کاهش ریسک، امکان برنامه ریزی، نقدینگی کمتر، شفافیت معاملات و امکان سود دوسویه اشاره کرد. یکی از مزایای قراردادهای آتی، فروش استقراضی است که به معنای فروش کالایی است که نداریم.

هجوم آوردن (Hedging)

در این روش معامله گر در بازار آتی، پوزیشن فروش باز می‌کند و به همان تعداد در بازار سکه بصورت سنتی خرید می‌کند. به عبارتی با پشتوانه‌ی سکه‌ی فیزیکی، در آتی قرارداد فروش باز می‌کند. چون معمولاً هر قرارداد حدود 3 تا 5 درصد تفاوت قیمت با ماه قبل از خود دارد، بطور تضمینی این روش 2 تا 3 درصد سود ماهیانه دارد.

بورس اوراق بهادار تهران

براساس مستندات تاریخی، بورس یکی از بازارهای پرسود ایران بوده است.و سهام شرکت‌ها، سودهایی به مراتب بهتر از ملک و طلا برای سرمایه گذار به ارمغان آورده‌اند. به عنوان مثال در سال 1390 اگر کسی سهام شرکت سرمایه‌گذاری غدیر را داشت، حدود 130 درصد سود کرده بود در حالیکه در همین سال، دلار و طلا 100 درصد و ملک و آپارتمان 40 درصد سود داشته‌اند.

نکته‌ی جالب توجه این است که اقتصاد کشورهای توسعه یافته، بورس محور است؛ ولی اقتصاد کشورهای توسعه نیافته بانک محور. اینکه شرکت‌ها برای تامین مالی به سوی بورس می‌روند یا بانک، بسیار مهم است. در اینجاست که تفاوت بین اقتصاد شکوفا و بیمار مشخص می‌شود.

مزایای بورس:

 • با محور قرار گرفتن بورس به جای بانک، کشور در راه صحیح توسعه قدم بر می‌دارد.

 • هدایت نقدینگی به سمت تولید و تجارت

 • شفافیت بیشتر جو کسب و کار و اقتصاد کشور

 • منبعی ارزان و متشکل و قانونمند برای شرکت‌های سهامی عام

 • پرداخت 10 درصد مالیات کمتر

روش های کسب سود در بورس

از دو راه می‌توان در بورس به سود رسید:

 • افزایش قیمت سهم که در اصطلاح به آن گین(Gain) می‌گویند.

 • سود سالیانه شرکت‌ها که به آن EPS نیز گویند.

الزامات موفقیت در بورس:

هر سرمایه گذار موفقی باید به این سه حوزه مسلح باشد؛

 • تحلیل بنیادی: عبارت است از آگاهی از اوضاع سیاسی اقتصادی جهان و کشور، آگاهی از وضعیت کلی بازار بورس و صنایع موفق. آگاهی از صورتهای مالی شرکت‌ها و میزان موفقیت آنها

 • تحلیل تکنیکی: روشی است مبتنی بر سابقه‌ی تاریخی قیمت سهام هر شرکت و می‌کوشد با توجه به این سابقه، روند صعودی یا نزولی را پیگیری نماید

 • روانشناسی خود و بازار: کسی می‌تواند معامله گر موفقی شود که بیشتر از همه خود را بشناسد و بکوشد نقاط ضعف خود را نابود کرده و نقاط قوتش را تقویت کند.

«راه حل بهترین بودن در شغلمان، آموختن سرمایه گذاری است. امنیت شغلی با امنیت مالی متفاوت است. هدف ما باید امنیت مالی باشد. سرمایه گذاری صحیح و اصولی ما را به امنیت مالی می‌رساند.»

 

برای مطالعه مقدمه این مقاله کلیک کنید:
مقدمه

 

منبع: اسراری که ثروتمندان به شما نمی گویند