من همراهتم! مقالات خوب رو در همراهتم دنبال کنید.

جادوی نوشتن

جادوی نوشتن

قبل ازینکه این مطلب را بخوانید از شما میخواهم بدون هیچ گرفتاری لیستی از اهداف خود درست کنید .به یک کافی شاپ بروید و یک قهوه سفارش دهید یا یک قوری چای نعنا در خانه دم کنید .بهترین موسیقی که دوست دارید را در دستگاه پخش کنید و شروع به نوشتن کنید …
سریع بنویسید .روی صفحات درنگ نکنید .اگر دریافتید که هدفتان بزرگ و بعید است در هرصورت آن را بنویسید و یک ستاره کنار آن بکشید .
از زیاد خواستن نترسید .آن هدف هایی که امکان عملی شدن هم ندارند بنویسید .به نوشتن ادامه دهید .از درون قلبتان بنویسید و هر چقدر که می خواهید لیست آرزوهایتان را طولانی کنید .

 

 

 

 

 

 

 

 

لو هولتس مربی مشهور فوتبال این کار را در سال 1966 انجام داد .او زمانی پشت میز ناهار خوریش نشست و صد و هفت هدف غیر ممکن را نوشت .او بیست و هشت سال داشت و تازه از کار بیکار شده بود.پولی در بانک نداشت و همسرش فرزند سومش را هشت ماهه باردار بود.خیلی دلسرد بود تا اینکه همسرش نسخه ای از کتاب جادوی فکر بزرگ اثر دیوید جی شو آرتز را داد تا به حفظ روحیه اش کمک کند .ه.لتز می گوید تا آن موقع کاملا بی انگیزه بودم .این کتاب می گفت “شما باید تمام اهدافی که میخوهید قبل از مرگتان به آنها دست یابید، بنویسید “اهدافی که او در پاسخ به این چالش نوشت هم شخصی و هم حرفه ای بودند .اکثر آنها برای مرد بیست و هشت ساله غیر ممکن به نظر میرسید .لیست آرزوهای او شامل خوردن شام در کاخ سفید ،حضور در برنامه تلویزیونی نایت شوو ،ملاقات با پاپ ،سر مربی شدن در تیم نوتردام ،برنده مسابقات ملی شدن ،و خیلی موارد دیگر بودند .اگر شما وب سایت لو هولتس را بررسی کنید خواهید دید که او از صد و هفت هدف در لیستش از سال 1966 به هشتاد و یک مورد آن دست یافته بود .
پس به خود اجازه رویا پردازی بدهید .یک دانشگاه یا یک بیمارستان وقف کنید .یک اپرا درست کنید .یک پرورشگاه بزنید .والدین بهتری بشوید .درمانی برای بیماری های صعب العلاج کشف کنید .یا هر برنامه بزرگ دیگری که به ذهنتان می رسد .
“نوشتن رویاها و آرزوها مثل آویزان کردن تابلویی است که می گوید کسب و کار به راه است …”
یا به قول دوستم با نوشتن شما حضور خودتان را در بازی اعلام می کنید ..

 

 

 

سیستم RAS مغز :( توجیه علمی اثر نوشتن که به شما ثابت میکند نوشتن موثر است )
با نوشتن روی کاغذ به بخشی از مغزتان به نام سیستم فعال سازی شبکه ای هشدار می دهید که به بازی ملحق می شوید ..
در انتهای پایه مغز اندازه ی حدود یک انگشت کوچک گروهی از سلول ها هستند که کارشان طبقه بندی و ارزیابی اطلاعات ورودی است .مرکز کنترل معروف به سیستم فعال سازی شبکه ای است (RAS )
سیستم RAS مغز اطلاعات غیر ضروری را به بخش فعال مغز می رساند و اطلاعات غیر ضروری را به ضمیر ناخود آگاه می فرستد .
سیستم RAS مغز را جهت هوشیاری بیدار می کند و آن را در حالت هشدار حفظ می کند.درست همانند گریه فرزندتان در شب از انتهای راهروی پایین به سمت سالن که می تواند شما را از یک خواب عمیق بیدار کند .
سیستم RAS صداهای غیر ضروری شبانگاه را همچون چکه کردن شیر آب ،جیرجیرک یا رفت و آمد همسایه را ارزیابی می کند و موارد غیر ضروری را حذف می کند و شما را تنها برای موارد ضروری بیدار می کند .
شما در اتاق شلوغی هستید و به سختی می توانید مکالمه شخصی که با او در صحبتید را بشنوید .ناگهان شخصی در طرف دیگر اتاق ظاهر می شود که اسم شما را می خواند و همان یک کلمه از دریایی از صدا عبور می کند و گوش شما سریع آن را دریافت می کند .مطمئن هستم که همه شما این موضوع را تجربه کرده اید .

