من همراهتم! مقالات خوب رو در همراهتم دنبال کنید.

بهانه بی بهانه

بهاانه بی بهانه : ۷ راه برای احساس اهمیت کردن
کلید برقراری ارتباط عالی با دیگران بسیار ساده است: کاری کنید که حس کنند مهم هستند. به اندازه ای که بتوانید کاری کنید که دیگران احساس مهم بودن کنند به یکی از محبوب ترین افراد در دنیا تبدیل می شوید. برای اینکه دیگران احساس مهم بودن بکنند هفت راه وجود دارد. اینها تمرین های ساده ای هستند که می توانید با تکرار، آنها را بیاموزید. (ابتدا باید این کار را از اعضای خانواده تان شروع کنید و بعد آن را به دوستان و همکاران خود گسترش دهید)
1. مردم را همان طور که هستند بپذیرید
یکی از عمیق ترین نیازهای طبیعت بشر این است که دیگران بدون اینکه در موردشان قضاوتی بکنند، آن ها را ارزیابی کنند یا مورد انتقاد قرار بدهند آن ها را بپذیرند. روانشناسان به این رفتار، «توجه مثبت و بی قید و شرط» می گویند. و این زمانی اتفاق می افتد که شما به طور کامل و بدون خودداری فرد دیگری را دقیقا همان طور که هست بپذیرید. از آنجایی که اکثر مردم انتقاد جو هستند و مدام در مورد دیگران قضاوت می کنند اگر به صورت بی قید و شرط توسط دیگران پذیرفته شوند عزت نفس شان بالا می رود، خود انگاره شان تقویت می شود و در مورد خودش احساس خوبی پیدا می کند.
وقتی به دیگران نگاه می کنید و خالصانه لبخند می زنید، در مورد خودشان احساس بهتری پیدا می کنند. عزت نفس شان بالا می رود و بیشتر احساس ارزشمندی و مهم بودن می کنند. وقتی دیگر در مورد خودتان و اثری که روی دیگران می گذارید فکر نکنید و در عوض درباره دیگران و اثری که آنها روی شما می گذارند فکر کنید احساس آرامش می کنید. یک نفس عمیق می کشید و وقتی در خانه یا محل کارتان مردم را می بینید به آنها لبخند می زنید و با آنها احوال پرسی می کنید. این یکی از موثر ترین کارهایی است که می توانید برای ایجاد عزت نفس و ایجاد رابطه با دیگران انجام بدهید. لبخند زدن به دیگران باعث می شود که آن ها احساس کنند مهم و ارزشمند هستند.
2.به دیگران نشان بدهید که تحسین شان می کنید
هر بار که کسی را به خاطر کاری که انجام داده یا حرفی که زده است تحسین می کنید عزت نفس او را بالا می برید و باعث می شوید که آن فرد احساس کند مهم است. رفتارهایی که نشان دهنده تحسین باشد از سر تکان دادن و لبخند زدن گرفته تا ارسال کارت، نامه و کادو، عزت نفس افراد را بالا برده و باعث می شود بیشتر خودشان را دوست داشته باشند. در نتیجه و بر اساس قانون تلاش غیرمستقیم آنها نیز به شما بیشتر علاقه مند خواهند شد.
ساده ترین راه برای بیان تحسین این است که فقط بگویید: «متشکرم.» کلمه «متشکرم» در هر زبانی در هر کجای دنیا عمیقا قابل درک است. من به نود و نه کشور دنیا سفر کرده ام و اولین لغاتی که سعی می کنم یاد بگیرم «متشکرم» و «لطفا» هستند. هر بار که شما از این لغات استفاده می کنید مردم شاد می شوند، لبخند می زنند و از اینکه در حضور شما باشند خوشحال می شوند. هر بار که می گویید متشکرم تقریبا یک اثر جادویی روی طرف مقابل تان می گذارید. و باعث می شود از اینکه در حضور شما است و از کمک کردن به شما احساس شادی و مهم بودن کند.
