من همراهتم! مقالات خوب رو در همراهتم دنبال کنید.

تاریخچه شرکت وال مارت

نمونه­ ی موفق یک کارآفرینی

شرکت وال­مارت:

 • سال تأسیس: 1962 میلادی

 • سابقه: 50 سال

 • بنیانگذار: سام والتون

 • حوزه­ ی فعالیت: خرده فروشی

 • ویژگی: بزرگ­ترین خرده فروشی جهان از لحاظ فروش، تعداد کارکنان و فروشگاه

 • فروش در سال 2005: 312 میلیارد دلار

 • تعداد کارکنان:8/1 میلیون نفر

 • رتبه در فورچون 500: اول

 

در سال 1962، سام والتون اولین فروشگاه خود را به صورتی ساده و سنتی افتتاح کرد و هیچ کس تصورش را هم نمی­کرد که “خرده فروشی” بتواند چنین رتبه ­ای را در فضای کسب­ وکار به خود اختصاص دهد؛ چه، این مقام برای بزرگان کسب ­وکار رویا محسوب می­شد، اما همت والای والتون، بزرگ­ترین خرده ­فروشی قرن را بنیان نهاد و نشان داد که آنچه انسان بخواهد، محقق خواهد شد.

امروزه میلیون­ ها نفر در آمریکا و سراسر دنیا به بیش از 6200 فروشگاه وال­مارت رفت و آمد می­کنند و 8/1 میلیون  نفر نیز در این غول خرده فروشی مشغول به کار هستند؛ به علاوه یک زنجیره­ ی عظیم تأمین ­کنندگان این شرکت را پشتیبانی میکند تا در نهایت درآمد آن 312 میلیارد دلاری و سود 2/11 میلیارد دلاری حاصل شود. اکنون دیگر کمتر کسی می­تواند به چهار دهه ­ی گذشته بازگردد و تک فروشگاهی را تصور کند که بنیان این خرده فروش افسانه­ای بر پایه­ ی آن قد برافراشته اشت.

تاریخچه:

شرکت سام والتون در سال 1962، با افتتاح اولین فروشگاهش در آرکانزاس، آغاز به کار کرد. ظرف مدت 5 سال تعداد فروشگاه­ ها در آن ایالت به 24 رسید و میزان فروش از مرز 6/12 میلیون دلار گذشت. سال بعد، فروشگاه ­های جدید در خارج از ایالت تأسیس شد. در 1969 شرکت با نام “شرکت فروشگاه­های وال مارت” رسماً به ثبت رسید. سال بعد سهام شرکت در بورس نیویورک عرضه شد و بعد از آن تعداد فروشگاه ­ها به 38، فروش به 2/44 میلیون دلار و تعداد کارکنان به 1500 نفر رسید.

در 1979 وال مارت به عنوان اولین شرکتی که به فروش بیش از یک میلیارد دست یافته بود شناخته شد. در 1990 وال مارت به عنوان برترین فروشگاه ملی برگزیده شد و در 1992 با مرگ سام والتون، فرزند او رابسون والتون به عنوان رئیس هیأت مدیره انتخاب شد.

در 1991 اولین واحد بین المللی وال­مارت در مکزیکوسیتی تأسیس شد و در 1996 وال­مارت به صورت سرمایه گذاری اشتراکی وارد کشور چین شد. در سال 1997 برای اولین بار فروش وال­مارت از مرز 100 میلیارد دلار گذشت و تعداد کارکنان داخلی آن به 680 هزار نفر و کارکنان بین المللی به 115 هزار نفر رسید.

در آستانه­ ی ورود به هزاره­ ی جدید، وال­مارت با یک میلیون و 140 هزار نفر، بزرگ­ترین شرکت خصوصی جهان از لحاظ تعداد نفر شناخته شد. در سال 2000 نیز والمارت در رده بندی مجله­ ی فورچون به عنوان تحسین­ برانگیزترین شرکت جهان معرفی شد.

