من همراهتم! مقالات خوب رو در همراهتم دنبال کنید.

به روش خود ثروتمند شوید

پیش درآمد

موفقیت مالی نه به معجزه نیاز دارد، نه به بخت و اقبال. تنها قانونی که در کار است، قانون علت و معلول است. اگر مبتکر علت شوید، معلول خود از راه می‌رسد. برای استقلال مالی می‌بایست از پس‌انداز شروع کرد و در ادامه یادگیری مهارت‌های کاری را تا جایی ادامه داد که یا کارفرمای خویش شوید و یا متخصصی در تیمی حرفه‌ای شوید. مهم این است که شروع کنید.

 

راه‌های رسیدن به ثروت

قبل از اینکه راه‌های ثروتمند شدن را مورد بحث قرار دهیم، ابتدا باید پرسید چرا ثروتمند نمی‌شویم؟ پنج دلیل عمده آن به شرح زیر است:

 1. افراد فقیر عموماً در خانواده‌هایی زندگی می‌کنند یا ثروتمند شدن کسی را ندیده‌اند و یا اینکه معاشرتی با ثروتمندان ندارند. بنابراین به ذهن‌شان خطور نمی‌کند که ثروتمند شوند.

 2. افراد فقیر هر چقدر هم به موفقیت مالی علاقمند باشند، تا روزی که تصمیم به تغییر برنامه‌های خود نگیرند، هرگز به ثروت نخواهند رسید.

 3. افراد فقیر بیشتر زمان‌شان را با دفع‌الوقت و امروز و فردا کردن می‌گذرانند.

 4. اکثریت مردم تمام تلاش‌شان این است که تمام درآمدشان را برای ارضای نیازهای روزمره‌ی خود به هدر می‌دهند و نمی‌توانند پولی پس‌انداز کنند.

 5. به گفته ادوارد بنفیلد نظر نداشتن به آینده و عدم برنامه‌ریزی برای آن مهم‌ترین دلیل فقیر ماندن افراد است.

در ادامه به پنج راه برای رسیدن به ثروت می‌پردازیم:

1-کارفرما شوید:

در 200 سال گذشته، 74 درصد میلیونرهای خودساخته در آمریکا برای خودشان کار می‌کردند. این اشخاص با ایده‌ای تولیدی یا خدماتی از صفر شروع می‌کنند و کسب‌وکار خود را آغاز می‌کنند.

2-حرکت صعودی:

یکی از راه‌ها این است که در شمار مدیران برجسته در شرکت‌های بزرگ قرار بگیرید. برای این کار می‌بایست سخت‌کوش باشید و و از پله‌های ترقی شرکت‌ها به بالا صعود کنید. ده درصد از میلیونرها از همین طریق به ثروت رسیده‌اند.

3-حرفه‌ای بشوید:

افراد با مدارج علمی و تخصصی بالا همچون پزشکان، مهندسان و وکلا نیز عموما به ثروت خوبی می‌رسند. سعی کنید در یک حرفه‌ی مهم تخصص پیدا کنید. اینان نیز ده درصد از میلیونرهای جامعه را تشکیل می‌دهند.

4-کار فروش بکنید:

پنج درصد میلیونرهای خودساخته در امریکا در بخش فروش کار می‌کنند. آن‌ها نه کسب‌وکاری برای خود دارند و نه تحصیلاتی داشته‌اند، بلکه در کار فروش و خدمات چنان موفق شدند که پول بسیار زیادی بابت موفقیت‌هایشان به دست آورده‌اند.

5-سایرکارها:

می‌ماند آن یک درصد نهایی. آن‌ها معمولاً یا هنرمند و نویسنده‌اند و یا در بخت‌آزمایی برنده می‌شوند. و متاسفانه به دلیل شهرتی که این افراد دارند، همه گمان می‌کنند اکثریت میلیونرها به این روش پول‌دار شده‌اند. در حالی که این موارد به ندرت اتفاق می‌افتند.

 

اهرم‌

اهرم‌ها کمک می‌کنند تا کارتان به مراتب سریع‌تر و بهتر از قبل انجام شوند. برای مثال «شبکه‌سازی» یکی از اهرم‌های مهم در فعالیت اقتصادی است. شناخت افراد مناسب درهای موفقیت را به روی شما می‌گشاید و باعث صرفه‌جویی در سال‌ها کار و زحمت شما می‌شود. همچنین انتخاب زمینه‌ی شغلی مورد علاقه نیز تا حدود زیادی سیر شما به موفقیت را تسهیل می‌کند. برای دانستن این که در زمینه‌ی کاری مورد علاقه‌ی خود هستید یا نه، این سوال را از خود بپرسید: اگر فردا برنده‌ی یک میلیون‌دلار شوید، آیا باز هم در شغل خود باقی می‌مانید؟ اگر جواب شما منفی است، پس بدانید که در زمینه‌ی شغلی مناسب خود فعالیت ندارید.

