من همراهتم! مقالات خوب رو در همراهتم دنبال کنید.

آمار به شما دروغ نمی‌گوید

اگر احساس می‌کنید که در فهرست انتظار اخراج قرار دارید و دیر یا زود این اتفاق برای شما خواهد افتاد، تنها سلاح در اختیارتان برای مقابله، داشتن اطلاعات و آمادگی است.

در سال 1992 پدر علم مدیریت مدرن«پیتر دراکر» مشاهدات جالبی در اختیار ما گذاشت. او می‌گفت در سال 1913 مستخدمین خانگی بزرگترین گروه شغلی را در کشورهای پیشرفته تشکیل می‌دادند. آنها 30 درصد درآمدها را به خود اختصاص می‌دادند اما به تدریج نسل آنها منقرض شد.

پس از رکود اقتصادی فلج کننده دهه‌های 60 و 70 میلادی چه کسی می‌توانست حدس بزند چه زمانی ثبات و رونق اقتصادی مجدداً به آمریکا بازخواهد گشت؟

امروزه اغلب افراد به تنهایی کار می‌کنند و دائماً بر روی کامپیوترهای جیبی و لپ‌تاپ‌هایشان مشغول کلیک کردن هستند. نسل دیگری که ناپدید شدند یا از نظرها پنهان شدند، برنامه‌نویسان کامپیوتری هستند. کارها یک شبه ناپدید می‌شوند و کارهای جدیدی سر برمی‌آورند. چه دوران اوج باشد چه دوران افول.

 

جسی ونتورا

کار جسی در دنیای سیاست با انتخاب او به عنوان شهردار شهر بروکلین پارک در ایالت مینه سوتا و شکست شهردار سابق آنجا که 18 سال این سمت را به عهده داشت، شروع شد و پس از 4 سال خدمت در سال 1995 به پایان رسید. خود جسی می‌گوید ارتباط بین حضور او در رسانه‌ها و دنیای حرفه‌ای کشتی کمک زیادی در انتخابات به او کرد. او تاکنون سه بار اخراج شده اما سربلند. پس از خداحافظی با دنیای کشتی جسی به هالیوود رفت و در آنجا با حضور در فیلم معروف «شکارچی» محصول 1978 به همراه آرنولد شوارتزنگر پا به عرصۀ سینما گذاشت. سپس برای سریالی 8 قسمتی دعوت شد و در نهایت شب قبل از فیلم برداری او را کنار گذاشتند. جالب این است که عکس‌العمل جسی به اخراج‌های پیاپی‌اش فقط یک جمله است: کار بعدی‌ام چیست؟ او از ناامنی شغلی‌اش بهره برد و پس از آن به دنیای سیاست قدم گذاشت و این بار به سمت شهردار «بروکلین پارک» انتخاب شد، شهری در حومه‌ی «مینیاپولیس».

 

واقعیت‌های پنهان اخراج کردن و اخراج شدن

  • دلیل واقعی اخراج شما به ندرت دلیلی است که به شما گفته می‌شود.

  • بهترین زمان استخدام زمانی است که شرکت‌ها نیروهایشان را تعدیل می‌کنند.

  • زمانی‌که یک رییس باهوش می‌خواهد کسی را اخراج کند به جای اینکه از خود بپرسد نظر من درباره‌ی این شخص چیست؟ باید از خود بپرسد که نظر من دربارۀ کارکردن این شخص برای رقیبانم چیست؟

  • مشکل شما افرادی نیست که اخراجشان می‌کنید… مشکل شما افرادی است که اخراجشان نمی‌کنید.

  • زمان آغاز نگرانی شما دربارۀ پیداکردن کار آینده‌تان، زمانی است که استخدام می‌شوید.

  • با محبت‌ترین، وفادارترین و ماخوذ به حیا ترین رییس معمولاً راحت‌تر شما را اخراج می‌کند.

  • این مهم نیست چه کسی شما را دیروز استخدام کرد، تنها مسئله مهم این است که چه کسی امروز می‌تواند شما را اخراج کند.

 

تام استم برگ

تام استم برگ در حالی که به دنبال پیدا کردن مخزن جوهر برای چاپگرش در روز تعطیل بود و نتوانست آن را پیدا کند و یا موجود نبود، به نقایص و کمبودهای این صنعت پی برد و تصمیم گرفت با راه‌اندازی شرکت «یونایتد استپلس» انقلابی در این حوزه پدید آورد. او که سه بار در مناصب مختلف فروشگاه های زنجیره‌ای اخراج شده بود به این نتیجه رسید که در جای اشتباهی ایستاده است و مسیرش را برای همیشه عوض کرد. او معتقد است:« اگر احساس‌تان به شما می‌گوید که کارتان دیگر مانند سابق چندان مورد توجه قرار نمی‌گیرد، می‌تواند دلیل این باشد که آنجا دیگر جای شما نیست.»

مقاله های مرتبط:
ماندنی ها و رفتنی ها
اخراج یعنی طرد شدن
همیشه آنهایی که بد هستند اخراج نمی‌شوند
25 نشانه‌ی نزدیک شدن به خط پایان
بهترین اتفاقات در دوقدمی شماست
خودکشی با قلم
منبع: ما اخراج شدیم