من همراهتم! مقالات خوب رو در همراهتم دنبال کنید.

با شناخت ترسهایتان ، موفقیت خود را تضمین کنید

با شناخت ترسهایتان ، موفقیت خود را تضمین کنید 

   موفقیت یک اصطلاح زیبا و در عین حال پیچیده‌ای است که بیشتر مردم آن را می‌خواهند، اما تعداد معدودی قادر به دریافت و رسیدن به آن هستند. در همین راستا، موفقیت که با مزایا و فرصت‌های شگرف همراه است بسیار کم برای افراد پیش می‌آید. اما در این راه ترس‌هایی که مانع رسیدن به موفقیت می‌شوند وجود دارند که از حرکت افراد جلوگیری می‌کنند

ترس یکی از مواردی است که باعث می‌شود هرگز به آن چیزی که می‌خواهید دست پیدا نکنید. در واقع ترس یک نیروی قدرتمند است و این قدرت را دارد که جاه‌ طلبی، اهداف و آرزوهای شما را نابود کند. هنگامی که ترس در شما رخنه می‌کند یک حالت بهانه‌جویی برای انجام ندادن کار در شما ایجاد می‌شود.

 

برخی از دانشمندان ترس را یک انسداد ذهنی می‌دانند که بر عملکرد تمام سیستم بدن تاثیر می‌گذارد. از شایع‌ترین تاثیراتی که می‌تواند ترس بر عملکرد ما بگذارد ایجاد استرس می‌باشد
در این مقاله به این موضوع اشاره کرده‌ایم که چه نوع ترس‌هایی مانع رسیدن ما به موفقیت می‌باشند و تا حدودی به شناسایی ترس‌ها کمک می‌کند.

 

 

 

 

 

ترس از رد شدن

ترس از رد شدن و یا عدم پذیرش اولین موردی است که می‌خواهیم آن را بررسی کنیم. این ترس احتمالا چیزی است که همه‌ی ما آن را تجربه کرده‌ایم. ترس از رد شدن در یک مصاحبه‌ی شغلی، ترس از مردود شدن در یک آزمون دانشگاهی، ترس از پاسخ نه شنیدن و یا موارد دیگر که ممکن است در ذهن شما باشد.

ماهیت این ترس همان عدم پذیرش و یا رد شدن می‌باشد که باعث می‌شود اعتمادبه‌نفس ما به شدت کاهش یابد و یا حتی در برخی موارد آنقدرتاثیر منفی دارد که فرد را دچار افسردگی می کند .برای شناسایی این ترس باید متوجه باشیم که آیا از انجام کاری به‌دلیل رد شدن در آن صرف نظر می کنیم یا خیر ؟

راه دیگر شناخت این ترس این است که بدانیم  معمولا  برای اینکه مانع به‌وجود آمدن از این نوع شکست شویم کارهایی را انجام می‌دهیم که دور از آن چیزهایی است که مورد علاقه یا مورد هدف ما بوده باشد.

ترس از شکست خوردن

این نوع از ترس کمی با مورد قبلی که معرفی شد متفاوت است.

 پائولو کوئیلو نویسنده کتاب‌هایی مانند کیمیاگر می‌گوید:

فقط یک چیز است که دستیابی به رویا را غیر ممکن می‌سازد و آن هم ترس از شکست خوردن است

وقتی صحبت از موفقیت و رسیدن به آن می‌شود غیر ممکن است که نامی از شکست به گوش شما نخورده باشد و حتی اگر داستان افراد موفق را مطالعه کرده باشید متوجه خواهید شد که شکست همیشه جزئی از مسیری است که قرار است برای موفقیت طی کنید.

ترس از شکست دلیل دیگری است که چرا بسیاری از مردم به بهترین زندگی خود دست پیدا نمی‌کنند. مردم همیشه دلایل زیادی را برای ترس‌های شکست خوردن عنوان می‌کنند. دلایلی مانند از دست دادن منابعی که دارند، تمسخر دیگران و یا دلایلی که ممکن است بسیار شنیده باشید.

همانطور که گفته شد ترس از شکست همواره وجود دارد و دلایل متعددی را می‌توان برای دلایل ایجاد ترس عنوان کرد. اما نکته‌ مهم این است که شکست را نمی‌توان در مسیری که برای موفقیت طی می‌کنید انکار کرد.

ترس از تنها ماند

گاهی اوقات ترس از شکست نیست که ما را می‌ترساند، بلکه موفقیت است. شما از انزوا و تنها ماندنی می‌ترسید که «از جنس مردم نبودن» به دنبال دارد. پس شما عمدا خودتان را تخریب می‌کنید. جرأت مقابله با انتظاراتی که جامعه از شما دارند، به معنی از دست دادن تأیید دیگران است.

