من همراهتم! مقالات خوب رو در همراهتم دنبال کنید.

آیا من موفق هستم ؟؟؟

از جمله مفاهیم بسیار مهم اجتماعی که شوربختانه باورهای بسیار نادرستی درباره آن وجود دارد مفهوم « موفقیت است . این باورها با ایجاد تصاویر و تعاریف نادرست از موفقیت یا دامن زدن به خوش بینی های کاذب ما را در خواب خوش فرو می برند و باعث می شوند به داشته های کنونی مان راضی ویم و یا یزرگ و دور از دسترس جلوه دادن موفقیت ، امید و انگیزه ما را برای حرکت در مسیر کامیابی و سعادتمندی می بندند .

در واقع باورهای نادرستی که در ارتباط با مفهوم « موفقیت » وجود دارد را میتوان به دو دسته ی باورهای غلط خوش بینانه و باورهای غلط بدبینانه تقسم کرد . هر دو دسته ی باور های نادرست به شدت زیان بار حسرت ، اندوه و سرشکستی در پی ندارند .

اما پیش از اینکه به تبعات و نتایج سو این باورهای غلط درباره موفقیت بپردازیم اجازه دهید برخی را مورد بررسی قرار دهیم :

  • یکسان دانستن موفقیت با ثروت :

یکی از رایج ترین اشتباهات و سو تعبیرها در ارتباط با موفقیت ، یکسان در نظر گرفتن آن با ثروت و داشتن پول است . بسیاری از افراد مخصوصا کسانی که از نظر مالی شرایط خیلی مناسبی ندارند موفقیت را با دسترسی به ثروت و پول بسیار همسان در نظر می گیرند . این در حالی است که ثروت نه رضایتمندی و نه لزوما لذت را به همراه نخواهد داشت . حتما جان راکفلر ، از بزرگترین ثروتمندان تاریخ را می شناسید . او در طول زندگی خود بیش از 350 میلیون دلار از ثروتش را به دیگران بخشید . از او پرسیدند چه مقدار پول او را راضی خواهد کرد . جواب راکلفر بسیار تامل برانگیز است : « فقط کمی کمتر » به دیگر سخن پول و سرمایه ، ابزاری برای زندگی کردن و حرکت در مسیر موفقیت است اما هرگز نمی تواند هدف زندگی باشد . از این رو دستیابی به آن نیز به معنای موفقیت نیست . کما اینکه سرنوشت بسیاری از افراد ثروتمند به خوبی این نکته را تایید می کند .

آریستوتلس اوناسیس ، میلیونر معروف یونانی که در کهنسالی مرد ، گفته بسیار معروفی در ارتباط با ثروت دارد . او می گوید :« بعد از آنکه به یک نقطه مشخص رسیدید ، دیگر پول و ثروت هیچ اهمیتی ندارد و آنچه مهم است موفقیت است »

خود شماهم اگر به دنیای اطراف خود نگاه کنید ، ثروتمندان بسیاری را می یابید که به دلیل ارضا نشدن از ثروت و مال ، حتی بیش از فقرا و نیازمندان همچنان حرص مال و ثروت را می زنند و به شکل حریصانه ای تمام زندگی خود را وقف مال بر روی مال گذاشتن کرده اند . کسانی که حتی یک لحظه نیز از زندگی خود لذت نمی برند ، همواره خلائی بزرگ را در زندگی خویش احساس می کنند و در جستجوی گم شده خویش ( موفقیت ) بر طبل تو خالی ثروت می کوبند .

اشتباه نکنید ، منظور من این نیست که ثروت و یا پول رفاه و آسایش به همراه ندارد . قصد بنده این نیست که به شما القا کنم ثروتمند شدن امر ناپسندیده ای است . به عکس ، ثروت و پول میتواند بسیار خوب و مفید باشد ، البته به شرطی که فرد مسیر و هدف درستی در زندگی خویش انتخاب کرده باشد . بنابر این هرگز ثروتمندی را با موفقیت ، لذت و سعاتمندی یکسان در نظر نگیرید .

ثروت هدف نیست ابزار است . از این رو ثروتمندی نیز معادل موفقیت نیست .

