من همراهتم! مقالات خوب رو در همراهتم دنبال کنید.

ثروت سریع

«اگر قصد راه‌اندازی کسب‌وکار و دستیابی به ثروت را در عرض مدت زمان کوتاهی دارید، استفاده از اصول ثروت سریع به شما کمک می‌کند هر چه سریع‌تر این مسیر را طی کنید. با این اصول می‌توانید در عرض 3 تا 5 سال میلیونر شوید.»

 

اگر فکر می‌کنید با استخدام شدن در یک شغل می‌توانید استقلال مالی به دست آورده و میلیونر شوید، مثل این است که خیال کنید در وسط بیابان، اقیانوس را ببینید. در شرایط فعلی برای ثروتمند شدن، هیچ راهی جز راه‌اندازی کسب و کار شخصی ندارید.

تی هارو اِکِر با سرمایه‌ی 2000 دلار یکی از اولین فروشگاه‌های لوازم تناسب اندام خانگی را در آمریکا افتتاح کرد و تنها در عرض دو سال و نیم توانست آن را به 10 فروشگاه توسعه داده و همچنین نصف سهام شرکتش را به موسسه‌ی اچ جی هاینز(تولیدکننده‌ی سس گوجه فرنگی) با قیمت 6/1 میلیون دلار بفروشد. او معتقد است راهی که او برای میلیونر شدن پیموده را هر کس دیگری نیز با سرمایه‌ی ناچیزی می‌تواند طی کند؛ به شرط آنکه از اصول هشت‌گانه‌ی او که تحت عنوان «ثروت سریع» نامگذاری کرده پیروی کند.

 

اصل شماره 1: ذهنیت ثروتِ سریع ایجاد کنید

داشتن این ذهنیت می‌بایست به دو گفته اعتقاد داشته باشد: 1- به سرعت پولدار شدن ممکن است. 2- به سرعت پولدار شدن برای شما ممکن است. این یک گشت و گذار تفریحی نیست، بلکه یک مبارزه و ماموریت 3 تا 5 ساله است که حداقل در مراحل اول نیاز به تمرکز، تعهد و سخت‌کوشی دارد. فرق این کار با سایر ثروت‌اندوزی‌ها مثل دونده‌ی دوِ سرعت با دونده‌ی دوِ ماراتون است. شما باید انتخاب کنید دونده‌ی دو سرعت باشید.

 

اصل شماره 2: ارزشی عظیم ارائه کنید

ایجاد ارزش یعنی تزریق چیزی به جامعه که به آن نیاز داشته باشد. علت اینکه اکثر مردم بی‌پول هستند این است که ارزشی برای ارائه به بازار ندارند. چهار عامل برای ارزشی که می‌بایست به بازار ارائه کنید وجود دارد:

  • تقاضا: بازار چقدر به «ارزش» مورد نظر شما نیاز دارد.؟

  • عرضه: ارزش مورد نظر شما چقدر از قبل در بازار وجود داشته است؟

  • کیفیت: ارزش کالا و خدمات‌تان چقدر خوب است؟

  • کمیت: چقدر از کالا و یا خدمات را می‌توانید ارائه کنید؟

با در نظر گرفتن هر چهار عامل فوق می‌توانید ارزش جدیدی به بازار ارائه کنید و ثروتمند شوید.

 

اصل شماره 3: کسب و کار را در زمان درست آغاز کنید

اگر زمان‌بندی مناسب را در راه‌اندازی کسب و کار رعایت کنید، 50درصد راه را درست رفته‌اید. متاسفانه مردم یا خیلی دیر یک کار را شروع می‌کنند و یا خیلی زود. و به همین دلیل اکثر کسب و کارها به موفقیت کافی نمی‌رسند. در سیستم«ثروت سریع» باید زمانی وارد شوید که تقاضا بالا و عرضه پایین باشد. هر چند زمانی می‌رسد که وضعیت عرضه و تقاضا برعکس می‌شود و وقت آن می‌رسد که به تدریج باید با آن کار خداحافظی کنید. یکی از نکات مهم زمان‌بندی این است که زمان خارج شدن از کسب و کار را نیز بدانید.

