من همراهتم! مقالات خوب رو در همراهتم دنبال کنید.

با شناخت موانع ، موفقیت خود را تضمین کنید

هر فردی شایسته موفق شدن است و در صورتیکه شرایط را برای خودش ایجاد کند به موفقیت دست پیدا می کند . اما باید به این نکته توجه کرد که هر کسی تعریف خاصی از موفقیت دارد و آن را  طبق معیارهای خودش تعریف می کند .                                                                                                                                                                                                                                                                                                     

بنابراین، اینکه شما ابتدا موفقیت را برای خود تعریف کرده و راههای دست یابی به آن را بنویسید کمک زیادی به شما برای رسیدن به آن می‌کند.

 
یکی از مسائل کمک کننده  شناخت موانعی است که در این راه وجود دارند زیرا نمی توان به خاطر وجود موانع بی خیال اهداف شد وشناسایی مسیر بهترین راه را برای رسیدن به خواسته هامی باشد. باورهای محدود کننده و موانع ذهنی بصورت گفتگوهای ذهنی شکل می گیرند که هرگاه بخواهیم تصمیم گیری کنیم ما را از ادامه کار باز می دارند. همچنین شرطی شدن نسبت به شکست های گذشته نیز از موانع رسیدن به موفقیت است.

 

در ادامه شناخته ترین موانع موفقیت را بررسی می کنیم .

 

1.بی هدفی  

افرادی که هدف مشخصی را دنبال نکرده و چشم انداز مشخصی برای آینده خود ندارند ، مانند کشتی طوفان زده ای هستند که بدون شناخت مقصدشان همراه با امواج به هر طرف منحرف می شوند .هدف های ما مانند یک فانوس دریایی به کمک کشتی زندگی ما آمده و مسیر ما را در سفر زندگی مشخص می کند . یکی از بهترین راههایی که می توان چشم اندازهای خود را شناسایی کرد، توجه به ارزش های فردی است.

انسان های موفق و تاثیرگذار برای کار و زندگی خود هدف مشخص داشتند .به همین دلیل در بدترین شرایط نیز اراده ، انگیزه و پشتکار خود را حفظ کرده و در نتیجه بر موانع و مشکلات مسیر غلبه کردند .

با پاسخ به سوالات زیر می توانید چشم انداز واضح تری در اختیار داشته باشید :

  1. الویت من در زندگی چه چیزی است ؟ پاسخ های متفاوتی می توان به این سئوال داد. بطور مثال امنیت، ماندن در کنار خانواده، کمک به دیگران، پیشرفت، پیشرفت شغلی، یادگیری و…
  2. چه هدف ارزشمندی دارم که حتی حاضرم برای آن خطر کنم ؟
  3. چه مشخصاتی در افراد برایم جذاب و تحسین کننده است؟ برای پاسخ به این سوال میتوانید فردی که برایتان مهم و ارزشمند است را درنظر گرفته و مشخصات او را لیست کنید . جالب است بدانیدکه در بین مشخصات لیست شده مواردی را خواهید دید که آرزوهای پنهان شما هستند .

2.عدم تمرکز

احتمالا شما هم در کودکی آزمایش سوزاندن کاغذ با ذره بین  را انجام داده اید . دلیل سوختن کاغذ متمرکز شدن اشعه های خورشید در یک نقطه هست . به جرات می توان گفت افراد موفق ، زندگی خود را وقف رسیدن به هدفشان کرده اند و تمام تمرکزشان را روی آن قرار داده اند . اگر شما هم بتوانید مانند نور خورشید و ذره بین عمل کنید و مانند افراد موفق تمام توانایی های خودتان را روی هدفتان متمرکز کنید در مسیر موفقیت  گام برداشته اید .

به یاد داشته باشید هدف و علاقه خودتان را دنبال کنید نه هدف و علاقه دیگران را. گاهی در اثر تبلیغات ،کار یا حرفه ای به شدت مورد استقبال قرار می گیرد و افراد زیادی را جذب می کند اما تنها اندکی از افراد این مسیر را تا انتها دنبال کرده و موفق می شوند و خیلی از کسانی که در ابتدا با انگیزه کار را شروع کردند دربین راه متوقف می شوند . به نظر شما دلیل این مسئله چیست؟
درست است . کسانی که در بین راه منصرف شده اند در حال زندگی کردن هدف دیگران بودند و پس از مدتی با از دست دادن انگیزه روبرو شده اند .

