من همراهتم! مقالات خوب رو در همراهتم دنبال کنید.

استعدادخودت رو کشف کن

 

 

■استعدادخودت رو کشف کن!

آیا میدانید استعدادهایی درون ما نهفته، که خودمون هم از وجودشان بی اطلاع هستیم.

 

چگونه استعداد خود را کشف کنیم ، سوالی است که بسیاری از افراد برای موفقیت در زندگی شخصی یا کاری خود به دنبال پاسخ به آن هستند و می‌خواهند به هر نحوی که شده به استعداد یا استعدادهای خود پی ببرند. ولی باید گفت که خیلی ها استعداد را با خلاقیت، هوش و یا مهارت اشتباه می‌گیرند و خودشان هم نمی‌دانند اصلاً استعداد به چه چیزی می‌گویند!
جالب است بدانیم  که بعضی افراد در زمینه ای استعداد دارند ولی خودشان نمی‌دانند و بعضی افراد دیگرتصور می کنند در زمینه ای مستعد هستند در صورتیکه در واقعیت اینطور نیست !
خب، بگذارید که ابتدا باهم معنای استعداد رو بررسی کنیم.

 

استعداد چیست؟

 

برای استعداد تعاریف مختلفی ارائه شده است، یک نفر آن را به معنای توانایی می‌داند، یکی عامل اصلی موفقیت و همین طور تعاریف مختلف.

اما معنایی که ما می‌خواهیم برای استعداد ارائه کنیم این است:

استعداد یعنی یادگیری یک مهارت با صرف انرژی کمتر و زمان کمتر.

مثلاً اگر کسی تیراندازی با کمان را در عرض 3 جلسه یاد می‌گیرد ولی در مورد  متوسط مردم 7 جلسه است (با آموزش یکسان)، نشان می‌دهد که آن فرد در این زمینه دارای استعداد است.

پس وقتی میزان پیشرفت کسی در حوزه یا فعالیتی بالاتر از میانگین افراد دیگر است، نشان از استعداد آن فرد است.

چرا لازم است استعدادها و توانایی­های خود را بیابید؟

خیلی از مردم هیچگاه به دنبال کشف استعدادها و توانایی­های خود نمی روند. آنها فکر می کنند هیچ استعدادی ندارند و میزان مهم بودنشان را دست کم می گیرند.

 

 

 

 

 

 

 

 

اگر می خواهید موفق باشید، کشف اینکه چقدر منحصر بفرد هستید و چه استعدادهایی دارید، یک امتیاز مثبت نیست، یک ضرورت است. برای درک بهتر این موضوع به موارد زیر توجه کنید :

 

1– مهم ترین وسیله ی برای رشد، استعدادهای شما است.

 

یک طرز فکر رایج امروزه در جامعه این است که موفقیت رفع نقاط ضعف است. مردم فکر می کنند برای رشد و توسعه باید مواردی که در آنها خوب نیستند را بهتر کنند و نقاط ضعف خود را رفع کنند. البته درست است، در هر چیزی می توانید بهتر شوید. کارکردن روی نقاط ضعف باعث می شود از وضعیت بد به معمولی برسید. اما هیچوقت بدون استفاده از استعدادهایتان نمی توانید به وضعیت عالی برسید.

اگر انیشتین وقتی در امتحان زبان فرانسه رد شد فقط روی آن تمرکز می کرد، هیچوقت یک فیزیکدان برجسته نمی شد.

مهمترین عامل رشد شما استعدادهایتان هستند. آنها را بیابید تا بتوانید از تمام توان خود استفاده کنید.

 

2– استفاده از عامل کلیدی که شما را از دیگران متفاوت می کند.

 

چیزی که شما را از هر شخص دیگر متمایز می کند، شخصیت منحصر بفرد شما است با تمام استعدادها و توانایی های خاصی که دارید. خود شما بزرگترین دارایی هستید که می توانید داشته باشید. اولین گام برای پذیرش منحصر بفرد بودنتان این است که بدانید خاص هستید. هیچکس در دنیا شبیه شما نیست. هیچ فردی ویژگی ها و ارزش های شما را ندارد. هیچکس مهارت های گوناگونی که آموخته اید را نیاموخته است.

کشف استعدادها و توانایی هایتان یعنی آگاهتر شدن از اینکه واقعا چه کسی هستید. فقط وقتی بدانید چه چیزهایی شما را منحصر بفرد می کند می توانید آن را بپذیرید و از آن استفاده کنید.

 

تعریفی دیگر از استعداد:

 

یک استعداد یکی از ویژگی های شما است که قدرت زیادی دارد. چیزی است که به طور طبیعی انجام می دهید، فکر می کنید یا احساس می کنید و می توایند به طور مفید از آن استفاده کنید. چیزی نیست که در مدرسه یا دانشگاه یاد گرفته باشید. یک استعداد یک الگوی فکری، احساسی یا رفتاری طبیعی است.

