من همراهتم! مقالات خوب رو در همراهتم دنبال کنید.

از جایی که هستید شروع کنید

در سال 1951 آلبرت انیشتین، برنده جایزه نوبل در فیزیک، در دانشگاه پرینستون درس می‌داد. او از دانشجویان سال آخر امتحان گرفته بود و داشت به دفترش می‌رفت. استادیار کنار او راه می‌رفت و اوراق امتحانی دانشجویان را با خود حمل می‌کرد و با حالت شرمگینی از انیشتین پرسید: «دکتر انیشتین، آیا امتحانی که از این دانشجویان گرفتید همانی نبود که سال قبل از آنها گرفتید؟»

انیشتین برای لحظه‌ای فکر کرد و گفت:«بله، همان امتحان بود.»

استادیار با تردید پرسید:«اما دکتر، چگونه می‌توانید به یک کلاس در دو سال پیاپی یک سوال بدهید؟»

انیشتین جواب داد: «بله، اما جوابش تغییر کرده است.»

نکته جالب در این حکایت این است که ممکن است پرسش ها همان پرسش های قدیمی باشند، اما در نتیجۀ رشد سریع دنیای فیزیک در آن زمان، جواب های درست با جواب های یک سال قبل از آن فرق داشت.

صادقانه به خودتان نگاه کنید. بیشترین مهارت های شما در چه زمینه‌ای است؟ و مهمترین کاری که برای شرکت‌تان می‌توانید انجام دهید چه کاری است؟ خود را دکتری در نظر بگیرید که می‌خواهید بدنتان را بطور کامل معاینه کنید. با کسب و کار خود چنان برخورد کنید که انگار یک جسم است. اطلاعات دقیقی درباره جزئیات شرکت خود به دست آورید و از آن به عنوان پایه و اساسی برای اقدامات بعدی استفاده کنید. در هرکاری که می‌کنید رفتار صادقانه‌ای به نمایش بگذارید. برنامه راهبردی مستلزم آن است که با ارزیابی صادقانه و دقیق اینکه امروز کجا هستید و چه می‌کنید، کار کنید. این نقطه‌ی شروع برنامه‌ریزی راهبردی و اندیشه استراتژیک است؛ رسیدن به شفافیت درباره‌ی شرایط جاری کسب‌وکارتان.

هارولد جنین، کسی که شرکت آی تی تی را بنا نهاد، همیشه می‌گفت: واقعیت‌ها را به دست آورید. واقعیت‌های حقیقی را به دست آورید. به واقعیت‌های ظاهری کاری نداشته باشید. با توجه به تحلیل‌ها، واقعیت‌های راستین را مشخص کنید. واقعیت‌ها هرگز دروغ نمی‌گویند.

زیر گذشته خط بکشید

اغلب اوقات وقتی شرکتی با مشکل برخورد می‌کند، صاحبان شرکت یا هیئت مدیره متخصصی را به خدمت می گیرند و مسئولیت را به او واگذار می‌کنند. این کار را از آن جهت می‌کنند که این متخصص علاقه‌ای به آنچه تاکنون اتفاق افتاده، ندارد. او معمولاً خطی زیر گذشته می‌کشد و صرفاً به آینده فکر می‌کند. شما هم باید همین کار را بکنید و متخصص تحول‌زایی حودتان باشید.

اندیشیدن از مبدأ صفر

اندیشیدن از مبدأ صفر مستلزم آن است که از ذهنیت «حذف کردنی» در همه ابعاد و کسب‌وکارتان استفاده کنید. برای این کار سوال مهمی از خود بکنید: آیا کاری هست که من در تجارتم انجام می‌دهم که اگر علم و اطلاع امروزی را داشتم، از ابتدا دست به این کار نمی‌زدم؟ آیا کسی در موسسه اقتصادی شما کار می‌کند که اگر قرار می‌شد از نو استخدام می‌کردید، او را به خدمت نمی‌گرفتید؟ اغلب مشکلات در فعالیت اقتصادی شما از آنجا نشأت می‌گیرند که با شخص یا اشخاص نامناسبی همکاری می‌کنید. اگر فعالیتی مطلوب شما نیست، باید سرانجام از آن فعالیت خارج شوید. فقط دیر یا زود آن مطرح است. بدانید اگر فعالیت های پرهزینه و کم‌سودی دارید، به خودی خود بهتر نخواهد شد.

در رابطه با مشتریان نیز همین طور عمل کنید. بسیاری از شرکت‌ها به این نتیجه می‌رسند که اگر با آنها معامله نکنند، بهتر است. گاه بهترین کاری که می‌توانید بکنید این است که مشتری خود را اخراج کنید.

فعالیت اقتصادی خود را تحلیل اساسی بکنید

بسیاری از شرکت‌ها چنان درگیر فعالیت‌های روزانه خود هستند که دلیل وجودی خود را گم می‌کنند. فراموش می‌کنند که قرار است خدمت بخصوصی ارائه بدهند، به هدف مشخصی برسند و یا به مشتری ویژه‌ای خدمت کنند.

مشتری

از خود بپرسید مشتری من چه کسی است؟ با جزییات، ویژگی های او را برای خود مشخص کنید؛ سن و سال و تحصیلات و محل زندگی و… و در صورت تغییرات بازار، آنها چه تغییراتی خواهند یافت؟ بسیاری از شرکت‌ها تصویر روشنی از آنها ندارند.

محصول

کدام بخش از کارتان بهتر و برتر از دیگران است؟ کدام کار شما از رقبایتان بهتر است؟ مشتریان از آن جهت کالایی را از شرکتی می‌خرند که فکر می‌کنند آن کالا در مقایسه با کالاهایی که رقبا تولید می‌کنند، برتر است. شما در چه زمینه‌ای عالی و برتر هستید. فلسفه‌ی جک ولش، مدیر عامل جنرال الکتریک  این بود که شرکتش

در هر بازاری که فعالیت کند باید شماره یک یا دو باشد. در غیر اینصورت باید آن بازار را ترک کند.

هدف

شما نیازمند هدف های کوتاه مدت، میان‌مدت و بلندمدت هستید. همه ی هدف های شما باید مکتوب باشند و برنامه‌ای برای تحقق آنها داشته باشید. نمی‌توانید تیرتان را به هدفی که آن را نمی‌بینید، نشانه بگیرید. شرکت شما کدام نیاز اجتماعی را در بازار مرتفع می‌سازد؟ اگر شما دست از فعالیت بردارید، جامعه چه زیانی متقبل می‌شود؟

مقاله های مرتبط:
الگوی گوسپا
آینده ایده آل خود را طراحی کنید
قانون سه در استخدام
۳ نیاز برتر مشتری
فعالیت استراتژیک ایجاد کنید
به بهبودی مستمر متعهد شوید
هفت اقدام در زمینه عملکرد شخصی
منبع: راهکار برتر