3.ترس از شکست

یکی دیگر از موانع موفقیت، ترس از شکست است. این مانع باعث عدم تصمیم گیری و عدم تحرک درما شده و مارا منتظر رسیدن شرایط ایده آل نگه می دارد . این عامل باعث میشود تا معمولی بودن را انتخاب کنیم و سطح توقعات خود را از زندگی به پایین ترین حد برسانیم. ترس از شکست خود را به شکل های گوناگون نشان می دهد. گاهی ترس از نه شنیدن، ترس از قضاوت و ترس از پذیرفته شدن، ما را از دستیابی به موفقیت باز می دارد.

یکی از عواملی که می تواند به ما کمک کند تااز این مانع عبور کنیم ، اقدام است. هنگامی که در زمینه مورد نظر به یادگیری پرداختیم و بر آن مسلط شدیم، نوبت به اقدام میرسد. توصیه ما این است که هدف های کوتاه مدت برای خودتان در نظرگرفته و پس از رسیدن به  هدف به خودتان پاداش (حتی پاداش های کوچک ) دهید تا اعتماد به نفس بیشتری پیدا کنید .

 

4.کمالگرایی منفی

عامل مهم دیگری که مانع موفقیت  می شود ، کمال طلبی منفی است. افرادی که توانایی روبرو شدن با واقعیت های زندگی را ندارند، استانداردهای بالایی را تعیین می کنند تا به آن نرسند و همین عامل را بهانه ای برای شروع نکردن فعالیت های کاری خود بدانند. تصور کنید هدف فردی ایجاد شغل و کارآفرینی است اما هربار با خود می گوید هر زمان در فلان محله دفتری با فلان متراژ و حساب بانکی با فلان مبلغ داشتم اقدام به تاسیس شرکت می کنم .
احتمالا  چنین چیزی در ابتدای راه دور از دسترس است و خود شخص هم می داند اما به طور ناخودآگاه شرطی غیر قابل دسترس برای خودش می گذارد تا هیچوقت امکان انجام آن رانداشته باشد .

افراد زیادی با چنین بهانه تراشی هایی از انجام کار فرار می کنند زیرا دچار ترس از شکستند و خود را  پشت بهانه هایشان پنهان می کنند .

 لازم نیست هر کاری را عالی انجام دهید. گاهی اوقات بهتر است زمان‌تان را صرف تمرکز بر یافتن راه‌حل مسائل مهم‌تر بکنید.

5.ضعف اراده

اشتباهی که در بعضی افراد دیده می شود این است که فکر می کنند موفقیت یک شبه و بدون تلاش به دست می آید. این افراد قسمت سخت و پر از تلاش ، و روبرویی افراد موفق با مشکلاتشان را نمی بینند وفقط  به دستاوردهای بزرگ آنها در زندگی توجه می کنند .
این برداشت اشتباه است که تصور کنیم افراد  موفق بدون سختکوشی و گذشتن از بسیاری از امیال زودگذر به این درجه از موفقیت رسیده اند . ما فقط ظاهر موفق و داشته های آنان را می بینم و از سختی ها و چالش هایی که در راه رسیدن به  هدفشان داشته اند بی خبریم.

اینجاست که احتمال خطا بالا می رود ودر نتیجه اگر در مسیر پیشرفت به مشکل بخوریم ، دلسرد شده و اراده وانگیزه خود برای ادامه راه  را از دست  می دهیم .

می‌توان اراده را هم‌چون ماهیچه‌ای ذهنی تصور کرد. اگر از آن به‌طور مرتب استفاده کنید، خود‌به‌خود قوی می‌شود، اما اگر آن را به کار نیندازید، این ماهیچه ضعیف می‌شود ودرنتیجه به جای تمرکز بر اهداف بلند مدت تسلیم  وسوسه‌های کوتاه‌مدت با پاداش فوری می شویم و از راه باز می مانیم.

مطالعات بسیار نشان داده‌اند که قدرت اراده و خویشتن‌داری ارتباط نزدیکی با سطوح بالای موفقیت و شادی دارد.

نگذارید ضعف انضباط ‌شخصی و اراده مانع دستیابی به اهداف‌تان شود. بکوشید دائما انضباط شخصی خود را افزایش دهید. با استفاده‌ی منظم از قدرت اراده آن را تقویت کنید.

آکادمی هفت آغازی برای رسیدن به موفقیت ……
همراهتان هستیم