3.خوش برخورد باشید
عزیزترین افراد در هر موقعیتی آنهایی هستند که عموما با دیگران خوش برخورد و مثبت هستند. از طرف دیگر افراد اهل جر و بحث که همه چیز را زیر سوال می برند، شکایت می کنند و با دیگران مخالف هستند به ندرت در جایی عزیز به شمار می روند. اگر در زمانی که کسی حرف می زند یا عقیده اش را بیان می کند سرتان را به شکل مثبتی تکان می دهید، لبخند می زنید و با او موافقت می کنید باعث می شوید که آن فرد احساس کند باهوش، محترم، ارزشمند و مهم است. وقتی با دیگری خوش برخورد هستید حتی اگر حرفی بزند که با آن کاملا موافق نیستید باعث می شوید که آن فرد از اینکه در حضور شما است احساس خوشحالی کند.
من به عنوان یک سخنران حرفه ای هر سال با هزاران نفر ملاقات می کنم. در جلسات سخنرانی افراد نزد من می آیند و نظرات شان را در مورد مسائلی که خودم اغلب کاملا از آن ها باخبر هستم و آن ها ظاهرا اطلاعات کمی در موردشان دارند بیان می کنند. گاهی اوقات حرف های مضحکی می زنند که یا حقیقت ندارد یا اینکه منظقی پشت آن نیست. در هر مورد من لبخند می زنم و موافقت می کنم، از آن ها سوالاتی می پرسم و به ایده ها و اظهار نظرهای شان گوش می دهم. آنها در حالی از پیش من می روند که احساس می کنند گفتگوی خوبی با یک سخنران داشته اند و اینکه احتمالا من با آن ها موافق بوده ام. این کار هزینه ای برای من ندارد و باعث خوشحالی آن ها می شود. و باعث می شود حس کنند که مهم هستند.
4.از مردم تعریف کنید
مردم اغلب در مورد تعلقات، گرایش ها و دستاورد های شان عواطف زیادی دارند. وقتی از چیزی که متعلق به کسی است تعریف می کنید باعث می شود در مورد خودشان احساس خوبی پیدا کنند. آبرا هام لینکن می گوید: «همه از تعریف خوش شان می آید.» از ظاهر افراد و لباس هایی که می پوشند تعریف کنید. مرد ها خصوصا وقتی که از کراوات یا کفش های شان تعریف می کنید خوشحال می شوند. زن ها دوست دارند از موها یا دیگر مسائل ظاهری شان تعریف کنید. مردم قبل از این که از خانه بیرون بروند وقت زیادی را صرف آماده کردن خود می کنند.
شما همچنین می توانید با گفتن حرف هایی از این قبیل که: «شما واقعا پشتکار دارید» از ویژگی های شخصیتی افراد تعریف کنید. مردم همه عمرشان را صرف کسب ویژگی های شان، خصوصا ویژگی های مثبت شان می کنند و وقتی شما متوجه این ویژگی ها می شوید و از آن ها تعریف می کنید خوشحال می شوند. از دستاورد های افراد تعریف کنید. به مردم بگویید که چقدر از خانه، اداره یا تجارتی که ساخته اند یا موقعیت شغلی که پیدا کرده اند خوشتان می آید.
5.به دیگران توجه کنید
شاید موثر ترین راه برای افزایش عزت نفس یک انسان این باشد که وقتی حرف می زند با توجه به حرف هایش گوش کنید. در کتابی که تحت عنوان «جادوی جذابیت» به چاپ رسانده ام، نویسنده همکار من ران آردن و خودم توضیح داده ایم که اگر وقتی کسی در مورد مسئله ای صحبت می کند با تمرکز به حرف هایش گوش بدهید چطور این رفتارتان به عنوان یک رفتار جذاب شناخته می شود. کلید خوب گوش دادن این است که سوال بپرسید و بعد به تک تک کلماتی که به عنوان پاسخ می شنوید با دقت توجه کنید.
وقتی طرف مقابل سرعت حرف زدنش را کاهش می دهد یا جمله اش به پایان می رسد یک سوال دیگر بپرسید. با توجه به جلو خم شوید، بدون این که حرفش را قطع کنید به صحبت هایش گوش بدهید. طوری گوش کنید که انگار حرفی که طرف مقابل می زند هوشمندانه ترین و جذاب ترین چیزی است که تا به حال شنیده اید. وقتی مردم ببینند که با توجه به حرف های شان گوش می کنید مغزشان آندورفین ترشح می کند. در نتیجه درباره خودشان احساس خوبی پیدا می کنند. عزت نفس شان بالا می رود. علاوه بر این احساس شادی را به بودن در حضور شما ربط می دهند و بر همین اساس شما را آدم جذاب و با هوشی می بینند.
