من همراهتم! مقالات خوب رو در همراهتم دنبال کنید.

برنامه بازاریابی قدرتمندی تدارک ببینید

به هنگام طراحی بازاریابی به هفت عامل مهم توجه فرمایید

محصول

شما دقیقاً چه می‌فروشید؟ یکی از اشتباهات رایج بسیاری از موسسات اقتصادی این است که کالای خود را با توجه به عینیتی که دارد، تعریف می‌کنند.«ما دستگاه های فتوکپی تولید می‌کنیم.» یا «ما متخصص تولید کامپیوتر و لوازم آن هستیم.» اما به یاد داشته باشید مردم با توجه به آنچه می‌فروشید از شما خرید نمی‌کنند. آنها به این مهم توجه دارند که محصول شما برای آنها چه کار می‌کند؟ به عنوان مثال یک خرده‌فروشی لباس‌های زنانه می‌بایست محصول خود را به این شکل معرفی کند:«ما به خانم‌ها کمک می‌کنیم تا آراسته‌تر به نظر برسند» یا «ما به خانم‌ها کمک می‌کنیم تا با انتخاب بهترین لباس‌ها به موفقیت‌های شغلی بالاتری برسند.» در نتیجه همیشه کالایتان را با توجه به سودی که عاید مشتری می‌کند، تعریف کنید.

قیمت

چقدر می‌توانید بر قیمت محصولات خود بیفزایید و آیا مشتری توان پرداخت آن را دارد؟ توجه داشته باشید که عامل اصلی تعیین کننده قیمت شما، شرایط رقابتی شماست.

اشخاص

ابتدا مشتریان خود را بیاید و آنها را مطالعه و بررسی کنید. سپس اشخاصی را برای فروش در نظر بگیرید که با مشتریانی که قبلاً تعریف کرده‌اید همخوانی داشته باشند. در غیر این صورت، فروشنده شما نمی تواند با خریدار بالقوه ارتباط موثر برقرار کند.

تبلیغات

 قدیمی‌ترین واسطه برای درج آگهی‌های تجارتی، روزنامه‌ها و مجلات‌اند. پس ببینید آیا مشتریان بالقوه شما روزنامه یا مجله می‌خوانند. همینطور برای آگهی‌های رادیویی و تلویزیونی بررسی کنید که زمان آن با شرایط مشتریان شما هماهنگی داشته باشد.

 

برنامه بازاریابی قدرتمند‌ خود را تکمیل کنید

بسته‌بندی

ابتدا به بسته‌بندی واقعی و فیزیکی توجه کنید. از رنگ و شکل کالا گرفته تا چگونگی ظرف یا کارتنی که کالا در آن قرار می‌گیرد و حمل می‌گردد. شرکت اپل یکی از پیشگامان در بسته‌بندی کامپیوترهای خود بوده است. کامپیوتر اپل در واقع فریاد می‌زند:«به من نگاه کنید! من عالی‌ترین هستم!»

موقعیت‌یابی

به شرایط و موقعیت موجود در بازار توجه کنید. با توجه به علم و اطلاعی که از مشتریان خود دارید چگونه می‌توانید در نظر او عالی به نظر برسید؟

مکان

جایی که کالایتان را می‌فروشید می‌تواند تاثیر فراوانی بر موفقیت شما داشته باشد. امروزه حتی مطب پزشک ها نیز با توجه به مدل و سن‌وسال بیماران تغییراتی در تزیینات و دکوراسیون خود می‌دهند.

 

مقالات مرتبط:
موفقیت شغلی
مشتریان خود را بشناسید
در کجای منحنی سیگموند قرار دارید
قانون پارتو
تجارت خود را رشد دهید
مارک تجاری شخصی خود را خلق کنید
منبع: موفقیت شغلی