من همراهتم! مقالات خوب رو در همراهتم دنبال کنید.

تنبلی خلاق را تجربه کنید

تنبلی یا مسامحه کاری خلاق،یکی از موثر ترین روش های عملکرد شخصی است که می تواند زندگی شما را تغییر بدهد. واقعیت این است که نمی توانید همه کارهایتان را به اتمام برسانید. از این رو، مجبور می شوید انجام دادن بعضی از کارها را به بعد موکول شنید. از خوردن قورباغه های کوچک تر و کمتر زشت تر خودداری کنید. بزرگ ترین و زشت ترین قورباغه را قبل از هر کار دیگری بخورید.

«اولویت ها» در برابر «کم اهمیت ها»

در اینجا به نکته مهمی می رسیم. برای تعیین اولویت های مهم و کلیدی باید کارهای نازل را انجام ندهید و یا انجام دادن آنها را به بعد موکول نمایید.

هر قدر کارهای بی اهمیت و نازل را کمتر انجام بدهید، به همان اندازه اوقات و زندگی خود را تحت کنترل خود در می آورید.

یکی از قدرتمندترین کلمات در مدیریت زمان گفتن کلمه « نه! » است. مؤدبانه «نه» بگویید. صریح و دقیق «نه» بگویید تا جای ابهامی باقی نماند. جواب «نه» دادن را همه روزه تمرین کنید.

برای اینکه بتوانید کار جدیدی صورت دهید، باید یا کاری مربوط به گذشته را تمام کنید یا انجام دادن آن را متوقف سازید. به درون آمدن مستلزم از در بیرون رفتن است. انتخاب کردن به معنای زمین گذاشتن کارهای دیگر است.

مسامحه کردن خلاق یعنی آنکه فکورانه و به عمد تصمیم بگیرید چه کارهایی است که در حال حاضر می خواهید آنها را کنار بگذارید، مشروط بر اینکه کاری کنار گذاشتنی باشد.

به بعد موکول کردن عمدی

اغلب اشخاصی به طور ناخودآگاه کارهایشان را به بعد موکول می کنند. آنها بدون اینکه درباره اش فکر کنند مسامحه می کنند. در نتیجه انجام دادن کارهای بزرگ و مهم را به بعد موکول می کنند، کارهایی را به عقب می اندازند که می تواند در بلندمدت در زندگی آنها ایفاگر نقش مهمی باشد. باید به هر قیمت که شده از این گرایش حذر کنید.

پيوسته وظایف و مسئولیت های خود را مرور کنید. کارهای وقت گیر بدون اهمیت را شناسایی کنید. این وظیفه ای ادامه دار است که هرگز تمام نمی شود.

به فعالیت های کاری خود نگاه کنید. ببینید چه کارهایی است که می توانید انجام ندهید، چه کارهایی است که میتوانید انجام دادن ان را به بعد موکول کنید. از امروز به عقب انداختن خلاق کارها را شروع کنید. هر زمانی که امکانش وجود دارد به کارهای بی اهمیت جواب «نه» بدهید. این تصمیم گیری به تنهایی میتواند زندگی شما را تغییر بدهد.

پیوسته روش «الفبا» را تمرین کنید

روش الفبا روش قدرتمند براي تعيين اولويت ها است كه مي توانيد از آن همه روزه استفاده كنيد. اين روش به قدري ساده و موثر است كه به تنهايي مي تواند شما را به يكي از كارآمد ترين اشخاص در حرفه خود تبديل كند.

روی کاغذ فکر کنید

قدرت این روش را باید در سادگی آن جست و جو نمود. ابتدا فهرست تمام کارهایی را که باید در روز بعد انجام بدهید، تهیه می کنید و روی کاغذ فکر کنید.

حالا قبل از اینکه کارتان را شروع کنید در برابر هر یک از این کارها حروف الف، ب، ج، د را بنویسید. کاری که با حرف «الف» مشخص شده، مهمترین کار است. این کاری است که اگر آن را انجام ندهید، با پیامدهای جدی روبه رو می گردید. این مورد می تواند ملاقات با یک مشتری مهم و یا تهیه گزارشی برای رئیستان باشد که آن را برای شرکت در هیئت مدیره نیاز دارد. این اقلام قورباغه های زندگی شما هستند. اگر احساس کردید چند مورد از کارهای شما باید با حرف «الف» مشخص شوند، آنها را به شکل (الف – ۱)، (الف- ۲)، (الف – ۳) و غیره ردیف بندی کنید. مورد  (الف – ۱) بزرگترین و زشت ترین قورباغه ها است.

« بهتر است » در برابر « باید »

موردی که با حرف «ب» مشخص شده، کاری است که باید و یا بهتر است آن را انجام بدهید. اما نتایج و پیامدهای نه چندان سنگینی دارد. اینها در واقع نوزاد قورباغه های زندگی کاری شما هستند. این بدان معناست که اگر این کار را انجام ندهید، ممکن است کسی را ناراحت و یا ناخشنود بکند، اما این هرگز به اندازه اهمیت مواردی که با حرف «الف» علامتگذاری شده اند نیست.

کار مشخص شده با حرف «ج»، کاری است که انجام دادنش خوب است، اما اگر این کار را انجام ندهید، پیامدی هم متوجه شما نخواهد شد.

کاری که با حرف «د» مشخص می شود، آن کاری است که می توان انجام دادنش را به دیگران تفویض کرد. مهم این است هر کاری را که بتوان به شخص دیگری تفویض کرد، باید این کار را کرد. اینگونه فرصت بیشتری پیدا می کنید که به کارهای ردیف «الف» بپردازید.

کار مشخص شده با حرف «ه» آن کاری است که می توانید آن را به کلی از برنامه خود حذف کنید. تفاوتی هم ایجاد نمی شود. این کار ممکن است زمانی از اهمیت برخوردار بوده، اما حالا فاقد اهمیت است. اینها معمولا کارهایی هستند که آنها را از روی عادت انجام می دهید و یا از انجام دادن آنها لذت می برید. اما هر دقیقه ای که روی کاری با این ماهیت صرف می کنید، کار مهم دیگری را که میتواند تحولی در زندگی تان به وجود آورد، انجام نمی دهید.

پس از آنکه از روش «الفبا» برای کارتان استفاده کردید،کاملا سازمان یافته می شوید و آماده می شوید تا کارهای مهم را با سرعت بیشتر انجام بدهید.

برای مطالعه مقدمه این مقاله کلیک کنید:
مقدمه
مقاله های مرتبط:
روش های کاربردی و سهل برای غلبه بر امروز و فردا کردن
قاعده 80 به 20 را در همه کارها رعایت کنید
به شاخصه های کلیدی بیاندیشید
قانون سه را به کار ببرید
مهارت های کلیدی خود را افزایش دهید
 به خودتان فشار بیاورید
مقهور تکنولوژی نشوید
منبع: قورباغه را بخور نوشته برایان تریسی
بیشتر بخوانید:   وقتی همه چیز سخت میشه