من همراهتم! مقالات خوب رو در همراهتم دنبال کنید.

اصول ایجاد انگیزه در کارکنان یک سازمان

اصول ایجاد انگیزه در کارکنان

اصول ایجاد انگیزه در کارکنان از مهم‌ترین مفاهیمی است که مدیران هر سازمانی باید به آن توجه ویژه داشته باشند. آشنایی با اصول ایجاد انگیزه در کارکنان و پیاده‌سازی این اصول برای مدیریت یک سازمان از این جهت حائز اهمیت است که می‌تواند تاثیر بسزایی در رشد آن سازمان داشته باشد. 

همانطور که می‌دانید مهم‌ترین ساختار یک سازمان را کارمندان آن تشکیل می‌دهد. با توجه به این مسئله، هر مدیری برای رشد سازمان خود نیازمند دانستن اصول ایجاد انگیزه در کارکنان و چگونگی بکارگیری این عوامل در هنگام مدیریت سازمان خود است. 

عملکرد کارکنان یک سازمان تاثیر مستقیمی بر رشد آن سازمان داشته و این مسئله از دلایل اهمیت ایجاد انگیزه برای کارمندان به شمار می‌رود از دیگر مواردی که بر اهمیت دانستن اصول ایجاد انگیزه در کارکنان می‌افزاید، ایجاد علاقه به کار و بالا بردن بهره‌وری کارکنان سازمان است.

شما با یک جستجو ساده می‌توانید مطالب زیادی تحت عنوان اصول ایجاد انگیزه در کارکنان در بستر وب پیدا کنید اما آیا می‌توان از کاربردی بودن این مطالب اطمینان حاصل کرد یا خیر؟ در این مقاله از سایت آکادمی هفت همراه باشید تا قابل اطمینان‌ترین و نتیجه بخش‌ترین اصول ایجاد انگیزه در کارکنان را با شما در میان بگذاریم.

انگیزه چیست
(انگیزه)

انگیزه چیست؟

یکی از مهم‌ترین مسائلی که امروزه افراد با آن به مقابله می پردازند مسئله بی‌انگیزگی است، اما براستی انگیزه چیست؟ همانطور که می‌دانید برای بکارگیری هر مفهومی در زندگی خود بهتر است که به‌طور کامل با آن مفهوم آشنایی پیدا کنیم. به همین منظور در ادامه به بررسی چیستی انگیزه خواهیم پرداخت.

در پاسخ به سوال انگیزه چیست، سه مولفه اصلی عنوان خواهد شد. این مولفه‌ها عبارت اند از :

 • جهت
 • پشتکار 
 • توان

مهم‌ترین رکنی که به رفتارهای هر فردی جهت می‌دهد، انگیزه آن فرد است. این انگیزه می‌تواند بر میزان پشتکار فرد در هنگام مقابله با مشکلات و موانعی که در پیش‌روی وی وجود دارد تاثیرگذار باشد و همچنین مشخص‌کننده میزان توان یا انرژی وی برای دستیابی به اهداف او باشد. این سه مولفه اهمیت ایجاد انگیزه را مشخص خواهد کرد.

با توجه به موارد ذکر شده در ارتباط با مفهوم انگیزه، دانستیم که انگیزه یک روند درونی است و یکی از موارد اهمیت ایجاد انگیزه دستیابی به اهداف است. بدون انگیزه شما پس از مدت زمان کوتاهی از اهداف خود دست کشیده و دیگر توانی برای ادامه دادن نخواهید داشت.

حال تصور کنید کارکنان یک شرکت بدون داشتن انگیزه چگونه خواهند توانست در رشد و ترقی شرکت نقش داشته باشند؟  در ادامه این مطلب به اصول ایجاد انگیزه در کارکنان یک سازمان اشاره خواهیم کرد.

