من همراهتم! مقالات خوب رو در همراهتم دنبال کنید.

10 روش مطمئن برای افزایش بهره وری

افزایش بهره وری
Productivity.

از آن‌جا که امروزه یکی از موارد قابل توجه برای هر سازمانی افزایش بهره وری کارکنان آن سازمان است؛ توجه به آن و راه‌کارهای بالابردن بهره‌ وری نه‌تنها در سازمان‌ها بلکه به صورت فردی نیز حائز اهمیت است.

تعاریف متعددی برای بهره‌وری ارائه شده است، اما به طور ساده بهره‌وری نسبت ورودی به خروجی یک فرد، واحد و سازمان را نمایش می‌دهد. و افزایش بهره وری از این جهت برای یک سازمان حائز اهمیت است که باعث بالاتر رفتن میزان خروجی باکیفیت آن مجموعه می‌شود.

در همین راستا در این مقاله از سایت آکادمی هفت قصد داریم به بررسی عوامل موثر بر بهره وری کارکنان یک سازمان و روش های افزایش بهره وری بپردازیم. پس اگر شما نیز جزو آن دسته از افرادی هستید که به دنبال راه کارهای بالابردن بهره وری هستند، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

بهره وری چیست؟
(بهره وری چیست؟)

بهره وری چیست؟

بهره‌وری به معنای کارآیی و اثربخشی است. درواقع برای داشتن نگرشی واقع‌بینانه به کار و زندگی باید به بهره وری توجه کرد. معادل دیگر بهره‌وردی در زبان فارسی، راندمان، بازدهی، قدرت تولید و کارآمدی است.

در این فرهنگ انسان‌ها تلاش می‌کنند تا فعالیت‌هایشان را با ارزش‌ها و واقعیت‌ها منطبق کرده و بهترین نتجیه را در راستای اهداف مادی و معنوی خود بگیرند. باتوجه به این مفهوم هدف از افزایش بهره وری کسب نتیجه بهتر در کار و زندگی است.

کارآیی و اثربخشی دو مفهوم متفاوت از یگدیگر هستند که بهره‌وری ترکیبی از این دو مفهوم را شامل می‌شود. کارآیی مرتبط با استفاده مفید از منابع و اثربخشی مرتبط با عملکرد است؛ ترکیب این دو معیارهای تعریف بهره‌وری را مشخص می‌کند که در ادامه آن‌ها بیان کردیم.

 • مقایسه نتیجه به دست آمده با نتیجه‌ای که امکان داشت به دست بیاید.
 • میزان به حقیقت پیوستن اهداف و نتایج مورد انتظار
 • چگونگی استفاده درست از منابع در راستای تولید کالا و خدمات

حال که با مفهوم بهره وری آشنا شدید به بررسی سطوح مختلف بهره‌وری خواهیم پرداخت.

سطوح مختلف بهره وری
(سطوح مختلف بهره وری)

سطوح مختلف بهره‌وری

بهره‌وردی سطوح مختلفی از سطح فردی تا جهانی را شامل می‌شود که در هر کدام از این سطوح امکان افزایش بهره‌ وری وجود دارد. البته راه کارهای بالا بردن بهره وری در هر یک از این سطوح با دیگری متفاوت است.

بهره‌وری فردی

بهره‌وری فردی به معنای استفاده درست از استعدادها و توانایی‌های فردی در مسیر دستیابی به اهداف و پیشرفت در زندگی خود می باشد. البته از منظر سازمانی، افزایش بهره وری فردی در نهایت منجر به افزایش بهره وری در یک سازمان نیز خواهد شد.

به‌طوری‌که با آموزش و رشد نیروی انسانی در سازمان‌‌ها و مشارکت کارکنان در اداره سازمان شاهد افزایش بهره وری نیروی انسانی خواهیم بود که در نهایت به رشد و پیشرفت سازمان منجر خواهد شد؛ در اصل این دو مکمل یکدیگر خواهند بود.

بهره‌وری در خانه

افزایش بهره وری در خانه منجر جلوگیری از اسراف و بالاتر رفتن کیفیت زندگی خانوادگی خواهد شد.

بهره‌وری در سازمان

مفهوم افزایش بهره‌ وری معمولاً در این سطح از بهره‌وری تعریف می‌شود. به‌طوری‌که بیشتر سازمان‌ها به دنبال راه کارهای بالا بردن بهره وری هستند. افزایش بهره وری در سازمان منجر به رشد و پیشرفت روز افزون آن سازمان خواهد شد.

بهره‌وری در یک سازمان به معنای استفاده درست و موثر از منابع موجود و کاهش ضایعات، ارتقاء رضایت مشتری، افزایش میزان انگیزه در کارکنان، دلپذیری محیط کار و از این دست موارد است. 

بهره‌وری ملی

برای توسعه اقتصادی یک کشور باید به افزایش بهره وری در سطح ملی توجه ویژه‌ای داشت که این مسئله در نهایت منجر به بالا رفتن سطح رفاه زندگی مردم آن جامعه می‌گردد. با استفاده بهینه از منابع فیزیکی و انسانی یک کشور می‌توان شاهد افزایش بهره وری آن دولت بود.

عوامل موثر بر بهره‌وری

عوامل زیادی وجود دارد که می‌تواند بر افزایش بهره وری یک سازمان تاثیرگذار باشد که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم.