 

حوزه­ های فعالیت:

حوزه­ ی فعالیت شرکت وال­مارت، خرده فروشی است. کسب­ وکار شرکت دارای پنج بخش است:

 1. فروشگاه­ ها: این بخش بزرگ­ترین بخش وال­مارت است و در سال 2005، حدود 2/67 درصد فروش خالص شرکت از فعالیت فروشگاه به دست آمده است. امروزه فروشگاه ­هایی با امکان خرید آنلاین هم در کنار آن­ها قرار گرفته ­اند. اجناس عرضه شونده در این فروشگاه طیف بسیار وسیعی را دربرمی ­گیرند: از مواد غذایی گرفته تا پوشاک. تعداد فروشگاه­ های وال مارت اکنون در آمریکا 3864 فروشگاه است و شعب بین المللی نیز بالغ بر 2670 شعبه است که در 15 کشور مستقرند و 500 هزار نفر در آن­ها مشغول به کار هستند. یک میلیون و هشتصد هزار فروشنده­ ی این فروشگاه ­ها، پاسخگوی بیش از 138 میلیون مشتری هفتگی در جهان هستند. بالغ بر 61 هزار تأمین کننده­ ی وال­مارت در آمریکا ، 3 میلیون شغل دارند. در سال 2005، وال­مارت 150 میلیارد دلار از تأمین کنندگان خود خرید کرده است.

 2. بازار میوه و سبزی: این بخش کسب­ وکار، نخستین بار در سال 1988 شروع به فعالیت کرد.

 3. بازارهای محلی که عرضه کننده ی سبزیجات، کالاهای عمومی و دارویی است.

 4. کلوپ­های سام: مجموعه­ ی کلوپ ­های سام، خود یک شرکت 31 میلیارد دلاری محسوب می­شود. این بخش شریک بسیاری از کسب وکارهای کوچک است و به صورت انبارهای کالا در سراسر آمریکا با خرده ­فروشی، رستوران، دفاتر، تعمیرات، مدارس و کلیساها و … ارتباط دارند. حدود 13 درصد فروش وال­مارت از این بخش حاصل می­شود.

 5. فروشگاه ­های بین المللی: این فروشگاه­ها در 15 کشور جهان فعال هستند و حدود 20 درصد فروش خالص وال­مارت از این بخش حاصل می­شود.

 

ویژگی­ ها:

فروشگاه­ های وال­مارت با شعار هر روز قیمت کمتر شروع به کار کرد. فلسفه ­ی قیمت گذاری در وال­مارت بر این اصل استوار است که با کاهش قیمت می­توان فروش را افزایش داد. وال­مارت مدعی است شرکتش مبتنی بر اخلاق و نظام ارزشی است. ارزش ­های تصمیم ­گیری و رهبری در وال­مارت بر سه پایه که بنیانگذار شرکت در سال 1962 ارائه داده است، استوار است. این اصول عبارتند از:

 1. احترام به افراد

 2. خدمت به مشتری

 3. تلاش برای تعالی

 

بیانیه­ ی ارزش­ های شرکت در سال 2004 تجدید نظر شد. اصول دهگانه­ ی این ارزش­ های بازنگری شده به شرح زیر است:

 1. تبعیت از قانون در هر زمان

 2. صادق و منصف بودن

 3. استفاده­ ی صحیح از اطلاعات

 4. اجتناب از تناقض بین کار و امور شخصی

 5. تبعیض قائل نشدن بین افراد

 6. غیراخلاقی عمل نکردن حتی اگر کسی دستور دهد

 7. عدم درخواست عمل غیراخلاقی از افراد

 8. پرسش در زمینه­ ی مسائل اخلاقی و بیانیه­ ی ارزش ­ها

 9. جلوگیری از بروز نقض عهد اخلاقی

 10. گزارش موارد نقض اخلاق

وال­مارت با ارائه ­ی برنامه­ های متنوع، همکاران خود را برای خدمت به نیازهای مشتریان توانمند می­کند. 76 درصد مدیران فروشگاه ­ها کار خود را ابتدا به صورت ساعتی با وال­مارت شروع کرده ­اند و وال­مارت فرصت­ های شغلی مناسب در اختیار  آن­ها قرار داده­ است.

وال­مارت دو سوم هزینه­ های پزشکی همکاران را می­پردازد، از لحاظ تنوع نیروی انسانی، یک شرکت ممتاز است و 815 هزار زن و  375 هزار غیر آمریکایی در وال­مارت مشغول به کارند.

والتون به همکاران خود می­گفت:

” ما با یکدیگر کار می­کنیم،این راز پایداری ماست. ما هزینه ­ی زندگی را برای همه ­ی افراد کاهش خواهیم داد. فرصتی فراهم خواهیم کرد که همه­ ی دنیا مزایای آن را ببینند و زندگی بهتری داشته باشند. ما به آنچه انجام می­دهیم افتخار می­کنیم.”

والتون اصول باورهای خود را در کتاب “ساخت آمریکا” عرضه کرد. او در سال 1992 در آخرین سال زندگی خود، 10 قانون برای کسب­ وکار ارائه داد که عبارت بودند از 

 1. به کسب­ و کار خود تعهد داشته باشید.

 2. منافع خود را با همکاران خود به شراکت بگذارید و با آنان مانند شریک رفتار کنید.

 3. به شرکای خود انگیزه بدهید.

 4. با شرکای خود ارتباط برقرار کنید.

 5. هرچه که به انجام بهتر کسب ­وکار کمک می­کند را ارج نهید و قدر بدانید.

 6. موفقیت­ های خود را جشن بگیرید.

 7. به حرف همه در شرکت گوش بدهید.

 8. احترام مشتریان را نگه­ دارید.

 9. کنترل هزینه­ ها بهتر از آن است که در دام رقابت با دیگران گرفتار شوید.

 10. خلاف جهت آب شنا کنید. روش ­های سنتی را کنار بگذارید و راه دیگری بروید.

در سال 1992، با مرگ سام والتون، پسرش رابسون به عنوان رئیس هیئت مدیره برگزیده شد. رابسون دکتری حقوق دانشگاه کلمبیا را دارد از 1969 به شرکت پیوسته است. در سال 1988 دیوید گلاس و پس از آن از سال 2000 به بعد لی اسکات به عنوان رئیس و مدیرعامل والمارت سکان هدایت شرکت را به دست گرفتند.

اسکات کارشناس بازرگانی از دانشگاه پیتسبرگ است. او بر این باور است که فروش و سود خوب شرکت در سال 2005، به 8/1 میلیون همکار تعلق دارد که هر روز سخت می­کوشند و به مشتریان بیش از 6200 فروشگاه در سراسر جهان خدمت ارائه می­دهند.

اسکات معتقد است علاوه بر خطرپذیری که ذات عملیات و فعالیت خرده فورشی است، شرکت در معرض خطرهای بازار، تغییر نرخ بهره و نرخ تبادل ارزهای خارجی نیز قرار دارد؛ اما با این حال تأکید دارد که وال­مارت باید به تلاش خود برای افزایش استاندارد سطح زندگی مردم در همه جا ادامه دهد. او می­گوید:

“ما تعهد خود مبنی بر شهروند مسئول بودن را حفظ خواهیم کرد و وظیفه ­شناسی خود را در همکاری و کمک به خیریه­ ها و سازمان­ های اجتماعی ادامه خواهیم داد.”

 

او در برخورد با همکاران خود نیز می­گوید:

” تنها وقتی می­توانیم بهتر شویم که بدانیم در چه زمینه ­هایی نیاز به بهبود داریم.”

 

بیشتر بخوانید:   اجرای ایده ها
منبع: خلاقیت و کارآفرینی دو بال پرواز ما