آلبرت اینیشتین گفته است:

عجیب است که این همه در سراسر دنیا شناخته شده باشی و در عین حال اینقدر تنها باشی

ترس از زیاده‌خواه به نظر رسیدن

خانواده و دوستان ممکن است شما را به قد‌رنشناس یا خودخواه بودن متهم کنند. آنها می‌گویند: «به چیزی که داری قانع باش.» اما برای شما طبیعی است که از موقعیت‌هایی که برای‌تان پیش می‌آید استفاده کنید تا در زندگی‌تان به چیزهای بیشتری برسید.

کمبل این موضوع را این‌طور توضیح می‌دهد
دنبال کردن کاری که دوست دارید زیاده خواهی نیست بلکه لازم است . ذره ذره وجود شما می داند که این راه زندگی کردن در این دنیاست و تنها راهی است که شما می توانید بهترین هدیه ای که می توانید به دنیا بدهید .

 

 

 

 

 

ترس از دست دادن سرمایه

احتمالا جملاتی مانند «اگر همین یک مقدار پولی را که دارم از دست بدم چی؟» یا «برای من فقط همین یه چند متر زمین باقی مونده اگه اون رو از دست بدم چی؟» را از دوستان و یا اقوام خود شنیده‌اید. ترس از دست دادن یکی از ترس‌هایی است که با ریسک کردن ارتباط نزدیکی دارد.

ریسک کردن و ترس از دست دادن نقطه مقابل هم می‌باشند

افراد همیشه به دنبال این هستند تا ابتدا از داشته‌های خود محافظت کنند و سپس با کسب در‌آمدی به ذخایر خود اضافه کنند
وقتی حقوق‌تان را همان اول ماه تمام می‌کنید و نمی‌دانید بقیه‌ی ماه از کجا باید پول به دست
بیاورید یک حس عدم‌امنیت شدید در شما به وجود می‌آید. وقتی با سرمایه‌گذاری پس‌اندازتان روی کاری که می‌خواهید بکنید ریسک می‌کنید این ترس پیچیده‌تر می‌شود
.

جان وودن به ما یادآوری می‌کند که :

اجازه ندهید اداره کردن زندگی، فرصت زندگی کردن را از شما بگیرد

 

ترس از تغییر کردن در زندگی

ترس از تغییر در زندگی را احتمالا خیلی متوجه‌اش نشویم. برای مثال اگر اتفاقی در زندگی‌مان رخ دهد که مجبور باشیم شرایط جدیدی را بپذیریم، رخداد چنین اتفاقی برای ما ترسناک خواهد بود. مثلا اگر مجبور باشیم یک شغل جدیدی را امتحان کنیم یا به دلیل فاصله زمانی محل کار با خانه از جایی به جایی دیگر نقل مکان کنید و مواردی دیگر که باعث ایجاد ترس در افراد می‌شوند.

این نوع ترس باعث می‌شود ما در جای خود ثابت بمانیم و اگر فرصتی برای تغییر پیش آید از آن استقبال نکنیم. اگر یک پیشنهاد کاری مناسب‌تری به ما شد به دلیل وجود همین ترس از آن استقبال نکنیم. این ترس بر نحوه‌ی تصمیم‌گیری ما نیز اثر می‌گذارد و اغلب انتخاب‌هایی می‌کنیم که کمترین تغییر را در زندگی ما به همراه داشته باشد. این ترس ها به طور معمول استرس افراد را بالا می برد

 

 

 

 

 

 

 

 

ترس از مسئولیت و تعهد

موفقیت مسئولیت‌های خوش را به همراه دارد. وقتی استعداد و توانایی‌های شما شناخته می‌شود، دنیا از شما انتظار دارد که از آنها استفاده کنید. اگر مشکل تعهد دارید، تلاش خواهید کرد در موقعیتی قرار گیرید که در نظر دیگران برتر باشید. زیگموند فروید باور داشت که :
بیشتر مردم در واقع به دنبال آزادی نیستند ، چون آزادی مسئولیت به همراه دارد و بیشتر مردم از مسئولیت می ترسند.

 

ترس از رشد
رشد با درد همراه است. این درد حاصل از هم پاشیدن گذشته است. ولی تا چیزی را از دست ندهیم نمی‌توانیم چیز جدیدی به جای آن پرورش دهیم

 

استیو جابز در سخنرانی‌اش در دانشگاه استنفورد گفت:

هیچ محرکی قوی‌تر از «مرگ» برای متمرکز کردن ذهن نمی‌شناسد.
 او در ادامه‌ی سخنرانی‌اش به فارغ‌التحصیلان توصیه کرد تا از این ابزار استفاده کنند تا به خودشان یادآوری کنند که زندگی کوتاه است زمان شما محدود است ، پس آن را با نادیده گرفتن علائقتان تلف نکنید .