روانشناسان می گویند ۹۰% چیزی که هر روز فکر می کنید تکراری است. یعنی بیشتر چیزهایی که امروزفکر می کنید را دیروز هم به آنها فکر کرده اید و ۹۰% اینها را روز قبلترش.

علاوه بر تفکرات شما، رفتار و احساسات شما نیز نتیجه ی الگوهای زیرین شخصیت شما است. یافتن استعدادها به طور ساده یعنی یافتن این الگوهای دائمی درون خود و استفاده مفید از آنها.

 

میخواهیم باتوجه به نظر داگ ویلکس (Doug Wilks) که محقق استعدادیابی و موسس وبسایت StrengthsLauncher است، به چگونگی کشف استعدادهای خودمون بپردازیم.

 

 

 

 

 

 

 

 

 داگ ویلکس، ۳ بینش مهم زیر را برای کشف استعدادهای طبیعی شما ارائه کرده است:

 

۱. در کودکی، چه چیزی شما را هیجان‌زده می‌کرد؟

 

کمی وقت بگذارید و شادترین خاطرات خود در دوران ابتدایی را به یاد بیاورید. چه چیزی آن لحظات را آنقدر لذت‌بخش می‌کرد؟ چه ویژگی‌های مشترکی وجود داشت؟ آیا وقتی ۹ ساله بودید، فردی رقابتی بودید؟ شاید به فوتبال علاقه داشتید و هر روز بی‌صبرانه منتظرِ زنگ تفریح بودید. به عشق فوتبال زندگی می‌کردید و عاشق لحظه‌ای بودید که می‌توانستید بیرون بدوید و به زمین تمرین بروید و بازی را شروع کنید. یا شاید از کار کردن بر روی پروژه‌های گروهی بزرگ و رقابتی لذت می‌بردید؟ دوستانتان می‌خواستند که در گروه آنها باشید و استعداد زیادی در بالا بردن نمره‌ی کل گروه داشتید. بله شما از این فرصت‌ها لذت می‌بردید و برایتان هیجان‌انگیز بود.

در کنار فکر کردن به این خاطرات کودکی، به این مسئله نیز فکر کنید که در دوران بزرگسالی، چه فعالیت‌های مشابهی شما را هیجان‌زده می‌کند. شاید هنوز هم اهل رقابت باشید، ولی با این تفاوت که اکنون برای به دست آوردن مشتری‌های جدید برای استارتاپ‌تان رقابت می‌کنید. شاید هنوز هم پروژه‌های استراتژیک و پیچیده را دوست دارید، ولی با این تفاوت که اکنون این پروژه‌ها را برای یک شرکت مشاوره‌ی بین‌المللی انجام می‌دهید.

چرا ما بعضی چیزها را انتخاب می‌کنیم و از کارهای خاصی لذت می‌بریم؟ چرا در انجام بعضی از کارها، بهتر از سایر کارها عمل می‌کنیم؟ «تم استعداد» (talent theme، اصطلاح استفاده شده توسط گالوپ)، یک الگوی طبیعیِ تکرارشونده از اندیشه، احساس یا رفتار است که می‌توان آن را به طور سازنده‌ای به کار گرفت.

شناخت استعدادهای منحصر به فرد، به شما کمک می‌کند تا به این پرسش‌ها پاسخ دهید. استعدادهای منحصر به فرد، به شما نشان می‌دهد که چرا چیزهای خاصی را انتخاب می‌کنید، از کارهای خاصی لذت می‌برید و در بعضی کارها بهتر از کارهای دیگر عمل می‌کنید. در واقع، احتمال اینکه ۵ تم استعداد برتر شما مانند شخص دیگری باشد، فقط ۱ در ۳۳ میلیون است!

بنابراین باید بدانید که آنچه در دوران ابتدایی شما را هیجان‌زده می‌کرده و آنچه در دوران بزرگسالی شما را هیجان‌زده می‌کند، بسیار شبیه یکدیگر هستند. شما فقط از تم‌های استعداد یکسانی (مثلا رقابتی بودن و علاقه به پروژه‌های استراتژیک) در محیط‌های متفاوتی استفاده می‌کنید.

امروز چه کارهایی بیش از سایر کارها، همان لذتی را در شما ایجاد می‌کند که ۲۰ یا ۳۰ سال پیش و در دوران کودکی حس می‌کردید؟ برای نزدیک کردن کارهای امروزتان به لحظاتی که در گذشته شما را هیجان‌زده می‌کرده، راه‌هایی را پیدا کنید. خاطرات دوران دبستان، داستان‌های قدرتمندی هستند که نشان می‌دهند چه استعدادهایی دارید و چگونه باید از آنها استفاده کنید.

 

 

 

 

 

۲. چه وقت‌هایی کاملا زمان را فراموش می‌کنید؟

 

فرض کنید که ساعتِ ۹ صبح روز پنجشنبه است. زمان شما، کاملا به خودتان تعلق دارد و قرار نیست که بازی فوتبالی انجام بدهید، به جایی بروید یا گزارش کاری‌ای را انجام بدهید و تا چند ساعت، هیچ کاری برای انجام دادن ندارید. می‌توانید فعالیت مورد علاقه‌تان را انجام دهید که می‌تواند نواختن گیتار، باغبانی یا نوشتن رمان باشد. شاید هم کار مورد علاقه‌تان، برنامه‌نویسی پایتون برای پروژه‌ی شخصی باشد که چند ماهِ قبل شروع کرده‌اید.

این فعالیت، هر زمان که آن را انجام دهید، شما را جذبِ خود می‌کند و طی آن ذهن، جسم و ادراک شما در تقارن کامل کار می‌کند. در این وضعیت زمان را فراموش می‌کنید و پیش از آنکه بدانید، ساعت ۱۲:۳۰ شده است و شما هنوز حتی به ناهار فکر هم نکرده‌اید. اگر شغل شما نیز به اندازه‌ی پروژه‌ی شخصیِ روز پنجشنبه‌تان لذت‌بخش باشد، چطور؟ آیا می‌توانید دوباره همان جادو را مهار و اسیرِ خود کنید؟

به لحظاتی مانندِ این، توجه زیادی داشته باشید. اگر آنقدر در انجام کاری غرق می‌شوید که زمان را فراموش می‌کنید، این یکی از نشانه‌های مهمِ رسیدن به حالت فِلو (flow، اصطلاحی در روانشناسی به معنیِ غرق شدن در کار) است. اگر در حینِ انجام یک پروژه، هر میزانی از حالتِ فلو را تجربه می‌کنید، به احتمال زیاد در حال استفاده از یک یا چند مورد از استعدادهای طبیعی‌تان هستید.

 

۳. برای انجام چه کاری اشتیاق دارید؟

 

درست در همین لحظه که این مطلب را می‌خوانید، چه آتشی در درون شما شعله‌ور است؟ در طول تاریخ بشر هیچ زمانی برای شروع انجام ماموریت زندگی‌تان، ساده‌تر از همین الان نبوده است. آیا عاشق نوشتن هستید؟ این خیلی خوب است، می‌توانید برای خود یک وبلاگ ایجاد کنید. آیا بهتر از هر فرد دیگری قلاب‌دوزی می‌کنید؟ این عالی است. چند شال و روسری اضافه ببافید و آنها را در سایت‌های خرید و فروش کالا، به فروش برسانید.

آیا حتی فکر کردن در مورد ملاقات و برقراری ارتباط با افراد جدید، شما را بی‌نهایت خوشحال می‌کند؟ برای مثال می‌توانید برای مدیران محلی در شهر خود، جلسه‌ای غیررسمی ترتیب بدهید. آیا از هر سه کار لذت می‌برید؟ در این صورت می‌توانید برای وبلاگ‌نویسانِ قلاب‌دوزی حرفه‌ای، جلسه‌ای ماهیانه برگزار کنید.

در دنیای ایده‌آل، همه می‌توانند هر روز در محل کار، از استعدادها و توانایی‌های خود استفاده کنند. ولی متاسفانه، برای بیشتر مردم اینگونه نیست. در واقع، طبق آمار موسسه‌ی گالوپ، ۶۳ درصد از شاغلین در سراسر جهان، به کار خود علاقه ندارند. البته این رقم، ۲۴ درصدی را که به طور جدی از شغل خود بیزار هستند، شامل نمی‌شود. اگرچه دلایل متعددی برای این مسئله وجود دارد، یکی از عوامل مهم این است که بیشتر شاغلین، به طور روزانه از استعدادهای طبیعی خود در محل کار استفاده نمی‌کنند.

به این مسئله فکر کنید که در طبیعت، عقاب می‌تواند بین ۱۲۰ تا ۲۰۰ کیلومتر در روز پرواز کند. فیل می‌تواند تا ۸۰ کیلومتر در روز بر روی زمین پرسه بزند. اگر عقاب یا فیل را در قفسی اسیر کنیم، آنها دیگر نمی‌توانند به صورتی زندگی کنند که برای آن ساخته شده‌اند. در این حالت،این موجودات خاموش، خفه و اسیر می‌شوند. به همین ترتیب، میلیون‌ها نفر نیز در جهان نمی‌توانند هر روز کاری را انجام دهند که برای آن ساخته نشده‌اند.

برای شما درک این مسئله که در جایی هستید که نمی‌توانید از استعدادهای‌تان استفاده کنید، دردناک و ناراحت‌کننده خواهد بود. خوشبختانه زندگی یک سفر است و یک روز منفرد و مجزا نیست. دست‌کم یک راه کوچک برای دوباره بازگرداندن بعضی از شادی‌های دوران کودکی‌تان پیدا کنید. مثلا در یک روز پنجشنبه، در کار مورد علاقه‌تان غرق شوید و زمان را فراموش کنید یا بر کاری که آرزوی انجام آن را دارید تمرکز و آن را شروع کنید.

 


آکادمی هفت همراه موفقیت شما …………..