من همراهتم! مقالات خوب رو در همراهتم دنبال کنید.

بنیانگذار شرکت ارتباطات دی ایکس

کریس گورمن

تاریخ تولد: ۲۵ دسامبر ۱۹۶۶

وضعیت تأهل: متأهل با چهار فرزند

بالاترین سطح تحصیلات: دبیرستان

مدارج تحصیلی: پنج دیپلم عادی

علایق: مسافرت، نواختن و نوشتن نت موسیقی، فیلم و امور خیریه.

 فلسفه شخصی: «چیزهای خوب به کسانی می رسد که انتظار می کشند. اما تنها کسانی ضرر می کنند که عجله به خرج می دهند.»

کريس گورمن نخستین علائم استعداد کارآفرینی خود را در سیزده سالگی بروز داد. او هر روز تکه ای کاغذ به صاحبان مغازه ها می داد و آنها را متقاعد می کرد تا کار توزیع تمام روزنامه ها را به وی بسپارند زیرا فکر می کرد می تواند این کار را به نحو بهتری انجام دهد.

گورمن که در ناحیه فقیرنشین هارتلپول بزرگ شده بود، مدرسه را در شانزده سالگی رها کرد و در یک سوپرمارکت محلی به کارآموزی در امر مدیریت پرداخت. آرزوی او این بود که در سی سالگی تبدیل به مدیر یک فروشگاه شود و درآمد سالیانه ای معادل 300 هزار پوند داشته باشد.

گورمن متوجه شده بود که ظرفیت بازار برای گوشی های تلفن همراه بسیار زیاد است. لذا به لندن رفت تا در آنجا به کار فروش این گوشی ها به شرکت های بزرگ بپردازد. او در این کار بسیار موفق بود تا اینکه همسرش باردار شد و آنها تصمیم گرفتند به اسکاتلند بروند و به لحاظ مالی با مشکلاتی مواجه شدند. در آن زمان سال ۱۹۹۰ بود و بازار مسکن دچار رکود شده بود، به گونه ای که 30 هزار پوند از ارزش خانه ای که گورمن در ویمبلدون خریده بود کاسته می شد. او مجبور بود وامی با ٪۲۶ بهره برای خود فراهم کند تا بتواند خانه اش را از رهن آزاد کند. وقتی گورمن کار فروش گوشی های همراه در اسکاتلند را آغاز نمود، ابتدا با مقاومت شدیدی از سوی مشتریان مواجه گردید.

او سه شب در هفته در کتابخانه محل به مطالعه تمام مطالب مربوط به مشتریان بالقوه پرداخت. تحقیق او نتیجه داد. در عرض ۱۸ ماه او بهترین فروشنده شرکت بود و درآمدش به قدری شد که تمام قرض هایش را بدهد و ودیعه خانه را بپردازد.

اما همان زمان که در این شرکت فعالیت می کرد  فکر کرد حالا وقت آن رسیده که کارفرمای خودش باشد. لذا شغل خود را رها نموده و ۲۵۰۰۰ دلار سرمایه گذاری کرد تا مؤسس و سهامدار شرکت ارتباطات دی ایکس شود، یکی از اولین شرکت هایی که در بریتانیا از طریق فروشگاه های جزئی فروشی به فروش گوشی های تلفن همراه مبادرت نمود. این ایده الهام بخشی بود. در فاصله سال های ۱۹۹۵ و ۱۹۹۹ شرکت دی ایکس ۱۴۰ فروشگاه افتتاح کرد و گردش مالی آن از 100 هزار پوند به ۷۰ میلیون پوند افزایش یافت. درست قبل از اینکه گورمن پا به سی سالگی بگذارد، شرکت ٪۲۵ سهام خود را در ازای ۴ میلیون پوند به شبکه موبایل بریتانیا معروف به بی تی سل نت فروخت که ۱ میلیون پوند از آن به گورمن تعلق می گرفت.

او با بی باکی تصمیم گرفت توجه خود را به اینترنت معطوف کند و در سال ۱۹۹۹ مبلغ 200 هزار پوند برای راه اندازی یک سایت مشاوره اینترنتی به نام ریالینی گروپ سرمایه گذاری کرد. این بار موقعیت زمانی بسیار مناسب بود. در عرض شش ماه، ۹۰ نفر برای او کار می کردند و مقدار ۸ میلیون پوند سفارش داشت. پس از فقط ۱۵ ماه، شرکت خود را به مبلغ ۳۵ میلیون پوند به شرکت جی یواس فروخت، که از این مبلغ ۱۴ میلیون پوند سود خود او بود.

مقاله مرتبط:
چگونه موفق شدم
منبع: چگونه موفق شدم نوشته راشل بریج