 

 

 

 

این یک نمونه برجسته از مکانیسم سیستم فعالسازی شبکه ای شماست ..شما فقط به چیزهای خاص و مفید برای خودتان گوش می سپارید .
سیستم RAS همچون سیستم تصفیه مغز است .نوشتن همچون صافی عمل می کند .اتفاق ها و چیزها شروع به ظاهر شدن می کنند .این اصل سیستم تصفیه سازیتان است .
باز هم مثال میزنیم تا با این سیستم اعجاب انگیز مغز بیشتر آشنا شوید .اگر شما تا به حال موتور هوندا نداشته اید و موتور آبی هوندایی خریده اید ،اکنون به طور ناگهانی تمام موتور های آبی هوندا را در سراسر شهر می بینید .ممکن است تعجب کنید این همه موتور آبی هوندا از کجا آمده اند ؟اما آن ها همیشه بوده اند !این شما بودید که به آن ها توجه نداشتید ….
نوشتن یک هدف مثل خریدن یک موتور آبی هوندا است.این کار صافی ذهنتان را به کار می گیرد که به شما کمک می کند از چیزهایی که در اطرافتان هستند آگاه باشید .نوشتن سیستم RAS را تحریک می کند که به نوبه خود پیامی را به قشر مغزی می فرستد که می گوید :”بیدار شو !توجه کن “جزییات را ازدست نده “
هنگامی که هدفی را می نویسید مغزتان ممکن است اضافه کاری کند تا ببیند که شما به آن هدف رسیده اید و نسبت به علائم و نشانه ها هشدار می دهد مانند موتور آبی هوندایی که همیشه وجود داشت ..
حال ممکن است وقتی در حال خواندن این مقاله هستید افکار زیادی به ذهنتان خطور کند :
مثلا اینکه با خود بگویید من از نوشتن متنفرم .چطور اینگونه نوشتن متفاوت است ؟
نمیدانم چه می خواهم ؟ اگر به آنچه می خواهم دست نیابم چه ؟اگر انجام نشود چه ؟من میترسم !چطور تفاوت بین خواستن چیزی و آماده دریافت آن بودن را دریابم ؟آیا راه های بیشتری برای رسیدن به هدف وجود دارد ؟
چطور بفهمم که درمسیر درستی هستم ؟می توانم در یک زمان بیش از یک هدف داشته باشم ؟هنگامی که گیر کردم چه کار کنم ؟
چطور رویاهایم را زنده نگه دارم ؟آیا حمایت و پشتیبانی دیگران کمک میکند یا باید خواسته ام را نزد خود نگه دارم ؟اگر آن را نوشتم و اتفاق نیفتاد چه ؟!!!
ما در اینجا به تمام این نگرانی ها پاسخ میدهیم و داستان های منحصر به فرد مردمی که از اصول نوشتن به خوبی استفاده کرده اند برایتان خواهیم نوشت…

 

 

 

 

 

با دنبال کردن مطالب این قسمت ،به تدریج خواهید دانست که چطور بنویسید و به آن در زندگی جامه عمل بپوشانید .
با ما در آکادمی هفت همراه باشید ….