من همراهتم! مقالات خوب رو در همراهتم دنبال کنید.

انعطاف پذیری و سازگاری

بدون بازیکنان بزرگ نمی‌توانید یک تیم بزرگ بسازید.  شاید با بازیکنان بزرگ ببازید اما قطعاً بدون آنها برنده نمی‌شوید. بنابراین چطور بازیکنان خوب را به دست می‌آورید؟ در همین رابطه چگونه بازیکن بهتری شوید؟ وقتی صحبت از نفرات خوب در یک تیم است،واقعاً دو گزینه بیشتر پیش‌رو نداریم: یا آنها را تربیت کنیم و یا آنها را با افرادی دیگر جایگزین کنیم. ساختن یک تیم بهتر همیشه از خود شما شروع می‌شود. با اصلاح خودتان به ارزش تیم خود نیز می‌افزایید. پس با اصول 17 گانه کار تیمی خود را برای بازی کردن در تیم‌ها آماده کنید.

 

مغز متفکر موسیقی بیباپ(Bebop  نوعی موسیقی جاز)

کوینسی جونز(Quincy Jones) در سال 1933 در شیکاگو به دنیا آمد و ده سال اول زندگی خود را در یکی از خشن‌ترین محله‌ها سپری کرد. سپس خانواده‌اش به برمرتون در ایالت واشنگتن نقل مکان کرد و او آنجا به عشق خودش نسبت به موسیقی پی برد. در یازده سالگی تصمیم گرفت که یک ساز بنوازد. در چهارده سالگی اولین شغل درآمدزای خود را به عنوان یک نوازنده به دست آورد و در 1957 زمانی که فکر می‌کرد می‌تواند آموزش بیشتری ببیند به پاریس رفت همزمان کاری را در مرکوری رکوردز(Mercury Records) گرفت تا پول بیشتری درآورد. آنجا بود که جنبه تجارتی صنعت موسیقی را فراگرفت و آنقدر در این شغل خوب ظاهر شد که در سال 1964 قائم مقام شرکت شد. او اولین سیاهپوست آمریکایی بود که در یک شرکت ضبط موسیقی یک پست اجرایی را اشغال می‌کرد. او بعدها با یک چالش جدید سروکار پیدا کرد؛ موسیقی متن فیلم‌ها. و برای بیش از 30 فیلم سینمایی و تعداد زیادی از برنامه‌های تلویزیونی موسیقی ساخت. زمانی که در سال 1982 با مایکل جکسون کار می‌کرد، به خاطر اینکه بیشتر وقتش را با اصحاب موسیقی جاز سپری می‌کرد، برخی از همکارانش او را متهم به خیانت کردند. او همیشه طیف وسیعی از انواع موسیقی را برای افراد مختلف ساخته است و از انعطاف پذیری و خلاقیت بالایی در آثارش بهره برده است. از نظر جونز، قابلیت سازگار کردن شرایط چیز بزرگی نیست، این یعنی خود او.

توضیح:

اگر مایلید با دیگران خوب کار کنید و یک بازیکن تیمی خوب باشید باید اراده کنید تا خودتان را با تیم‌تان سازگار کنید. رزا بت موس کانتر(Rosabeth Moss Kanter ) استاد دانشگاه هاروارد میگوید :«افرادی موفق و رو به پیشرفت هستند که در تغییر کردن نیز ماهر باشند». افراد سازگار دارای صفات زیر هستند:

  • آموزش پذیر هستند. آنها همیشه اولویت‌شان ورود به فرضیه‌های کاری جدید است و به شدت آموزش پذیر هستند. افراد آموزش ناپذیر در هنگام تغییر، لحظات سختی را می‌گذرانند.

  • از نظر عاطفی احساس امنیت میکنند. افرادی که احساس امنیت ندارند تقریباً همه چیز را به صورت یک چالش و یا یک تهدید می‌بینند و از آمدن یک فرد با استعداد دیگر به گروه خود، با خشکی و بدگمانی استقبال می‌کنند.

  • خلاق هستند. یک ضرب‌المثل می‌گوید:« سن یک شخص از میزان رنجی مشخص میشود که او در رویارویی با یک ایده جدید، تجربه می‌کند. »

  • به فکر خدمت کردن هستند. افرادی که روی خودشان تمرکز می‌کنند نسبت به افرادی که روی خدمت کردن به دیگران تمرکز دارند، کمتر باعث ایجاد تغییرات در جهت تیم خود می‌شوند.

عمل:

برای انعطاف پذیرتر شدن سعی کنید کارهای زیر را انجام بدهید:

  • یادگیری را برای خود یک عادت کنید. به عنوان مثال می‌توانید همیشه دفترچه ای برای یادداشت موارد جدیدی که یاد می‌گیرید در جیب داشته باشید.

  • نقش خودتان را مجدداً ارزیابی کنید. با مشاهده‌ی نقش خود در تیم به این فکر کنید که آیا نقش‌های دیگری هم در تیم می‌توانستید به عهده بگیرید. همین مسئله به انعطاف‌پذیری بیشتر شما کمک می‌کند.

  • خارج از محدودیت‌ها فکر کنید. بسیاری از مردم به دلیل نداشتن انعطاف، درگیر یک زندگی یکنواخت منفی شده‌اند. هر گاه که با چالشی مواجه شدید به راه‌حل‌های غیر معمول فکر کنید.

نمونه:

ناپلئون در یکی از پیروزی‌های خود خطاب به یکی از فرماندهان شکست خوردۀ خود گفت: «من اشتباهی را که همیشه تکرار می‌کنید به شما خواهم گفت. شما همیشه قبل از نبرد و در حالی که هیچ اطلاعی از حرکات دشمن ندارید نقشه‌های خود را طرح می‌کنید» ناپلئون دلیل اصلی شکست دشمنان خود را داشتن انعطاف‌پذیری می‌دانست.

مقالات مرتبط:
همکاری و مشارکت و تعهد
ارتباط
شایستگی و قابل اتکا بودن
منضبط بودن
ارتقا دادن دیگران و اشتیاق
هدفمند بودن و آگاهی از وظیفه
رابطه‌مندی
از درختان تا تلفن‌ها
راه‌حل‌گرا بودن
چگونه عضو خاصی از یک تیم باشیم
منبع: 17 اصل کار تیمی نوشته جان سی.ماکسول