 

مغناطیس پول شوید

یکی از قدرتمندترین اصول در دنیا قانون جذب یا جذابیت است. بر اساس این قانون شما یک مغناطیس زنده هستید و اندیشه و تمایلات شما میدانی از انرژی تولید می‌کند که از شما به بیرون تشعشع دارد. پس آنچه از بیرون، هماهنگ با اندیشه‌های شما باشد، خود به خود به آن جذب می‌شود. پس اندیشه‌ی مثبت یا منفی شما نسبت به پول و فعالیت اقتصادی نیز از این قاعده مستثنا نیست و هر آنچه بیندیشید، همان نیز به سمت شما می‌آید. تبدیل شدن به یک مغناطیس پولی، نیازمند یک شخصیت استوار و با برنامه است. شما می‌بایست زمام امور خود را به دست گیرید و اندیشه‌ی خود را تحت کنترل خود آورید. این دشوارترین کاری است که تاکنون انجام داده‌اید.

حتی کلمات و حرف‌هایی که به خود می‌زنید، می‌تواند در موفقیت یا شکست شما تاثیرگذار باشد. کلمات می‌توانند، تنفس و یا ترکیبات شیمیایی خون شما را هم تغییر بدهند. پس مراقب گفتگوهای درونی خود باشید. ریشه‌ی بسیاری از افسردگی‌ها، صحبت‌های دائم درباره‌ی ناراحتی‌ها است. بر عکس با تلقینات مثبت می‌توانید آنچه را که دوست دارید به سمت خود بکشید. یکی از راه‌ها این است که هر شب قبل از اینکه بخوابید، اهدافتان را به عنوان واقعیت در ذهن خود مجسم سازید و خود را در شرایطی ببینید که به آن اهداف دست یافته‌اید.

 

سرمایه‌گذاری برای موفقیت

سه عامل مهم در هر سرمایه‌گذاری، ایمنی، نقدینگی و رشد هستند. بصورت معمول هرآنچه امکان رشد بیشتری دارد، ریسک بالاتری نیز به همراه دارد بنابراین بهترین راه سرمایه‌گذاری این است که ترکیبی از سرمایه‌گذاری‌های مختلف را در نظر بگیرید تا زیانی متوجه‌تان نباشد. ثروتمندان بخش اعظم پول‌شان در این 5 مورد سرمایه‌گذاری می‌کنند:

 • حرفه متعلق به خود: بر کاسبی خود بیفزایید.

 • املاک تولید کننده‌ی درآمد: بهترین کار این است که ملکی را بخرید و پس از بازسازی دوباره بفروشید.

 • زمین در حال رشد: آب و راه دسترسی به زمین را حتماً در نظر داشته باشید

 • سرمای‌گذاری‌های نقدینه‌دار: این روشی محافظه‌کارانه است و سود از طریق بانک‌ها را شامل می‌شود.

 • سهام و اوراق بهادار: پس از بررسی کامل، اوراقی برای مدت طولانی تهیه کنید و کاری به نوسانات روزمره نداشته باشید.

 

با هیچ شروع کنید

پس‌انداز:

درست است که می‌گویند پول، پول می‌آورد اما شما تنها در صورتی که بتوانید پول‌های کم‌ را مدیریت کنید، می‌توانید در آینده، پول‌های بیشتری را کنترل و مدیریت کنید. اولین قدم این است که بتوانید 10 درصد از میزان درآمدتان را هر ماه پس‌انداز کرده در هیچ شرایطی به آن دست نزنید. فروید معتقد بود که تمام تلاش مردم این است که از رنج و درد فاصله بگیرند و به لذت نزدیک‌تر شوند. و چون ما از کودکی خرج کردن پول را با لذت و شادی تجربه کرده‌ایم، بنابراین پس‌انداز کردن آن، برایمان معادل درد و رنج است. هدف شما باید این باشد که این آموخته‌های ذهن نیمه‌هشیار خود را معکوس کنید و از پس‌اندازکردن لذت ببرید. داشتن پس‌انداز، اعتماد به نفس و شیوه‌ی نگرش شما به دنیا را تغییر می‌دهد.