 • نیروی انسانی
 • مدیریت
 • دولت
 • امکانات و تسهیلات
 • تکنولوژی
 • محیط
 • مواد و انرژی

موارد فوق‌الذکر هر کدام می‌تواند نقش بسزایی در میزان بهره وری کارکنان یک سازمان داشته‌باشد. در ادامه به بررسی راه‌کارهای بالابردن بهره وری می‌پردازیم.

افزایش بهره وری فردی
(افزایش بهره وری فردی)

روش‌های افزایش بهره وری فردی

همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم بهره وری سطوح مختلفی دارد که در این مقاله تمرکز ما بر افزایش بهره وری فردی و سازمان است. در ادامه با پنج مورد از بهترین راه‌های افزایش بهره وری در سطح فردی آشنا خواهید شد.

 1. کمال گرا نباشید

در گذشته مردم بر این باور بودند که افراد کمال‌گرا افراد بسیار موفقی هستند اما امروزه تحقیقات خلاف این مسئله را بیان می‌کند. کمال‌گرایی یک ویژگی خطرناک است که می‌تواند بهره‌وری شما را به شدت کاهش دهد. پس کمال‌گرایی خود را تحت کنترل داشته باشید.

 1. اهداف واقع گرایانه داشته باشید

اهداف غیرواقع‌گرایانه منجر به شکست هستند پس مبنای انتخاب اهداف خود را براساس واقعیت قرار دهید. اهداف باید به گونه‌ای باشند که بتوانید برای آن‌ها برنامه‌ریزی کنید.

 1. میزتان را خلوت کنید

بله درست متوجه شدید، میزتان را خلوت کنید. بهم‌ریختگی باعث افزایش استرس می‌شود که در نهایت منجر به حواس‌پرتی و کاهش بهره‌وری شما خواهد شد.

 1. آب بنوشید

نوشیدن آب برای سلامت بدن بسیار مهم و حیاتی است. همانطور که می‌دانید بخش زیادی از بدن ما از آب تشکیل شده است در همین راستا نوشیدن آب به شما انرژی بیشتر خواهد داد و بهانه‌ای برای از جا بلند شدن است.

 1. استراحت کردن را فراموش نکنید

این مورد یکی از تاثیرگذار ترین راه‌کارهای بالابردن بهره وری است. سعی کنید بین زمان کار کردنتان، زمانی را نیز برای استراحت اختصاص دهید. کار کردن بیش از حد منجر به خستگی و پایین آمدن سطح انرژیتان خواهد شد.

افزایش بهره وری سازمانی
(افزایش بهره وری سازمانی)

روش‌های افزایش بهره وری در یک سازمان

مهم‌ترین عنصر تشکیل دهنده یک سازمان نیروی انسانی آن است در همین راستا بهبود بهره وری کارکنان یک سازمان در سطح فردی خود‌به‌خود منجر به بالا رفتن بهره وری سازمان خواهد شد. اما روش‌هایی نیز برای بالابردن بهره وری سازمان نیز وجود دارد که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت.

 1. آموزش کارکنان

یکی از روش‌هایی که بوسیله آن بهره وری کارکنان سازمانتان بالا خواهد رفت، آموزش است. آموزش نقش مهمی در این امر داشته و می‌تواند بهره وری یک سازمان را به طور چشمگیری افزایش دهد.

 1. افزایش رضایت کارکنان

افزایش رضایت کارکنان یک سازمان رابطه مستقیمی با بالارفتن بهره وری در آن سازمان دارد. با در نظر گرفتن پاداش و امکانات رفاهی و همچنین فراهم نمودن محیطی شاد و پر انرژی برای کارکنانتان قادر به افزایش میزان رضایت کارکنانتان شوید.

 1. امنیت کارکنان

تضمین امنیت شغلی کارکنان از دیگر مواردی است که منجر به بالارفتن بهره وری در یک سازمان خواهد شد. وقتی کارکنان شما خیالشان از این بابت آسوده باشد با دقت بیشتری بر کار خود تمرکز می‌کنند.

 1. ایجاد انگیزه

بوجود آوردن محیطی پویا برای کارکنان باعث ایجاد انگیزه و بهبود بهره‌وری آن‌ها خواهد شد. امکان پیشرفت و ارتقاء شغلی، پاداش، گردهمایی‌های تفریحی و از این دست موارد می‌تواند به پویا شدن محیط کار کمک شایانی کند.

 1. تعیین هدف

در یک سازمان تمامی واحدها باید به طور شفاف با وظایف و اهداف خود آشنا باشند. این اهداف باید مسیر کسب و کار را به کارکنان تفهیم کند و القا کننده جایگاه ارزشمند کارمند در این مسیر باشد. وقتی کارمندی بداند نقش تاثیرگذاری در این مسیر دارد بهره وری او افزایش پیدا خواهد کرد.

اهمیت افزایش بهره وری
(اهمیت افزایش بهره وری)

سخن آخر

یکی از رکن‌های اساسی پیشرفت در هر زمینه‌ای افزایش بهره وری در سطح فردی و سازمانی است. به همین دلیل آشنایی با راه‌کارهای بالابردن بهره وری برای هر فرد و سازمانی ضروری است.

در این مقاله از سایت آکادمی هفت سعی بر این داشتیم تا بهترین و مطمئن‌ترین روش‌های بهبود بهره وری را برای شما گردهم آوریم. ممنون که تا انتهای این مطلب با ما همراه بودید.