من همراهتم! مقالات خوب رو در همراهتم دنبال کنید.

بنیانگذار شرکت پی جی اسموتیز

هری کراگو

تاریخ تولد: 21 ژانویه 1965

وضعیت تأهل: متاهل با دو فرزند

بالاترین سطح تحصیلات: دبیرستان

مدارج تحصیلی: دوازده دیپلم عادی، چهار دیپلم پیشرفته

علایق: ماهیگیری، قزل آلا و ماهی آزاد، دوچرخه سواری در کوه، تنیس

فلسفه شخصی: «هر کاری که می کنید، یا آن را با ۱۱۰ درصد ظرفیت انجام دهید یا اصلاً انجام ندهید، زیرا نتیجه آن برای خود شما و دیگران رضایت بخش نخواهد بود؛ و در هر کاری که می کنید صادق باشید.»

هری کراگو در اوایل زندگی به نحوه عملکرد کارآفرینان پی برد. اغلب دوستان والدین او خود اشتغال بودند و وقتی هنوز هشت سالش بود، عادت داشت زیر میز بنشیند و به صحبت های آنها هنگام صرف شام گوش کند!

او در هجده سالگی مدرسه را رها کرد و به خرید و فروش کالا در محله تجاری و مالی شهر لندن پرداخت اما خیلی زود از این کار دست کشید و با سه نفر از دوستانش شرکتی را تأسیس کرد که در زمینه فروش سیستم های هوا و فیلتر آب فعالیت می کرد. این کار او را به لوس آنجلس کشاند و در آنجا به نوشیدنی های اسموتیز علاقمند شد، نوعی نوشیدنی خنک که از میوه مخلوط شده به دست می آمد.

در حالی که مصمم بود از طریقی نوشیدنی اسموتیز را به انگلستان آورده و مخاطبان جدیدی برای آن پیدا کند. به دنبال بازدید از ده ها ساندویچ فروشی متوجه خلائی در بازار شد و دریافت که در اغلب آنها تنها نوشیدنی های سالم که در یخچال نگهداری می شد، آب سیب و پرتقال بود. او از یکی از دوستانش خواست تا در این زمینه با او مشارکت کند و هر دوی آنها مبلغ 100 هزار پوند در این زمینه سرمایه گذاری کردند. اما خیلی زود متوجه شد که هیچ یک از تولیدکنندگان آبمیوه در بریتانیا با او موافق نیستند.

اما کارگو ایده خود را رها نکرد. او به آمریکا بازگشت و در نهایت با یک تولیدکننده بزرگ اسموتیز آشنا شد که حاضر بود 40 هزار جعبه برای او تهیه کند و آنها را فریز کرده، به بریتانیا بفرستد. وقتی به بریتانیا بازگشت فهمید که تهیه بسته بندی کار بسیار دشواری است. او روزی ۱۲ساعت از این فروشگاه به آن یکی می رفت تا خرده فروشانی را پیدا کند که احتمالاً به خرید محصولش علاقمند باشند. او تصمیم گرفت نام محصولش را پت اند جانی اسموتیز بگذارد که بعدها به یادبود دو دوستش این نام را به صورت پی جی خلاصه کرد.

تولیدکنندگان نوشیدنی در بریتانیا هنوز حاضر نبودند با او همکاری کنند. به همین دلیل، کراگو مجبور بود به مدت دو سال نوشیدنی های منجمد شده را از امریکا به انگلستان حمل کند و هر یک را جداگانه یخ زدایی نماید تا اینکه بالاخره تصمیم گرفت دست به اقدام جدید و مخاطره آمیزی بزند. بدین معنا که خودش کارخانه ای در ناتینگهام تأسیس نماید.

درست وقتی که میزان فروش بالا رفت، کراگو با یک بحران غیرمنتظره در زندگی خود مواجه شد. سه سال پس از راه اندازی این کسب و کار و وقتی که او هفت روز در هفته مثل ساعت کار می کرد، از صخره ای به ارتفاع ۸۰ فوت سقوط کرد و به شدت مجروح شد. لگن، مچ هر دو دست و بخش زیادی از استخوانهای بدنش شکست. او مجبور بود شش هفته در بیمارستان بماند اما پس از دو هفته، حساب خود را با بیمارستان تسویه کرد و با چوب های زیر بغل که به طور ویژه برای خود او ساخته شده بود شروع به حرکت کرد.

اراده تزلزل ناپذیر او برای موفقیت، نتیجه خود را داد. اکنون شرکت پی جی اسموتیز در هفته حدود 350 هزار بطری با ۱۴ طعم مختلفی میفروشد و در سال 2004 کراگو همچنین نوشیدنی سبک تری به نام فروتیز مخصوص کودکان عرضه کرد. در نتیجه گردش مالی آنها در سال ۲۰۰۴ حدود ۱۲ میلیون پوند محاسبه گردید.

مقاله مرتبط:
چگونه موفق شدم
منبع: چگونه موفق شدم نوشته راشل بریج