 

کارفرما شدن

کارفرمایی، هنر پیداکردن راه‌حل‌های سودمند برای مسائل است. به پنج قاعده مهم برای موفق شدن در کارفرمایی اشاره می‌کنیم:

 1. پیدا کردن نیاز: راس پروت از نیاز کاربران کامپیوتر برای پردازش اطلاعات انبوه سیستم‌هایشان آگاه بود و در نتیجه شرکتی پردازشی تاسیس کرد که در نهایت به مبلغ 8/2 میلیارد دلار به جنرال موتورز فروخت.

 2. حل کردن مسئله: یک منشی در مینیاپولیس برای پاک کردن غلط‌های تایپی، مقداری آرد و لاک ناخن ترکیب کرد و بدین طریق لاک غلط‌گیر را به تولید رساند. شرکت ژیلت بعدها به سراغ او رفت و 47 میلیون دلار بابت خرید تشکیلاتش به او پول داد.

 3. توجه به مشتری: وسواس نشان دادن در کار خدمات به مشتریان، در هر صنعتی علت اصلی موفقیت است.

 4. عرق جبین: به جای سرمایه‌گذاری پول، عرق جبین خود را سرمایه‌گذاری کنید و دست به کار شوید.

 5. قبل از دویدن راه بروید: از شرکت‌های کوچک شروع کنید و آن را توسعه دهید.

 

بنا کردن تجارت شخصی

در موسسات تجاری معمولاً دوسال طول می‌کشد که موسسه به نقطه سر به سر برسد. یعنی به جایی که نه سودی در کار باشد و نه زیانی. برای سودمندی به چهار سال زمان نیاز است. همانطور که پیتر دروکر معتقد است: «هیچ موسسه‌ای نمی‌تواند در کمتر از چهار سال به سود برسد.» اگر اوضاع بر وفق مراد به پیش برود، در سال هفتم به سودهای کلان می‌رسید. تا آن موقع باید مهارت‌های زیادی در زمینه‌ی کارفرمایی کسب کرده باشید تا از پس مدیریت کار خود برآیید.

 

فاکتور سه

برای اینکه از کالاها و یا خدمات دیگر شرکت‌ها برتر باشید باید دست‌کم سه فاکتور را در نظر بگیرید. اول اینکه فروشگاه‌هایتان را به مشتریان‌تان نزدیک کنید. دوم اینکه ساعات کاریتان را طولانی‌تر از سایر فروشگاه‌ها کنید و سوم اینکه فرآیند تولید، فروش، تحویل و خدمات خود را مدام بهبود ببخشید.

 

آزمایش ایده قبل از سرمایه‌گذاری

قبل از اینکه از ایده‌ی خود هیجان‌زده شوید و سرمایه‌گذاری را روی آن آغاز کنید، آن را نقد کنید و زیر سوال ببرید. ببینید آیا دلیل مطمئنی برای فروش ایده‌تان در بازار دارید؟ سپس سایر شرکت‌ها در همان صنعت را بررسی کنید. والتر کرایسلر چندین اتوموبیل پرفروش را خرید و در گاراژ خود تمام قطعات آن‌ها را پیاده و از نو سوار کرد. پس از آن به این نتیجه رسید که می‌تواند اتومبیلی بهتر از آن‌ها تولید کند و شرکت اتومبیل‌سازی کرایسلر را بنیان نهاد.

واقعیت این است که 99 درصد ایده‌های تجاری هرگز مورد استفاده قرار نمی‌گیرند. پس ایده‌هایتان را نزد خود نگه ندارید و آن‌ها را با دیگران در میان بگذارید و از دزدیده شدن آن‌ها نترسید.

برای آزمایش محصول خود، این اقدامات را انجام دهید:

اقدام شماره 1: نمونه‌ای بسازید.

اقدام شماره 2: آن را نشان بدهید.

اقدام شماره 3: از هزینه آن مطلع شوید.

اقدام شماره 4: از یک خریدار بپرسید.

اقدام شماره 5: از دید مشتری مزایای کالای خود نسبت با سایرکالاهای بازار را بررسی کنید.

اقدام شماره 6: کسی را پیدا کنید که بخواهد کالای شما را خریداری نماید و یا به شما نظرش را بگوید.

اقدام شماره 7: محصول‌تان را در نمایشگاه‌ها به نمایش بگذارید.

اقدام شماره 8: از دوستان و بستگان خود بپرسید.

 

مقالات مرتبط:
هرچه را می‌خواهید در بازار بفروشید
منبع:به روش خود ثروتمند شوید نوشته برایان تریسی