6.هرگز انتقاد، سرزنش و شکایت نکنید
هیچ وقت در هیچ موردی این کار را نکنید چه به صورت مستقیم و چه به صورت غیر مستقیم. هیچ وقت چیزی نگویید و حرفی نزنید که عزت نفس کسی را پایین بیاورد. یا باعث شود احساس کند که ارزش و اهمیت کمی دارد. از این که پشت سر دیگران در موردشان حرف بزنید یا بحث های منفی بکنید خودداری کنید. هیچ وقت پشت سر کسی چیزی نگویید که حاضر نیستید در مقابل او بگویید. مخرب ترین نیرو در روابط انسانی، انتقاد مخرب است.
زیرا این کار عزت نفس افراد را پایین آورده و باعث می شود عصبانی شوند و حالت دفاعی به خود بگیرند و از منبع این انتقاد بدشان بیاید. پس هرگز از افراد و موقعیت هایی که دوست ندارید انتقاد نکنید. رایج ترین کلمه برای توصیف محبوب ترین افراد در هر حوزه ای کلمه «خوب» است. وقتی به تجارتی فکر می کنید که می خواهید از آن حمایت کنید یا رستورانی که دوست دارید به آن جا بروید، از کلمه ی خوب و عالی استفاده کنید. این موضوع هم به شما و هم به بقیه احساس خوبی می دهد.
نمی گویم انتقاد چیز بدی است یا انتقاد پذیر بودن خصلت خوبی نیست، بلکه منظور من این است که انتقاد کردن نباید به شکلی باشد که در فضا یا مکان یا زمان نامناسبی انجام شود، بلکه باید در زمان مناسب و با لحن مناسب و به شکل مناسب انجام پذیرد و طوری نباشد که باعث شود که طرف مورد انتقاد قرار گیرنده، احساس بدی نسبت به حرف و به دنبالش نسبت به شما پیدا کند. اگر این اتفاق بیفتد، حرف شما قطعا هیچ تاثیری در طرف نخواهد گذاشت و این نشان گر این است که کار شما بیهوده بوده است.
7.در ارتباط با هر کسی که با او ملاقات می کنید مودب، مشتاق و با ملاحظه باشید
به این کلمات به عنوان سه میم فکر کنید و با هر کسی که ملاقات می کنید این ها را در نظر داشته باشید. وقتی با ادب و احترام با کسی رفتار می کنید آن فرد احساس ارزشمندی و اهمیت بیشتری می کند. وقتی کاری می کنید که کسی احساس ارزشمندی و اهمیت پیدا کند آن فرد نیز در مقابل برایتان بیش تر ارزش قائل بوده و به شما احترام بیشتری خواهد گذاشت. وقتی خودتان را در مورد مسائلی که در زندگی فرد اتفاق می افتند مشتاق نشان می دهید و از شما خوشش می آید و بیش تر به شما علاقه مند می شود. وقتی کسی در وضعیت بدی گرفتار شده باشد و شما نگرانی و محبت خود را ابراز کنید او را تحت تاثیر قرار می دهید.
با احساسات او ارتباط برقرار می کنید. و از این طریق به فردی دوست داشتنی تبدیل می شوید. با ملاحظه بودن سومین میم است. وقتی در مورد دیگران ملاحظه می کنید خود را موظف می کنید کار هایی انجام بدهید و حرف هایی بزنید که باعث شود افراد بیشتر احساس کنند که ارزش و اهمیت دارند. همان طور که قبلا هم گفتیم اگر این کار انجام بدهید و باعث شوید افراد احساس خوبی پیدا کنند، این احساس خوب به خود شما هم باز می گردد و باعث می گردد شما هم عزت نفس بیشتری پیدا کنید. آیا به نظر شما این روش، روش خوبی نیست؟
منبع: (بهانه بی بهانه، اثر برایان تریسی)