بهترین اصول ایجاد انگیزه در کارکنان یک سازمان

مدیران موفق، مدیرانی هستند که با مواردی که می‌تواند باعث ایجاد انگیزه در کارکنان یک سازمان شود، آشنایی کامل دارند. با بکارگیری اصول ایجاد انگیزه در کارکنان شما می‌توانید میزان بازده کارمندان خود را بالا برده و باعث ایجاد علاقه در راستای انجام وظایف شغلی به بهترین شکل ممکن در آن ها شوید. با توجه به‌لزوم دانستن این موارد در ادامه آن‌ها را شرح خواهیم داد.

ایجاد امنیت شغلی

امنیت شغلی یکی از مهم‌ترین مواردی است که باعث ایجاد انگیزه در کارکنان یک سازمان خواهد شد. کارکنانی که از بابت شغل خود خیالشان راحت است با اشتیاق و دقت بیشتری به انجام وظایف خود خواهند پرداخت. پس یکی از مهم‌ترین وظایف هر سازمانی، ایجاد امنیت شغلی برای کارکنان آن سازمان می‌باشد.

ایجاد بستری برای پیشرفت 

در هر سازمانی که بستری برای ارتقاء و پیشرفت شغلی وجود داشته باشد، میزان انگیزه کارکنان آن سازمان برای رسیدن به موفقیت‌های شغلی بیشتر خواهد شد و یکی از زمینه‌های افزایش انگیزه را برای آن‌ها فراهم می‌نماید.

صداقت و جلب اعتماد کارکنان

در سمت مدیریت یک سازمان، فردی موفق است که در رفتار و گفتارش صداقت داشته و از دروغ‌گویی اجتناب ورزد. این مسئله باعث جلب اعتماد کارکنان وی خواهد شد. در نتیجه محیط کار برای آن‌ها لذت‌بخش‌تر خواهد شد که این مسئله بر انگیزه کارکنان تاثیر به سزایی می‌گذارد.

توجه به نیازهای کارکنان

یکی دیگر از راه‌های ایجاد انگیزه در کارکنان یک شرکت توجه به نیاز‌های آن‌ها است. این نیاز‌ها می‌تواند جنبه‌های مختلفی را شامل شود. برای مثال فراهم نمودن محیطی آرام و به دور از شلوغی، توجه به پاداش و میزان دستمزد افراد، در نظر گرفتن امکانات رفاهی برای بالا بردن بازده و از این دست موارد که می‌تواند باعث ایجاد انگیزه در کارکنان یک سازمان شود.

عوامل ایجاد انگیزه در کارکنان
(انگیزه در کارکنان)

تاثیرگذارترین عوامل ایجاد انگیزه در کارکنان یک سازمان

پیش‌تر برای شما به معرفی چند نمونه از اصول ایجاد انگیزه در کارکنان پرداختیم. حال زمان آن رسیده است که با تاثیرگذارترین عواملی که می‌تواند در بالا بردن انگیزه کارکنان یک سازمان نقش داشته باشد و باعث از بین رفتن بی‌انگیزگی در آن‌ها شود آشنا شوید.

 • بالا بردن دانش کارکنان به‌وسیله آموزش های مرتبط با شغل آن‌ها
 • در نظر گرفتن پاداش برای ایجاد انگیزه در کارکنان
 • فراهم نمودن بستری برای بروز خلاقیت
 • پرداخت حقوق و مزایا متناسب با توانایی و تخصص فرد
 • زیبایی محل کار
 • شایسته سالاری
 • استفاده از نظرات کارکنان در هنگام اتخاذ نمودن تصمیمات مهم شرکت
 • در نظر گرفتن آزادی عمل برای هر فردی در حیطه کاری مختص به وی

سخن آخر

با توجه به مواردی که در این مقاله ذکر کردیم باید متوجه اهمیت ایجاد انگیزه شده باشید. انگیزه می‌تواند باعث بالا رفتن میزان کارایی کارکنان یک سازمان شده و در نتیجه آن رشد سازمان را به دنبال خواهد داشت. در همین راستا در این مقاله اصول ایجاد انگیزه در کارکنان را برای شما بازگو کردیم تا به‌وسیله آن بتوانید بهره‌وری کارکنان خود را افزایش دهید. ممنون که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید.