من همراهتم! مقالات خوب رو در همراهتم دنبال کنید.

بنیانگذار موسسه هنری استیج کچ

استفانی مانوئل

تاریخ تولد: ۳ جولای ۱۹۴۴

وضعیت تأهل: مطلقه با دو فرزند

بالاترین سطح تحصیلات: دانشکده دفترداری

مدارج تحصیلی: چهار دیپلم عادی، مدارج تدریس در رشته های سخنرانی و هنرکده موسیقی و هنرهای نمایشی لندن.

علایق: اسب سواری، وقت گذراندن با کودکان، مطالعه، تماشای تئاتر

فلسفه شخصی: «پایداری نتیجه بخش است.»

استفانی مانوئل نخستین بار در سیزده سالگی به رشته تئاتر علاقمند شد، یعنی همان زمانی که با یک گروه پانتومیم محلی شروع به همکاری کرد. در شانزده سالگی خودش نمایش هایی را اجرا می کرد. وقتی مانوئل تلاش کرد تا مدرسه ای را پیدا کند که پسرش بتواند در آنجا، در کنار رقص، آواز خواندن و هنرپیشگی را نیز بیاموزد، متوجه شد که چنین مدرسه ای وجود ندارد. او تصمیم گرفت مدرسه ای برای آموزش تئاتر به کودکان در ساختمان یک مدرسه متروکه تأسیس نماید. اما وقتی از بانک تقاضای وام کرد، با تقاضای او موافقت نشد زیرا طرح او فاقد توجیه اقتصادی بود.

 لذا مانوئل با بی میلی این ایده را به ذهن خود سپرد. زمانی که از همسرش جدا شد، تصمیم گرفت تمام انرژی اش را به پرورش فرزندانش معطوف نماید و در همین حال علاقه خود به تئاتر را با نوشتن نمایشنامه و کارگردانی برای گروه های تئاتر آماتور، زنده نگاه می داشت. اما آن زمان او در میانه سی سالگی بود و به دشواری میتوانست آینده این کار را برای خود ترسیم نماید.

احساس ناکامی او وقتی تشدید می یافت که می دید برادران بزرگترش در زمینه های کاری خود به موفقیت های عظیمی دست یافته اند. یکی از آنها مشاور حقوقی بین المللی و دیگری صاحب یک موسسه تامین مالی پرآوازه بود.

در چهل و چهار سالگی بود که مانوئل، مدیر یک بانک به نام دیوید اسپریگ را در مهمانی ملاقات کرد. این همان شانسی بود که زندگی اش را متحول کرد. آنها با هم صحبت کردند و تصمیم گرفتند با یکدیگر یک مدرسه هنرهای نمایشی برای کودکان شش تا شانزده سال تأسيس نمایند. قرار بود این مدرسه روزهای شنبه، پس از ساعات مدرسه باز شود و برای بچه ها صرف نظر از توانایی های آنان کلاس های رقص، نمایش و آواز برگزار نماید.

آنها اولین مدرسه تئاتر خود به نام استیج گچ را در سال ۱۹۸۸ در ساری افتتاح کردند. کلوپ های جوانان را به عنوان محل اجرای نمایش اجاره کرده و در روزنامه محلی برای بچه ها آگهی دادند. کار چنان پیشرفت خوبی داشت که بلافاصله دو مدرسه دیگر نیز به دنبال آن افتتاح شد. سپس در سال ۱۹۹۱، روزی یکی از دوستان مانوئل از او پرسید آیا میتواند یک مدرسه تئاتر برای خودش باز کند یا نه. مانوئل موافقت کرد که در این زمینه قرارداد مشترکی با او تنظیم کند. به نحوی که دوستش مدرسه را اداره کرده و مدیریت آن با موسسه استیج کج باشد و هر دو طرف در سود شریک باشند.

وقتی دو دوست دیگر نیز همین تقاضا را مطرح کردند، مانوئل متوجه شد که این کار از ظرفیت بالایی برخوردار است. به این ترتیب بود که اسپریگ شغل خود در بانک را رها کرد تا به طور تمام وقت در استیج کچ کار کند. ایمان آنها به این فعالیت مخاطره آمیز نتیجه داد. دوستان بیشتری تقاضای تأسیس مدارس را می کردند و در سال ۱۹۹۳، تعداد مدارس استیج گچ به ۲۴ تا رسیده بود.

سرمایه گذاری های مشترک و نیز اداره مدارس نیازمند مدیریت قدرتمندی بود. به همین دلیلی، فکر کردند بهترین راه حل، اعطای حق امتیاز است. به نحوی که هر حق امتیاز در مقابل مبالغ چشمگیر باضافه ۱۲/۵ درصد از درآمد واگذار گردد. روند واگذاری امتیاز در سال ۲۰۰۱ چنان رونق گرفت که مانوئل و  اسپریگ شرکتی تحت عنوان آلترنیتو اینوستمنت مارکت تاسیس کردندو برای توسعه آن حدود ۳ میلیون پوند سرمایه گذاری نمودند. هر یک از آنها 800 هزار پوند برای خود برداشته و سهم ترکیبی معادل ٪۳۱ را حفظ کردند. اکنون گردش مالی شرکت، شامل درآمد حاصل از حق امتیاز، معادل ۱۸میلیون پوند و ارزش سهام آن در بورس لندن ۹ میلیون پوند است.

اما از دو سال قبل، موفقیت شرکت تقریباً به واسطه موسسه جدیدی به نام چیلدرن اکت تحت الشعاع قرار گرفت. شرکت اکت فعالیت خود را پرستاری و حمایت از کودکان عنوان کرده بود. اما مانوئل و اسپریگ می دانستند که این اسم چنان نادرست بود که می توانست به مدارس آنها نیز اطلاق شود. شاید در این شرایط لازم بود تعداد کارکنان خود را به دو برابر افزایش دهند – که این خود می توانست به یک فاجعه بیانجامد.

آنها با پریشان حالی و درماندگی بالاخره توانستند موافقت دولت را جلب کنند تا این نام را تغییر دهد و پس از چند ماه موسسه اکت نامی برای خودش انتخاب کرد که تداعی کننده استیج کچ  و سازمان های مشابه نباشد. استیج کچ، هم اکنون ۵۰۰ مدرسه تئاتر در سرتاسر دنیا دارد که 30000 کودک در این مدارس تحت تعلیم هستند.

مقاله مرتبط:
چگونه موفق شدم
منبع: چگونه موفق شدم نوشته راشل بریج