  • یکسان در نظر گرفتن موفقیت با دارایی های خاص و ویژه

خیلی ها تصور میکنند روزی که به خواسته های رویایی و فانتزی خود دست یابند و صاحب دارایی های خاص و ویژه مثل یک جزیره تفریحی ، یک ماشین خاص و یا یک خانه ویلایی و بزرگ شوند ، موفق خواهند بود .

برای درک میزان نادرستی این باور کافی است دوران کودکی خود را به یاد بیاوریم . همه ما در کودکی آرزوهایی داشتیم که در آن زمان برای مان بسیار بزرگ و ارزشمند به شمار می رفتند . اما امروز که به آنها فکر میکنیم از اینکه تا آن حد برای مان مهم و حیاطی به شمار می رفت به خنده می افتیم . مثلا دوست داشتیم  یک دوچرخه کورسی داشته باشیم . حاضر بودیم هرچه داریم و نداریم بدهیم تا آن دوچرخه را به دست آوریم . تصور میکردیم هرکس آن دوچرخه را داشته باشد خوشبخترین و موفق ترین انسان دنیاست . اما وقتی بزرگ شدیم و رشد کردیم دریافتیم که یک دوچرخه ، یک عروسک خاص ، یک کیف پر زرق و برق ، یک اسکیت و…، همه دارایی های ناچیزی هستند که خیلی اهمیتی در زندگی ندارند .

بله تعجب نکنید ، هر آنچه شما تصاحبش را با موفقیت یکسان در نظر بگیرید ، بعد از دستیابی ، چیزی کم اهمیت تلقی خواهد شد . مثل همان دوچرخه ای که در کودکی آرزویش را داشتید . با خودتان روراست باشید . همه ما دوچرخه ای که در کودکی آرزویش را داشتید با خودتان روراست باشید . همه ما تجربه این بی اهمیت شدن و عادی شدن چیزهای خاص را داشته ایم . خیلی هایمان در دوران جوانی رویای داشتن یک ماشین و رانندگی را بسیار خاص و ارزشمند می شمردیم و امروز خیلی هایمان حتی حوصله رانندگی در خیابان های شلوغ و پر ترافیک را هم نداریم .

  • یکسان در نظر گرفتن موفقیت و قدرت

این مورد یکی از باورهای اشتباه اما بسیار رایج در ارتباط با موفقیت است . برخی مخصوصا آن دسته از کسانی که ثروت زیادی فراهم آورده اما ارضا نشده اند ، تصور میکنند که موفقیت از مسیر قدرت محقق می شود به همین دلیل نیز حاضر هستند دست به هرکاری بزنند تا قدرت خویش را افزایش دهند شاید دونالد ترامپ ، رئیس جمهور کنونی آمریکا یکی از بهترین مثال ها در این حوزه باشد. فردی که از نظر مالی تقریبا هر آنچه که ما بتوانیم تصورش را بکند دارد ، اما در سنین کهنسالی آسایش و لذت بردن از زندگی را فدای کسب قدرت سیاسی کرده است

قدرت ماهیت عجیبی دارد و به هر شکلی که به دست آید موقتی و گذرا خواهد بود . در  حالت اول قدرت ماهیت عجیبی دارد و به هر شکلی که به دست می آید موقتی و گذار خواهد بود. در حالت اول قدرت به صورت قانونی و معقول در اختیار فرد قرار می گیرد ، مثلا از راه انتخابات ، که در این صورت بعد از مدتی دوره آن می گذرد و از فرد سلب قدرت میکنند. در حالت دوم فرد از طریق روش های مستبدانه و غیر معمول کسب قدرت می کند که در ظاهر گذرا و موقتی نیست ، اما چنین شخصی برای حفاظت از جایگاه کنونی خویش باید به صورت مدام قدرت خویش را افزایش دهد، چرا که همواره در معرض تهدید مخالفان خود قرار دارد.تاریخ نشان داده که قدرت های استبدادی به مرور به فساد منجر شده و در نهایت خود فرد مستبد را نابود می کنند . سرگذشت دیکتاتورهای مشهوری مثل هیتلر یا استالین گواهی بر این مدعاست .

بنابراین قدرت به صورت موقتی و گذرا ، میتواند نقشی مسکن گونه داشته باشد و حس موفقیت را در افراد ایجاد کند اما خیلی زود این احساس خوب یا از بین می رود یا جای خود را به شک هراس ، ترس و نگرانی خواهد داد.