 

اصل شماره 4: سیستم به وجود بیاورید

سیستم در کسب و کار، معادل پی محکم در ساختمان‌سازی است. در واقع با پی‌ریزی سیستم، شما در حین فروش، امکان تولید و توسعه‌ی بیشتر را برای خود فراهم می‌کنید. اگر بکوشید که رشد کنید و سیستم کارآمدی نداشته باشید، کسب‌وکارتان محکوم به شکست است. چیزی که به آن «معضل توسعه» گفته می‌شود. هر کسب‌وکاری باید فقط از این سه قسمت تشکیل شده باشد: بازاریابی؛ تولید؛ مدیریت. کار شما این است که برای هر یک از این سه زمینه، روندی طراحی کنید که در غیاب شما بتواند همچون یک ماشین روغن‌کاری شده بچرخد و کار کند. اگر شما چرخ‌دنده‌ی اصلی یک ماشین هستید، پس خودبه‌خود مانع اصلی آن هم هستید. یک کسب و کار سیستماتیک به خوبی می‌تواند در غیاب شما کار کند و در زمانی هم که شما به تفریح یا استراحت می‌پردازید، می‌توانید سود ببرید و یا اینکه با واگذاری کسب‌وکارتان به دیگران، پول نقد قابل توجهی دریافت کنید.

 

اصل شماره 5: تکثیر کنید

وقتی چیزی دارید که جواب می‌دهد، روی تکثیر آن تمرکز کنید. این در واقع از مزایای داشتن همان سیستمی است که بدون حضور شما، بخش دیگری از تولید و ارزش شما را تکثیر و پشتیبانی کند. ری کراک صاحب مک دونالد در دهه‌ی 1950 با سیستم‌دار کردن فروش فست فود، همبرگرو سیب‌زمینی توانست هزاران شعبه از کار خود را تکثیر کند.

 

اصل شماره 6: از اهرم استفاده کنید

اهرم‌ها به شما امکان فعالیت کمتر و درآمد بیشتر را می‌دهند. اگر از اهرم‌ها استفاده نمی‌کنید دارید بیش از حد زیاد کار می‌کنید و بیش از حد کم پول در می‌آورید. به عنوان مثال استفاده از استعدادها و یا اعتبارات دیگران برای کار خود نوعی اهرم است. استفاده از رسانه‌ها و تبلیغات رایگان، نوعی استفاده از اهرم است. در واقع استفاده از اهرم نوعی هنر است که کسب‌وکار شما را با سرعتی باورنکردنی به پایگاه تولید ثروت تبدیل می‌کند.

 

اصل شماره 7: تبدیل کسب و کار به پول نقد

یکی از تفاوت‌های کاسبان «ثروت سریع» با دیگر کاسب‌ها در این است که آن‌ها از همان ابتدا، پیاین را در ذهن دارند. در واقع در یک سیستم  ثروت سریع بعد از سه الی پنج سال با یکی از این انتخاب‌ها روبرو می‌شویم:

  • نگهداری و ادامه‌ی کسب‌وکار

  • نگهداری کسب‌وکار و سپردن مدیریت آن به دیگران.(زمان خود را نقد کنید)

  • فروش تمام یا بخشی از کسب‌وکار و میلیونر شدن از این راه

  • ترکیبی از همه‌ی موارد بالا

یادتان باشد، پرسودترین کالایی که می‌توانید بفروشید، کسب‌وکارتان است. برای فروش کسب‌وکارتان مهم‌ترین چیزی که خریدار را راضی به خرید آن از شما می‌کند، این است که بدون وجود شما چرخ کسب‌وکار بچرخد و سود بدهد. این همان چیزی است که در پی‌ریزی سیستم خود می‌باید مدنظر داشته باشید.

 

اصل شماره 8: همین حالا انجامش بدهید

هر چه که می‌خواهید در آینده باشید را همین حالا در پیش بگیرید. اگر رسیدن به آرامش و استقلال مالی را می‌خواهید؛ اگر آرزوی روزی شاد و موفق را در سر دارید، می‌بایست همین الان شروع کنید و آن روز را خلق کنید. اگر منتظر شوید تا همه چیز روبراه شود و آن وقت شاد بودن را در پیش بگیرید، معطل می‌مانید و بیشتر از پیش ناشاد بودن را تمرین کرده‌اید.

منبع: ثروت سریع نوشته تی هارواکر ترجمه افشین ابراهیمی