من همراهتم! مقالات خوب رو در همراهتم دنبال کنید.

تعیین هدف به روشی ساده

 

 

در ادامه مجموعه مقالات مربوط به هدفگذاری ،این بار با روشی بسیار ساده برای تعیین اهدافتان با شما همراه هستیم …شما  می توانید مجموعه ای از مراحل برنامه ریزی را برای افزایش احتمال موفقیتتان در سفر زندگی  دنبال کنید.

 

1- دقیقا تصمیم بگیرید که در هر حوزه ای از زندگی، چه می خواهید.

هدفتان را به قدری واضح و مشخص تعریف کنید که یک کودک بتواند آن را درک کند و به کودکی دیگر توضیح دهد.

برای مثال، به جای اینکه بگویید «می خواهم کلی پول درآورم»، باید دقیقا مشخص کنید که «کلی» یعنی چقدر. نمی توانید برای هدفی نامشخص و مبهم، انگیزه داشته و مصمم باشید.

 

2- هدف خود را بنویسید و آن را قابل اندازه گیری کنید.

هدفی که نوشته نشده باشد، تنها یک آرزوست. یعنی «هدفي بدون انرژی در ورای آن.» وقتی آن را قابل اندازه گیری می کنید، هدفی مشخص برای دستیابی می سازند.

 

3- یک ضرب الاجل تعیین کنید.

زمان دقیق دستیابی به هدفتان را مشخص نمایید. ضمیر ناخودآگاه، ضرب الاجلها را دوست دارد زیرا توانایی های ذهنیتان را برانگیخته و شما را به جلو هدایت میکنند.

 

4- تمام موانعی را که باید برای رسیدن به هدف، از سر راه بردارید، شناسایی کنید.

ممکن است چه مشکلاتی پیش بیاید؟ چه چیزهایی بین شما و هدفتان قرار گرفته است؟ چرا تاکنون به هدفتان نرسیده اید؟ چه چیز شما را عقب نگه داشته و یا می تواند عقب نگه دارد؟ افکارتان را روی کاغذ بیاورید! هرچه بیشتر مشکلات و بردارید، شناسایی کنید. ممکن است چه مشکلاتی پیش بیاید؟ چه چیزهایی بین شما و هدفتان قرار گرفته است؟ چرا تاکنون به هدفتان نرسیده اید؟ چه چیز شما را عقب نگه داشته و یا می تواند عقب نگه دارد؟

افکارتان را روی کاغذ بیاورید! هرچه بیشتر مشکلات و دشواری هایی که ممکن است سر راهتان قرار بگیرد، مشخص کنید، آمادگی بهتری برای حل و فصل آنها خواهید داشت.

 

5- دانش و مهارت هایی را که برای دستیابی به هدف بدان نیاز خواهید داشت، تعیین کنید.

به خاطر داشته باشید برای انجام کاری که تاکنون هرگز به آن دست نیافته اید، باید چیزهایی را یاد بگیرید که قبل از این نیاموخته و انجام نداده اید. دستاوردهای شما تا بدین جا برای رسیدن به آینده کافی نیست. هر هدف جدید، نیازمند کسب و بکارگیری بخش جدیدی از دانش با مهارت است. در مورد شما، این دانش با مهارت چه چیز می تواند باشد؟ در پاسخهای خود شفافیت داشته باشید.

 

 

 

 

 

 

6- افرادی را مشخص کنید که برای رسیدن به هدفتان، به کمک و همکاری آنها نیاز دارید.

برای دستیابی به اهداف بزرگ، نیازمند کمک افراد بسیاری هستید. هرچه این افراد را بهتر تعیین کنید، احتمال استفاده بهتر و بیشتر از کمک و حمایت آنها افزایش می یابد.

 

7- فهرستی از پاسخ های خود به شش سؤال فوق تهیه کنید و بر اساس اولویت آنها را مرتب سازید.

ابتدا باید چه کاری کنید؟ مهمترین نکته چیست؟ فهرستی از فعالیت هایی که به ترتیب اولویت تهیه شده، یک طرح است، مجموعه ای گام به گام از کارهایی که سرانجام شما را به هدف و مقصدتان می رساند.

 

با استفاده از هفت مرحله مذکور، می توانید به هر هدفی که برای خود تعیین کرده اید، برسید.

 

هیچ وقت برای شروع دیر نیست ….با امید به فرداهای بهتر و تلاش بی وقفه امروز می توانید به قله های موفقیت صعود کنید…

 

آکادمی هفت یار و یاور همیشگی شماست ….