من همراهتم! مقالات خوب رو در همراهتم دنبال کنید.

آینده ایده‌آل خود را طراحی کنید

اینکه مدیران ارشد شرکت چقدر به آینده فکر می‌کنند، موفقیت یا شکست آنها را در کارشان رقم میزند. اگر ندانید به کجا می‌روید، میتوانید از هر مسیر و جاده‌ای که می‌خواهید حرکت کنید و به همان جایی که نمی‌دانید کجاست، برسید.

فراهم آوردن کیفیت آینده‌نگری، مستلزم آن است که تصویر ایده‌آلی برای شرکت خود در زمانی در آینده در نظر بگیرید. فهرستی از همه کارها تهیه کنید و ببینید چه اتفاقی باید بیفتد تا خیال خود را در آینده تحقق ببخشید.

 

پنداره

جیمز مک‌فرسون در 3300 بررسی درباره رهبران، برای اینکه مخرج مشترکی برای رهبران در تمام اعصار به دست آورده باشد، به این نتیجه رسید که مهمترین وجه مشترک رهبران داشتن پنداره است. رهبران داری پنداره‌اند و غیر رهبران پنداره ندارند. داشتن پنداره مستلزم آن است که توان تصور کردن را در خود بپرورید. بسیاری از رهبران هم در شروع کار پنداره دارن، اما وقتی شرایط بازار به هم می‌ریزد، آنها هم پنداره خود را از دست می‌دهند. شما نیز به یک پنداره احتیاج دارید. پنج سال آینده را در ذهن خود تصور کنید. اگر قرار باشد از هر لحاظ عالی باشد، چه شکل و شمایلی خواهد داشت؟ وقتی درباره پنداره خود برای خودتان و تجارت‌تان برداشت روشنی پیدا کردید، تنها یک سوال باقی می‌ماند:« چگونه می‌توانم این پنداره را تحقق بخشم؟»

 

بیانیه ماموریت خود را بنویسید

بیانیه ماموریت شما مبین الهامات و آرزوهای شرکت و هدفی است که شرکت شما بخاطر آن وجود دارد. این یک بیانیه به زبان حال ساده است که می‌گوید شرکت شما به کجا می‌خواهد برسد و در زمان معینی در آینده می‌خواهد چه خواسته‌ای را تحقق بخشد. این بیانیه دلیل وجودی شما را در کاری که می‌کنید، بیان می‌کند. هر بیانیه ماموریت باید معیارهایی داشته باشد که بتوانید پیشرفت و موفقیت به دست آمده را با توجه به آن اندازه‌گیری کنید. اگر هدف شما این است که در سطح کشور به مقام اول فروش و سوددهی برسید، باید مشخص کنید که فروشتان در هر ماه و هر سال چقدر باید باشد تا به این مقام دست پیدا کنید.

 

ارزش‌ها

کارآفرینان موفق ارزهای روشن و واضحی دارند. می‌دانند کی هستند و چه می‌خواهند. این را هم می‌دانند که چه چیزی را نمی‌خواهند. درباره درست و نادرست، برداشت‌های روشنی دارند. از اعتماد و اطمینان برخوردارند و حاضر نیستند بر سر ارزش‌های خود مصالحه کنند. مهمترین ارزشها در شرکتهای موفق عبارتند از انسجام شخصیت، کیفیت، عالی بودن، خدمات مشتریان، توجه کردن به دیگران، سودمندی، نوآوری و عزت نفس فراوان.

 

500 موسسه خوشبخت

وقتی کن بلانکارد و نورمن وینسنت پیل با هم نشستند تا درباره 500 شرکت خوشبخت در سطح کشور بررسی کنند، شرکت‌ها را از زوایای مختلف بررسی نمودند. آنها به این نتیجه رسیدند که شرکتهایی که در هر صنعت ارزش ها و بیانیه ماموریت خود را مکتوب کرده بودند و همه کارکنان شرکت از آنها اطلاع داشتند، سودآورتر از شرکتهایی بودند که به ارزش خاصی اعتقاد نداشتند و اگر داشتند، آنها را مکتوب نکرده بودند.

 

سازمان خود را از نو ایجاد کنید

حریق عظیم

تصور کنید که شرکت شما در حالیکه در صحنه حضور ندارید، در اثر یک آتش‌سوزی بزرگ می‌سوزد و نابود می‌شود. وقتی به صحنه وارد می‌شوید، می‌بینید که همه کارکنان شما سالم‌اند و در محوطه پارکینگ اجتماع کرده‌اند. آن طور که مشخص است در آن سمت خیابان، ساختمانی خالی وجود دارد، می‌توانید بلافاصله به آن ساختمان نقل مکان کنید و کار و کاسبی‌تان را از نو شروع کنید. حالا این سوال مطرح است: کدام یک از تولیدات و خدمات خود را بلافاصله در این محل جدید راه‌اندازی می‌کنید؟ کدام را دیگر شروع نمی‌کنید؟ همه روابط را از نو بررسی کنید. ابتدا به کدام یک از مشتریان‌تان زنگ میزنید؟ و کدام یک از کارکنان‌تان را در محوطه پارکینگ رها می‌کنید و کدام را با خود به ساختمان جدید منتقل می‌کنید؟ اگر قرار باشد کارتان را از نو شروع کنید، به چه دانشی و مهارت اضافی احتیاج دارید؟ امروز برای کسب این مهارت چه می‌توانید بکنید؟

 اشخاص مناسب را انتخاب کنید

در کار تجارت، کارکنان نقش اول را ایفا می‌کنند. همه کاره، عملکردها و نتایج از آنها نشأت می‌گیرد. جیم کالینز در کتابش می‌نویسد:«کلید ایجاد یک تجارت عالی و موفق این است که ابتدا اشخاص مناسب را در اتوبوس نیروی انسانی خود سوار کنید و افراد نامناسب را از آن بیرون بریزید.»

بهترین انسان‌ها دارای دو کیفیت هستند. اول، می‌توان روی آنها حساب کرد که کارشان را بخوبی انجام بدهند و به موقع هم انجام بدهند. دوم، بتوانند با دیگران به خوبی کنار بیایند. در سیاست باور بر این است که:«کارکنان همان سیاست هستند» این مطلب در مورد موسسات تجاری هم صدق می‌کند. اشخاصی که شما انتخاب می‌کنید ابراز ارزش های شخصی و فلسفه‌های شخصی شما هستند. با توجه به اشخاصی که برای سازمان خود استخدام می‌کنید، نوع و کیفیت شرکتی که دارید، رقم می‌خورد.

مقالات مرتبط:
از جایی که هستید شروع کنید
الگوی گوسپا
قانون سه در استخدام
3نیاز برتر مشتری
فعالیت استراتژیک ایجاد کنید
به بهبودی مستمر متعهد شوید
هفت اقدام در زمینه عملکرد شخصی
منبع: راهکار برتر