من همراهتم! مقالات خوب رو در همراهتم دنبال کنید.

تحلیل امیر راکبی در مورد انتخاب هدف اصلی زندگی

هدف

زندگی مانند سفری می‌باشد که دارای خوشی‌ها، لذت‌ها و البته سختی‌ها و مشکلات است که نتایج همه‌ی این‌ها پختگی انسان را در پی دارد. پس بهتر است در این سفر هدف تعیین گردد، تا انسان دچار آشفتگی و سردرگمی و یا روزمره‌گی نشود بی‌آنکه رهآورد خاصی برای خود رقم بزند و هدیه ارزنده‌‍ای به جامعه بشری عرضه کند.

در این مقاله از سایت آکادمی هفت تحیلیل از آقای امیر راکبی در مورد انتخاب هدف اصلی زندگی را برای شما عزیزان قرارداده‌ایم. اگر شما هم جزو افرادی هستید که به دنبال هدف اصلی زندگی خود هستند، در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

چگونگی لذت مستمر از زندگی

انسانی که در پایان سفر زندگی رهآوردهای بسیاری برای خود و دیگران فراهم کرده، کسی است که مسیر طولانی‌تری را نسبت به انسان‌های معمولی می‌پیماید، از تجربه و موفقیت‌های مختلف و جدید سیراب می‌شود ضمن اینکه هرروز تبدیل به انسانی آزموده‌تر و قوی‌تر نسبت به گذشته می‌شود.

به اعتقاد بنده همه‌ی ما به این جهان آمده‌ایم تا کاری بزرگ را به انجام رسانیم و در وجود هر یک از ما موهبتی خاص و نیروی عظیم نهته است. هر یک از ما استعداد خاصی در خود داریم که ممکن است این نبوغ در رشته‌های متفاوت همچون فروش و بازاریابی، نوآوری، کارهای تجاری و یا ترقیات اداری باشد، پس نباید زندگی را صرف مواردی کنیم که در آن هیچ سودی ندارد.

شاید برایتان این مسئله مطرح شود که چگونه می توان در این زندگی لذت مستمر و بی‌پایان داشته باشیم؟ پاسخ این است برای سعادت‌مندی و لذت، لازم است هدف خود را مشخص کرده و کشتی خود را در مسیر رسیدن به آن حرکت دهیم. در اینجا باید نکته ای را به شما خاطرنشان کنم؛ لازم نیست که هدف‌های شما امکان پذیر باشند، البته توجه داشته باشید که خیلی هم دور از منطق نباشد، برای مثال فرض کنید قد شما 150 سانتی متر است در نتیجه شما نمی‌تواند هدف خود را قهرمانی بستکبال یا پرش از ارتفاع قرار دهید. مهمتر آنکه انرژی خود را در راهی بیهوده هدر می‌دهید، حال آنکه می‌توانید به شکل بهتری از آن استفاده کنید.

اهدافتان را محدود نکنید
(اهدافتان را محدود نکنید)

هدف‌های خود را محدود نکنید

هدف‌های محدود، زندگی شما را محدود می‌سازند. پس در انتخاب هدف وسعت نظر داشته باشید. هنگام هدف گذاری آزاد باشید، اجازه دهید افکارتان آزادانه گردش کنند، تمام محدودیت‌هایی که در ذهن دارید دارید آن‌هایی هستند که خودتان برای خودتان ایجاد کرده‌اید. این محدودیت‌ها فقط در ذهن وجود دارند. پس هر وقت محدودیتی به ذهنتان رسید، بلافاصله آن‌را از مغز خود خارج سازید.
از همین امروز به دنبال هدف غایی خود باشید هیچکس غیر از خود شما نمی‌تواند هدف زندگی شما را تعیین کند. و ویژگیهایی که حتماً در هنگام انتخاب هدف باید مد نظر داشت عبارتند از:

  1. هدف باید متناسب با توانایی‌ها و خواسته‌ها باشد، شما باید خود را بشناسید که این منجر به آگاهی شما از خواسته‌ها، علایق، توانایی‌ها و استعداد‌هایتان خواهد شد.
  2. هدفی که تعیین می‌کنید باید در راستای توانایی‌ها و خواسته‌هایتان باشد دقت داشته باشید که عدم توجه به این موضوع موجبات شکست شما را فراهم خواهد کرد.
  3. هدف باید پویا باشد، زندگی تنها یک فرصت است که نمی‌دانیم این فرصت چه زمانیاز ما گرفته خواهد شد، پس باید به خوبی از آن استفاده کنیم.
  4.  هدف باید عام‌المنفعه باشد، اگر هدف به خوبی انتخاب شود موجب شکوفایی ظرفیت‌های درونی ما خواهد شد. باید بدانیم که زندگی دشوار است، رسیدن به هدف نیز همانقدر دشوار می‌باشد، در این میان کسی که هدف درست را انتخاب کرده باشد از تک تک مبارزات لذت می‌برد ضمن اینکه یقین دارد که بعد از هر سختی یک پیروزی غرورآفرین و لذت بخش نهفته است.

هدف باید ما را به چالش بکشد همچنین ما را وادار کند که به دنبال راه‌های جدید باشیم و از تمام امکانات درونی‌مان استفاده کنیم.
هر موفقیت در زندگی مستلزم تلاش و کوشش است. هدف گذاری و تعیین دستاوردهای دلخواه نیز به نیازمند کوشش است. برای عموم مردم، راحت‌تر است که اینگونه امور را کنار بگذارند و به زندگی روزمره خود بپردازند تا اینکه برای زندگی خود هدفی تعیین کنند.

اهمیت تعیین هدف در زندگی
(اهمیت تعیین هدف در زندگی)

اهمیت تعیین هدف در زندگی

برای تعیین هدف خود در زندگی باید ابتدا به سوالات ذیل پاسخ دهید: 

  • بزرگترین استعداد من چیست؟ 
  • بزرگترین توانایی من چیست؟ 
  • دیگران مرا در چه چیز موفق می‌دانند؟ 
  • تجربیاتم مرا برای چه کاری آماده کرده‌اند؟
  •  علاقه شدید من چیست؟ 
  • چه‌چیزی باعث می‌شود که من جانم را فدایش کنم؟

هدف موجب جهت‌گیری زندگی، افزایش توانایی درونی و اولویتبندی ما خواهد شد، که در مورد این مسئله مثالی خواهیم زد، انجام کارهای مختلف با هم مثل آکروبات‌بازی  است که چند بشقاب را روی چند میله به چرخش در آورده و تلاش می‌کند تعادل آن‌ها را حفظ کند؛ این آکروبات‌باز برای جلوگیری از سقوط بشقاب‌ها مدام مجبور است زمانی را برای هر یک از بشقاب‌ها اختصاص دهد و آن را به گردش در آورد. وقتی یک بار این کار را انجام داد مجبور است دوباره از نو شروع کند و هر یک از بشقاب‌ها را دوباره به چرخش در آورد.

فردی که هدف ندارد و اولویت‌بندی نمی‌کند نیز به همین گونه عمل می‌کند، هدف موجب می‌شود که کارهای ما ارزش پیدا کنند، هدف آینده ما را پیش بینی خواهد کرد و از تماشاچی بودن ما در زندگی جلوگیری می‌کند. کسی که دارای هدف است بازیچه طوفان تغییرات قرار نمیگیرد.

سخن آخر

در این مقاله به تحلیلی در ارتباط با انتخاب هدف اصلی زندگی از زبان آقای امیر راکبی پرداختیم. امیدوارم که مطالب عنوان شده در این مقاله برای تمامی شما عزیزانی که به‌دنبال یافتن هدف زندگیتان هستید مفید واقع شود.